Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

سناریوهای احتمالی نشست بعدی بانک مرکزی اروپا و تاثیر آن بر بازارهای خاورمیانه

سناریوهای احتمالی نشست بعدی بانک مرکزی اروپا و تاثیر آن بر بازارهای خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چشمان دنیای تجارت نگران به نشست بانک مرکزی اروپا دوخته شده است، چون در این نشست ماریو دراگی، رئیس بانک آخرین دیدگاه های خود را درباره منطقه پولی یورو

آگهی

چشمان دنیای تجارت نگران به نشست بانک مرکزی اروپا دوخته شده است، چون در این نشست ماریو دراگی، رئیس بانک آخرین دیدگاه های خود را درباره منطقه پولی یورو و سیاست های کلی پولی آینده را بیان خواهد کرد. گمان پردازی ها و جستجوی سرنخ درباره سناریوهای ممکن، وضعیت یورو را مبهم کرده است.

هفته پیش ارزش یورو در برابر دلار به کمترین میزان خود طی هفت ماه گذشته رسید. همچنین عملکرد یورو نسبت به سبد ارزهای جهانی هم حاکی از ضعف یورو بوده است.

سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا بارها گفته اند که حاضرند برای افزایش نرخ تورم در منطقه پولی یورو دست به کار شوند. نشست این نهاد برای تعیین سیاستهای جدید پولی این هفته برگزار می شود. احتمالا یکی از برنامه ها افزایش خرید ماهانه اوراق قرضه دولتی خواهد بود.

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا گفته که رسیدن به هدف نرخ تورم دو درصدی نیاز به زمان بیشتری دارد. با این وجود، آقای دراگی در بیستم ماه نوامبر از برنامه فعلی سیاست کمی بانک مرکزی اروپا دفاع کرد و افزود که این برنامه باعث کاهش هزینه های استقراض شرکتهای تجاری در منطقه پولی یورو شده است.

عدم قطعیت درباره تصمیمات نشست بانک مرکزی اروپا منجر به سقوط ارزش یورو طی ماه گذشته در مقابل سایر ارزها شده است. بطوریکه ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا ۳.۸۳ درصد، ین ژاپن ۲.۱۷ درصد، پوند بریتانیا ۱.۲۱ درصد، یوان چین ۲ درصد کاهش داشته و در مقابل فرانک سوییس ۰.۴۳ درصد بیشتر شده است.

پیش بینی در مورد نرخ تورم همزمان با نشست سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا اعلام خواهد شد. برخی از کارشناسان معتقدند که شرایط نسبت به آمار و ارقامی که هنگام نشست قبلی این نهاد در ماه سپتامبر منتشر شد، بدتر شده است.

برای تحلیل پیامدهای نشست سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا با نورالدین الحموری کارشناس برنامه از ابوظبی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: سناریوهای مختلفی برای نشست این هفته پیش بینی شده است. جزئیات این پیش بینی ها چیست؟

نورالدین الحموری: «سناریوهای زیادی موجود است. اول این که بانک مرکزی اروپا نرخ سپرده را ده واحد پایه کم کند و به منهای ۳ دهم درصد برساند. سناریوی دوم این است که برنامه فعلی سیاست تسهیل کمی را تقویت کند و از میزان فعلی خرید ماهانه ۶۰ میلیون یورو اوراق قرضه دولتی به ۷۰ یا ۸۰ میلیون یورو در ماه برسند. سناریوی سوم این است که بانک مرکزی اروپا برنامه فعلی خرید اوراق قرضه دولتی را تمدید کرده و آن را پس از سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی هم ادامه دهد. تمدید این زمان ممکن است تا دسامبر ۲۰۱۶ یا مارس ۲۰۱۷ میلادی باشد. سناریوی آخر هم این است که تا زمانی که سیاست بانک مرکزی آمریکا مشخص نشده، سیاست فعلی بانک مرکزی اروپا بدون تغییر ادامه پیدا کند. اگر در ماه دسامبر فدرال رزرو نرخ بهره اش را افزایش دهد، نیازی نیست که بانک مرکزی اروپا در بازار دخالت کند چون یورو همچنان تحت فشار نزولی خواهد بود و بانک مرکزی اروپا هم همین را می خواهد.»

یورونیوز: به مسئله فشار بر یورو اشاره کردید، به نظرتان تأثیر هر یک از این سناریوهای بانک مرکزی اروپا بر ارزش یورو چیست؟

نورالدین الحموری: «کاهش نرخ سپرده گذاری، فشار بر یورو را بیشتر خواهد کرد اما معنیش این نیست که یورو به حالت توازن خواهد رسید گرچه به این وضعیت نزدیک خواهد شد. اگر بانک مرکزی اروپا برنامه خرید اوراق قرضه دولتی را افزایش دهد، ارزش یورو کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت و خیلی زود احتمالا طی چند روز، با دلار آمریکا به حالت توازن خواهد رسید. تمدید برنامه فعلی خرید اوراق قرضه دولتی شاید اثر منفی بزرگی بر ارزش یورو نداشته باشد، چون بانک مرکزی اروپا نقدینگی جدیدی وارد بازار نخواهد کرد. در این صورت شاید یورو برای مدتی وضعیتی متعادل داشته باشد. بالاخره حفظ سیاست فعلی برای یورو اثر مثبت خواهد داشت، چون همه پیش بینی افزایش خرید اورا قرضه را می کردند. در این صورت یورو پیش از این که سیاست بانک مرکزی آمریکا [در رابطه با تغییر نرخ بهره این نهاد] اعلام شود، به وضعیت متعادل خواهد رسید.»

یورونیوز: شما مرتب سیاستهای بانک های مرکزی را زیر نظر دارید، به نظرتان در وضعیت فعلی بانک مرکزی اروپا کدام سناریو محتمل تر است؟

نورالدین الحموری: «پیش بینی این که دو هفته پیش از این که بانک مرکزی آمریکا سیاست خود را اعلام کند، بانک مرکزی اروپا چه اقدامی خواهد کرد، کار مشکلی است. اما سابقه این نهاد نشان می دهد که هر وقت که شاخص خرید مدیران در بخش تولید و خدمات بهتر شده، بانک مرکزی اروپا سیاستهایش را تعدیل نکرده است. هفته پیش دیدیم که شاخص خرید مدیران به بهترین میزان خود در بیش از یک سال گذشته رسیده است اما به نظر من بانک مرکزی اروپا سیاست تسهیل کمی را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی و سال ۲۰۱۷ تمدید خواهد کرد و احتمال بسیار کمی هم وجود دارد که نرخ سپرده گذاری را ده واحد پایه کم کند.»

یورونیوز: درباره بازارهای خاورمیانه صحبت کنیم. تمدید برنامه خرید اوراق قرضه در منطقه پولی یورو چه تأثیری بر بازارهای کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا و تجارت ارز در منطقه خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: «همانطور که قبلا هم دیده ایم هرگاه یکی از بانکهای مرکزی جهان سیاست های خود را تعدیل کرده است تأثیر مثبت بر بازارهای اوراق قرضه در جهان از جمله بازارهای خاورمیانه و شمال آفریقا داشته است. بنابراین وضعیت اوراق قرضه در منطقه خاورمیانه وضعیت سبز خواهد بود. اما تا قبل از نشست اوپک، عامل عمده در تعیین وضعیت این بازارها نفت خام خواهد بود. دیده ایم که بیشتر مشتری های ما با کوچکترین تغییر قیمت یورو طرفدار فروش یورو بوده اند و این استراتژی طی سال گذشته در خاورمیانه و در دنیا موفق بوده است. علاوه بر این از ماه مه که بازارها منتظر افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در ماه ژوئن بودند، حجم معادلاتی که اثر کوتاه مدت داشته، بالا رفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک