اختراع باتری تازه ای برای ماشینهای برقی

اختراع باتری تازه ای برای ماشینهای برقی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک فیزیکدانِ جوان مجار، در خیابانهای پیرامون یک مرکز تحقیقاتی در درسدن آلمان، این ماشین برقی را با دیدگاهی پیشرو به راه انداخته است. او که آندراش

آگهی

یک فیزیکدانِ جوان مجار، در خیابانهای پیرامون یک مرکز تحقیقاتی در درسدن آلمان، این ماشین برقی را با دیدگاهی پیشرو به راه انداخته است. او که آندراش کواچ نام دارد، می گوید: «می خواهیم ماشینهای برقی آینده، به کمک یک باتری سُدیم حرکت کنند. انرژی این باتری سدیمی، دوبرابرِ باتری های موجود خواهد بود. این باتری سریعتر شارژ می شود، پس می توان ماشینهای برقی را تنها در پنج دقیقه شارژ کرد.»

اما چالشهای فنی این باتری که بخشی از آن از نمک ساخته شده کدامند؟

آندراش می باید باتریهای فشار قوی را طراحی و آزمایش می کرد، تا بتواند، توان، اعتبار و دوام باتریِ اش را افزایش بدهد، درحالیکه باتری، از باتریهای لیتیومی موجود بسیار ارزانتر باشد.

او درباره نحوه ساخت این باتری می افزاید: «الکترودهای این باتری در دو مرحله ساخته شده اند، از یک سو قطب منفی را با فلز سُدیم ساختیم. پس واقعاً اولین باتری ساخته شده از فلز سدیم است. از سوی دیگر، قطب مثبت را با یک تکنیک فرآوری خشک ساختیم. خشک کردن باتریهای شیمیایی کنونی نزدیک سه روز زمان می برد. با این فناوری، الکترودها در حالت خشک تولید می شوند، بنابراین سرعت تولید بیشتر خواهد بود.»

دیدگاه او در اینجا یعنی لیسبونِ پرتغال به شکلی مهم به رسمیت شناخته شد و آندراش، برنده نخستین جایزه اختراعات موسوم به «اینوویشن رادار» شد، جایزه ای که به شناساییِ اختراعاتِ مهم و مخترعان کلیدیِ اروپا اختصاص یافته است. هیئت داوران از اراده او برای متحول کردنِ بخشِ روبه رشدِ وسایل نقلیه برقی تقدیر کرد.

استاوریانا کوفتروس، یکی از داوران، درباره چگونگی این انتخاب می گوید: «برای شروع یک تحول، برای یک اختراع بنیادین، باید دیدگاهی بزرگ داشته باشید که هیچ کس و هیچ چیز نتواند جلوی آن را بگیرد. نمی توان فقط بر قدمهای کوچک تمرکز کرد و همچنان به جزئیات کوچکِ چیزهای موجود وَر رفت. یک اختراع بزرگ چیزی است که بتواند وضعیت بازار را عوض کند، این کار مخترعی می خواهد که انرژیِ زیاد، شور و شوق فراوان و احساس تعهد بالا داشته باشد.»

کمیسیون اروپا از جایزه اختراعات «اینوویشن رادار» که راهی است برای کمک به مخترعان، حمایت می کند تا قابلیتهای آنان در بازار تحقق پیدا کند. روبرتو ویولا، رابط کمیسیون اروپا درباره این جایزه می گوید: «باید به برتری جایزه داد. رویاها شایسته تقدیر اند، بنابراین باید با هم در این راستا کار کنیم. مهم است که محققان جوان با چالشها روبرو شوند. ایده لازم است، چون بدون ایده نمی توان پیشرفت کرد. اما بازار بالقوه هم لازم است؛ بدون بازار نمی تواند به جایی رسید. پس هر دوی اینها ضروری است. یک ایده خوب و یک راه خوب برای رساندن ایده به بازار.»

و راه پیش روی آندراس هم مانند بسیاری از مخترعان اروپایی دقیقاً همین است. خود او درباره ادامه کارش می گوید: «تحقیقات آزمایشگاهی ما حالا تمام شده است. در حال حاضر روی برنامه تولید آزمایشی کار می کنیم که باید سال بعد آماده باشد. امیدواریم که در دو سه سال آینده بتوانیم این محصول را وارد بازار کنیم. بنابراین هر ماشین و حتی هر هواپیمای برقی می تواند به این اختراع مجهز شود. زمان دقیق این کار به مخترعانی بستگی دارد که می خواهند با ما همکاری کنند. »

www.broadbit.com
https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/innovation-radar

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه محصولات مخترعان در پاریس؛ برترین اختراع سال معرفی می‌شود

ساخت باتری از پوسته میگو؛ طرح ابتکاری دانشمندان برای ذخیره انرژی

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟