خزانه‌داری آمریکا سه مقام ایرانی را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشان وزارت خزانه داری آمریکا
نشان وزارت خزانه داری آمریکا   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

بعد از اعلام وزارت خارجه کشورهای کانادا و بریتانیا در روز جمعه نهم دسامبر ۲۰۲۲ مبنی بر بروزرسانی فهرست تحریمی خود علیه مقامات ایرانی به دلیل نقض حقوق بشر، عصر امروز خزانه‌داری آمریکا نیز سه مقام ایرانی را تحریم کرد.

بر اساس بیانیۀ این وزارتخانه، علی اکبر جاویدان فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه به دلیل آنچه «نظارت مستقیم بر نیروهایی که معترضان از جمله کودکان و بزرگسالان را کشته‌اند» تحریم شده است.

سرهنگ ابراهیم کوچکزایی، از فرماندهان انتظامی سیستان و بلوچستان نیز که شایعات تجاوز او به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ موجب موجی از اعتراضات مردمی و متعاقب آن سرکوب خشونت‌آمیز مردم توسط نیروهای امنیتی شد، مورد تحریم قرار گرفت.

خزانه‌داری آمریکا همچنین الله کرم عزیزی رئیس زندان رجایی شهر را در فهرست تحریمی خود گنجاند. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «زندان رجایی‌شهر در دوران ریاست عزیزی به مکانی برای آزار و اذیت تبدیل شده و زندانیان از آزار جسمی و بی‌توجهی پزشکی رنج می‌برند.»

یک روز پیش از این نیز دولت بایدن یک شبکه بزرگ قاچاق نفت به مدیریت سیتکی آیان، تاجر اهل ترکیه را تحریم کرد. این شبکه امکان فروش صدها میلیون دلار نفت را برای نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان تسهیل می‌کرد.

در بیانه روز جمعۀ خزانه‌داری آمریکا تصریح شده است که از حدود دو ماه پیش و همزمان با سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران، این وزارتخانه «پنج بسته تحریمی علیه گشت ارشاد، مقامات امنیتی و دولتی دخیل در اعمال خشونت علیه معترضان، مقامات زندان دخیل در بازداشت معترضان، مقامات رسانه‌های مرتبط با پخش اعترافات اجباری و مقامات مسئول قطع اینترنت» وضع کرده است.

واکنش کشورهای غربی به اقدامات سرکوبگرانۀ حکومت ایران در پی اعدام محسن شکاری از شرکت کنندگان در اعتراضات اجاری نیز تشدید شده است.