Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیامدهای اقتصادی پناهجویان بر اقتصاد کشور میزبان

پیامدهای اقتصادی پناهجویان بر اقتصاد کشور میزبان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بحران کنونی پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال بی سابقه بوده است.

بحران کنونی پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال بی سابقه بوده است. مردم و کودکان هراسانی که از دریاهای پرتلاطم با قایق گذشته اند و اینک باید پیاده طول و عرض اروپا را طی کنند، این تصویری است که اروپاییان از پناهجویان می بینند. اما وقتی این پناهجوها خانه ای پیدا می کنند تأثیرشان بر اقتصاد کشور محل اقامتشان چیست و چگونه می توانند به جای سربار بودن برای کشور میزبان مفید باشند؟ تأثیر اقتصادی پناهجویان بر کشوری که به آنها پناه می دهد چیست؟

آیا پناهجویان ناامید و خسته که برای رسیدن به اروپا از مرزها و دریاها گذشته اند، می توانند تبدیل به سرمایه اقتصادی برای کشورهای میزبان شوند؟

در سال ۲۰۱۵، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی پناهندگی به اتحادیه اروپا وجود داشت. تابستان امسال، بیش از ۳۰۰ هزار متقاضی پناهندگی به اتحادیه اروپا ثبت شد، یعنی ۶۰۰ پناهجو به ازای هر یک میلیون اروپایی. قوانین اتحادیه اروپا برای پناهجویان می تواند در مورد تاثیر این پناهجویان بر اقتصاد باعث سردرگمی شود، زیرا در این قوانین تفکیک پناهجو از مهاجر اقتصادی مشکل است.

ادغام اقتصادی پناهجو به چه معناست؟

وقتی یک پناهجو وارد کشوری می شود، کشور میزبان باید برای بررسی تقاضای پناهندگی، و همچنین برای تغذیه، اسکان، بهداشت و آموزش او هزینه کند.

به این ترتیب در کوتاه مدت، میزان کل تقاضا در کشور بالا می رود. در نتیجه باید کالا و خدمات بیشتری تولید شود، در نهایت کارکنان بومی درآمد بیشتری خواهند داشت. این درآمد بیشتر، فشارهای منفیِ کاهش دستمزدها و تورم را که در نهایت به دلیل ورود پناهجو به بازار کار پیش می آید، جبران می کند.

این فرآیند بسته به قوانین کشورهای مختلف می تواند تا دو سال طول بکشد. پناهجویان زمانی که بتوانند دنبال کار بگردند معمولا در مقایسه با کارگران کشور میزبان در وضعیت بدتری خواهند بود. برای پرکردن شکاف، باید به پناهجویان در یافتن شغل مناسب کمک کرد اینکار به معنای نزدیک کردن سکونتگاه آنها به محل کار، ایجاد انعطاف بیشتر در بازارهای کار، آموزش زبان، و آموزش های تخصصی است. ادغام اقتصادی پناهجو در نهایت می تواند باعث تداوم ثبات مالی کشور میزبان شود و پاسخگوی برخی مشکلات بالقوه جمعیتی نیز باشد.

۶۰ درصد پناهجویان تابستان امسال از کشورهای جنگزده سوریه، افغانستان و عراق به اروپا آمدند. تعداد زیادی از آنها به یونان، مجارستان، فرانسه و ایتالیا رفته اند. از هر ۱۰ پناهجو، شش نفر به آلمان رفته که درهای خود را به روی پناهجویان گشوده است.

آیا آلمان حاضر به سرمایه گذاری درازمدت است؟

چالش اصلی شرکتهای آلمانی، مانند شرکت “ساپ” این است که پناهجویانی مانند ناصر و محند را که از افغانستان و از سوریه آمده اند، وارد بازار کار مورد نیاز شرکت کند. اولین گام، برگزاری دوره های آموزش در محل کار بود که تا این پناهجوها مهارت های لازم برای کار در محیطی کاملاً متفاوت را پیدا کنند.

ناصر می گوید: «اولین مشکلی که در آلمان با آن روبرو شدم، مسئله زبان آلمانی بود. ما دوره های کلاس زبان آلمانی را گذراندیم، تا جایی که برای ورود به بازار کار آماده باشیم. البته مسئله تفاوت فرهنگی هم هست. تفاوتهای زیادی وجود دارد.»

محند می گوید: «من در کشور خودم کارشناس بازاریابی بودم. در یک کارخانه سرامیک سازی کار می کردم. تصورم این بود که کسب و کارمان به شیوه ای مدرن است. اما سالها از کاری که الان در آلمان انجام می دهم، عقب بودیم! خیلی چیزها باید یاد گرفت.»

مسئول استخدام شرکت “ساپ” می گوید که هدف یاد دادن مهارت های جدید به فرد نیست. وی می افزاید: «چالش ما استخدام افراد بااستعداد است، فارغ از اینکه از کجا می آیند، مهاجر هستند یا این که ما خودمان به کشور خاصی رفته ایم و دنبال آدمی با استعداد مناسب می گردیم.»

ادغام اقتصادی پناهجویان در آلمان

آلمان نیاز به نیروی کار با استعداد دارد که ۶۵۸ هزار شغل بدون تصدی (خالی) را در این کشور پر کنند. حسین، پناهجو است و از سوریه آمده است و مدرک فناوری اطلاعات دارد، او یک پورتال اینترنتی استخدام موسوم به «استخدام مهاجران» را به راه انداخته است.

او می گوید: «در ابتدا ما مثل شبکه هایی مانند لینکدین بودیم که در بانک اطلاعاتی خود، متقاضیان کار را با شغل های بدون تصدی تطابق می دادیم الان مثل یک وبگاه استخدامی کار می کنیم، با شرکتهایی که پستهای خالی دارند تماس می گیریم و کسی که بدنبال کار می گردد، می تواند مستقیما درخواستش را برای آن شرکت بفرستد.»

بیش از یک میلیون پناهجو طی یکسال وارد آلمان شده اند. ۲۱ هزار و ۴۰۰ نفر از آنها شغل پیدا کرده اند. اما تنها حدود یکصد نفر از آنها در ۳۰ شرکت بزرگ آلمان کار پیدا کرده اند. این تعداد شاغل تأثیر چندانی بر نیروی کار آلمان که تخمین زده می شود طی چند سال آینده به اندازه چند میلیون نفر کاهش یابد، نخواهد داشت. زیرا آلمان جامعه ای است که جمعیتش بسرعت در حال پیر شدن است.

تخمین زده می شود که امسال پذیرش پناهجویان حدود ۱۰ میلیارد یورو هزینه برای دولت داشته باشد و در سال ۲۰۲۰ هم این رقم دو برابر شود. دولت آلمان برای دو سال آینده حدود شش میلیارد یورو به پناهجویان اختصاص داده است، یعنی نصف مازاد بودجه سال ۲۰۱۵. بازرگانان آلمانی می گویند با توجه به افزایش این هزینه ها، باید برای پناهجویان سیاست های کارآمدتری به کار گرفت.

«ادغام اقتصادی پناهجویان هم سرمایه گذاری بلندمدت است و هم سرمایه گذاری کوتاه مدت»

نمونه آلمان پرسشهای زیادی را پیرامون پیامدهای دراز مدت این برنامه مطرح کرده است: این پرسشها را با یان گولدن، متخصص امور پناهجویان و بنیانگذار مدرسه مارتین در آکسفورد مطرح می کنیم. او به تازگی کتابی منتشر کرده که «دوران کشف» نام دارد.

یورونیوز: وقتی صحبت از پناهجویان در آلمان می شود، مسئله هزینه های مالی به میان می آید. دولت آلمان از کجا می داند که این کار، بیشتر سرمایه گذاری بلند مدت است تا هزینه ای که به هدر می رود؟

یان گولدن: «این کار هم سرمایه گذاری کوتاه مدت است و هم سرمایه گذاری بلند مدت. ادغام اقتصادی پناهجویان در کوتاه مدت محرکهای اقتصادی ای به همراه دارد که رشد اقتصادی آلمان را دو دهم درصد بیشتر می کند. و اما در دراز مدت: آلمان یکی از پایین ترین نرخهای زاد و ولد را در سراسر جهان دارد، در نتیجه پذیرش اقتصادی پناهجویان برای تداوم رشد اقتصادی این کشور مفید است.»

یورونیوز: اما مرتب می شنویم که برای این کار شواهد تجربی ای در دست نیست.

یان گولدن: «گوگل بدون “سرگی برین” که پناهجو بود، وجود نداشت. استیو جابز هم فرزند پناهجوی سوری بود. باید به پناهجویان توانایی کار کردن بدهید، باید مهارتهایی را که نیاز دارند به آنها آموزش بدهید، باید مهارتها، تجارب و مدارک قبلی شان را به رسمیت بشناسید و مطمئن شوید که می توانند وارد بازار کار بشوند، و از فرصتهای شغلی موجود مطلع هستند و مشکل اسکان ندارند. اینها اهمیت زیادی دارد. درصد پناهجویان وابسته به کمک هزینه های دولتی از میانگینی که برای کل جمعیت به دست می آید کمتر است. در جوامعی که آنها را بخوبی جذب خود کرده اند، با نتایج خوبی روبرو شده ایم و در جوامعی که پناهجویان در آن اجازه کار نداشتند، در گتو قرار داده شدند، مشکلات زیادی وجود دارد.»

یورونیوز: از نظر اقتصادی چه می توانیم بکینم تا کارگران محلی احساس نکنند کارشان در معرض خطر است و اقتصادشان متحمل فشارهای اضافی نشده است؟

یان گولدن: «بله از نظر سیاسی شاهد این وضعیت هست: نفرت و رد کردن پناهجوها به خاطر احساس خطر. آلمان کمبود نیروی کار دارد و میزان بیکاری در آلمان کم است اما اگر بیکاری زیاد باشد خیلی بیشتر باید نگران چنین وضعیتی بود. کاری که سوئد در این زمینه کرده با در نظر گرفتن جمعیت سوئد خیلی قابل توجه است. اینکه بدانیم پناهجوها در شغل هایی مشغول به کار می شوند که جمعیت کشور میزبان حاضر به انجامشان نیست [مفید است]. جالب است که حتی در کشورهای اروپای شرقی کمبود عظیم نیروی کار در برخی از تخصصها وجود دارد.»

یورونیوز:چه کارهایی از پناهجوها برمی آید تا از نگرانی های میزبانانشان کاسته شود؟

یان گولدن: «توانایی یادگیری زبان کشور محل اقامتشان، اطمینان از این که تخصصشان به درد می خورد، احترام به آداب و رسوم و قوانین کشوری که اقامت گزیده اند، خیلی اهمیت دارد. خیلی از آنها مجبور خواهند شد درگیر کارهایی شوند که به تخصصی کمتر از سواد و تحصیلات آنها نیاز دارد. پذیرفتن این واقعیت زمان می خواهد و توجه به این نکته برای کشور میزبان هم مشکل است. شناخت و تطبیق با این واقعیت ها از هر دو سو لازم است. نیاز به چهار پنج سال وقت دارد. اگر کشور میزبان و پناهجوها تلاش لازم را به انجام برسانند می توانیم شاهد تغییر واقعی اوضاع باشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟