کارآفرینی در اسلوونی؛ یک تجربه اروپایی

کارآفرینی در اسلوونی؛ یک تجربه اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارآفرینی اجتماعی، بخشی است که امروز یک چهارم کسب و کار در اروپا را تشکیل می دهد و هدف از آن، کمک به فقیرترین و آسیب پذیرترین افراد جامعه در پیدا کردن کسب و کار و یا دوره های آموزشی است. در این شرکتها نیز، رقابت دارای اهمیت بالایی است.

شرکت دوبروویتا در لوبلیانا، پایتخت کشور اسلوونی در سال ۱۹۹۶ توسط یکی از مهمترین انجمن های غیر دولتی اسلوونی تاسیس شده است. این انجمن غیر دولتی شش شرکت کارآفرین دیگر نیز در این کشور تاسیس کرده است.

این شرکت طیف وسیعی از خدمات اجتماعی مثل نگهداری فضای سبز خانه ها، کار در خانه ها و یا برگزاری کارگاههای آموزشی در زمینه ساخت و ساز را ارائه می دهد.

شرکت دوبروویتا ۴۲ کارمند دارد که نیمی از آنها معلولند و یکی از نقاط قوت شرکت این است که کارکنان انگیزه بسیاری برای کار و فعالیت دارند.

این شرکت توانسته است انتظارات متنوع بازار را برآورده سازد و در دنیای رقابت موفق شود و حتی خدماتی در زمینه نقشه برداری ارائه دهد.

مدیر این شرکت می گوید: “به کمک خدمات نقشه برداری، ما توانستیم در بازار نفوذ بیشتری داشته باشیم و به ارزش افزوده بیشتری دست یابیم. از آنجا که امسال میزان فروش ما حدود پانزده درصد افزایش یافته است قصد داریم ۴ تا ۶ کارمند جدید استخدام کنیم.”

در سال ۲۰۱۲، این شرکت گردش مالی معادل ۷۵۰هزار یورو داشت و پیش بینی می شود که امسال رشد بیشتری داشته باشد.

صندوق اجتماعی اروپا بصورت فعال در شرکتهای ارائه کننده خدمات اجتماعی سرمایه گذاری می کند زیرا این بخشی است که برای یازده میلیون نفر در اروپا اشتغالزایی کرده است.

ناتاشا گخ شک، رییس نمایندگی کمیسیون اروپا در اسلونی می گوید: “صندوق اجتماعی اروپا در موفقیت شرکت دوبروویتا نقش مهمی داشته است و کمکی معادل سیصد هزار یورو به این شرکت اعطا کرده است. فلسفه ایجاد این صندوق، سرمایه گذاری برای کمک به راه اندازی و توسعه شرکتهای اجتماعی بوده است.”

از سال ۲۰۰۹ صندوق اجتماعی اروپا به ۲۶ پروژه در شرکتهای اجتماعی اسلوونی کمک کرده است و نتایج حاصل از این همکاری قابل توجه بوده است.

به گفته خانم گخ شک، این کار باعث شده است که امکان آموزش ۲۷۰ نفر فراهم گردد و برای نزدیک به ۹۰ نفر نیز در اسلوونی ایجاد شغل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟