Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مجله بازرگانی خاورمیانه: تاثیر تغییر نرخ بهره در اروپا بر بازارهای عربی

مجله بازرگانی خاورمیانه: تاثیر تغییر نرخ بهره در اروپا بر بازارهای عربی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خوش آمدید به اولین مجله بازرگانی خاورمیانه. هر هفته در این مجله شما را در جریان مسائل و رویدادهای جاری بازرگانی در خاورمیانه و نیز تاثیر تحولات اقتصادی جهان بر این منطقه قرار خواهیم داد. در این برنامه به تاثیر تصمیم گیری بانک مرکزی اروپا در مورد نرخ بهره، در روز چهارم سپتامبر، بر بازارهای عربی می پردازیم. این تصمیم گیری نه تنها برای بازارهای اروپا بلکه برای بازارهای عربی نیز تعیین کننده است.

بانک مرکزی اروپا برای تصمیم گیری جدی در مورد نرخ رکود تورمی زیر فشار است. در ماه ژوئن و پس از کاهش نرخ بهره تا پانزده صدم درصد، یعنی پایین ترین رکورد در نرخ بهره، شاخص سهام در بازارهای اروپا بیش از یک درصد افزایش یافت. با این حال شاخص ها در ماه ژوئیه پایین آمد و در ماه اوت بهبود نسبی یافت.

در خاورمیانه با وجود آنکه سرمایه گذران و تحلیل گران بازار، واکنش مثبتی نسبت به تغییر نرخ بهره داشتند اما بازارها در ماه ژوئن به دلیل تنش های منطقه ای شاهد افت شاخص ها بود.

در این نمودارها می توان عملکرد بازارها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در ماه های ژوئن تا اوت را مقایسه کرد.

اکنون توجه سرمایه گذاران بازار در این هفته به فرانکفورت و تصمیم های جدید بانک مرکزی اروپا دوخته شده است. تصور می رود ماریو دراگی رئیس این بانک در یک کنفرانس خبری در مورد تصمیم هایی که می تواند به تغییر وضعیت بازارها در آینده بیانجامد، توضیح دهد.

برای روشنی انداختن بر موضوع، گفتگویی داریم با نورالدین الحموری کارشناس بازار های مالی از ابو ظبی.

یورونیوز: انتظار شما از تصمیم این هفته بانک مرکزی اروپا چیست؟ فکر می کنید با کاهش باز هم بیشتر نرخ بهره روبرو خواهیم بود؟

نورالدین الحموری: “وضعیت اقتصادی موجود نیازمند اقدام فوری دیگری است. اگر بانک مرکزی پنجشنبه این هفته سیاست خود را تغییر ندهد، در ماه اکتبر احتمال این تغییر می رود. به نظر من کمترین اقدامی که بانک مرکزی می تواند انجام دهد، کاهش نرخ بهره تا ده صدم درصد است. با این حال با توجه به نگرانی مربوط به کاهش قابل توجه رشد اقتصادی در منطقه پولی یورو به خاطر تحریم ها علیه روسیه، چنین اقدامی نیز کافی نخواهد بود. احتمال دارد بانک مرکزی اکنون نرخ بهره را کاهش دهد و در ماه اکتبر برخی سیاست های مالی دیگر را برای تحریک بازارها در پیش گیرد.

یورونیوز: همانگونه که می دانیم همیشه ارتباط مهمی بین بازارهای اروپا و بازارهای عربی وجود دارد. تصمیم ماریو دراگی چه تاثیری بر این بازارها خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: “همانگونه که شما قبلا گفتید، تصمیم نشست قبلی بانک مرکزی برای بازارهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خوش آیند نبوده و اکنون نیز تنش های سیاسی عراق، نگرانی یک جنگ منطقه ای را دامن می زند.”

یورونیوز: یعنی فکر می کنید تاثیری مشابه نشست قبل را خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: “این بار متفاوت است. ترس از جنگ به خاطر نوعی از همکاری بین المللی بین غرب و کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، به تدریج کاهش می یابد. بنابراین، ممکن است این بار بازارهای خاورمیانه و شمال آفریقا وضع بهتری بیابند. به ویژه که سرمایه گذاران بازار از اعمال تسهیلات بانکی سود خواهند برد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک