Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توافق چهار کشور مهم تولیدکننده نفت برای عدم افزایش سطح تولید

توافق چهار کشور مهم تولیدکننده نفت برای عدم افزایش سطح تولید
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی به همراه وزیران نفت کشورهای روسیه، ونزوئلا و قطر برای عدم افزایش تولید نفت خام خود از سطح تولید ماه ژانویه تحت

آگهی

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی به همراه وزیران نفت کشورهای روسیه، ونزوئلا و قطر برای عدم افزایش تولید نفت خام خود از سطح تولید ماه ژانویه تحت شرایطی با یکدیگر به توافق رسیده اند.

این چهار کشور مهم تولیدکننده نفت با هدف مهار سقوط شدید قیمت نفت روز سه شنبه در دوحه پایتخت قطر گردهم آمدند.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی گفت: «ما خواهان تنوع و تغییر قابل توجه قیمت نفت نیستیم. همچنین در پی کاهش سطح تولید نیز نیستیم. ما می خواهیم پاسخگوی میزان تقاضا باشیم و به دنبال ثبات در قیمت نفت هستیم.»

چهار کشور شرکت کننده در نشست دوحه از تولیدکنندگان بزرگ نفت از جمله ایران و عراق خواسته اند تا تصمیمی مشابه اتخاذ کنند. در این راستا ائولوخیو دلپینو، وزیر نفت ونزوئلا در نظر دارد جهت مذاکره با مقامات ایرانی روز چهارشنبه به تهران سفر کند.

براساس داده های آژانس بین المللی انرژی سطح تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی در ماه ژانویه با اندکی افزایش نسبت به ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ به رقم ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسیده است. سطح تولید روزانه نفت روسیه در این زمان نیز ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه گزارش شده است.

افزایش قیمت نفت در بازار برای کشوری چون روسیه که اقتصادش بر پایه صادرات نفت استوار است و با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کند بسیار اهمیت دارد.

از سوی دیگر به نظر می رسد مذاکره با ایران که پس از لغو تحریمها در نظر دارد با افزایش سطح تولید، سهم خود از بازار فروش نفت را به دست آورد بسیار دشوار خواهد بود.

بازار معاملات نفتی به این توافق واکنشی نشان نداد و قیمت نفت برنت دریای شمال روند نزولی خود را حفظ کرده و هر بشکه آن ۳۳ دلار و ۴۳ سنت داد و ستد شده است.

تحلیل تبعات و نتایج نشست چهارجانبه دوحه

یورونیوز با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی از ابوظبی درباره تبعات و دلایل توافق چهار کشور مهم تولیدکننده نفت برای عدم افزایش سطح تولید خود گفتگو کرده است.

یورونیوز: چرا پس از بیش از یک سال سقوط قیمت نفت اکنون اینچنین توافقی حاصل می شود؟

نورالدین الحموری: «فکر می کنم تولیدکنندگان همواره تصور می کردند که با بهبود اوضاع اقتصادی در دنیا نفت ارزش خود را بازمی یابد. همچنین برای آنها آغاز زمستان در نیم کره شمالی دلیلی برای افزایش قیمت نفت بود اما این اتفاقات روی ندادند. اکنون آنها می دانند که باید اقدامی کنند. آنها کنترلی بر روی روند کند رشد جهانی اقتصاد ندارند اما می توانند با یکدیگر همکاری کرده و میزان عرضه همچنین قیمت را تنظیم کنند. بنابراین این نشست ضروری بود.»

یورونیوز: این توافق چه نتایجی دارد؟ آیا در آینده می توان انتظار کاهش سطح تولید را داشت؟ چه پیامی برای بازارها ارسال شده است؟

نورالدین الحموری: «اولین گام برداشته شد. اکنون می دانیم که چهار تولیدکننده بزرگ نفت بر روی میزان عرضه با یکدیگر همکاری می کنند. انتظار کاهش سطح تولید از این نشست نمی رفت. همه می دانند که در حال حاضر گزینه جایگزینی برای نفت وجود ندارد بنابراین کنترل سطح تولید بهترین انتخاب برای تنظیم قیمت و بدست آوردن قیمتی مناسب در بازار است. این پیام مثبتی برای بازارهاست. از سقوط امروز قیمت نفت غافلگیر نیستم. ما شاهد همکاری و اقدامات بیشتری از جانب اوپک و اکثر تولیدکنندگان نفت خواهیم بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟