اعتراضات ایران؛ واکنش‌های گسترده بین‌المللی به اعدام محسن شکاری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراضات ایران
اعتراضات ایران   -  Copyright  Euronews

پس از گذشت سه ماه از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، تظاهرات سراسری در ایران همچنان ادامه دارد و معترضان در خیابان‌ها و دانشگاه‌ها نارضایتی و خشم خود را نسبت به حاکمیت ابراز می‌دارند. 

همزمان برخوردهای دستگاه‌های قضائي و امنیتی ادامه دارد. صبح امروز خبرگزاری میزان اعلام کرد که محسن شکاری، یکی از تظاهرکنندگانی که در محله ستارخان خیابان را بند آورده بود به جرم «محاربه» اعدام شده است. دادگاه انقلاب اسلامی مدعی است این فرد با حمله با سلاح سرد به یک مامور بسیج ضمن مجروح کردن او، نظم و امنیت جامعه را مختل کرده است. 

همزمان و در پایان سه روز فراخوان اعتصابات سراسری که از سوی گروه‌های مختلف مخالف جمهوری اسلامی اعلام شده بود، بسیاری از بازاریان کسب و کار خود را تعطیل کردند و به اعتصابات پیوستند. همچنین تظاهرات مختلف و پراکنده‌ای همزمان با روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار شد. 

وضعیت اینترنت همچنان بحرانی گزارش شده و کاربران برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با دشواری‌های بسیاری رو به رو هستند. 

در ادامه می‌توانید آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌های ایران در روز پنجشنبه ۱۷ آذر را دنبال کنید.

08.12.2022
22:52

ادامه تجمع‌های شبانه و اعتراض‌ به اعدام محسن شکاری

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع‌ها و شعارهای شبانه در اعتراض به اعدام محسن شکاری حکایت دارند.

همچنین گزارش‌ها از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در اطراف خانه محسن شکاری در تهران خبر می‌دهند.

اعدام محسن شکاری که خشم بسیاری را برانگیخته، باعث شده است که بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به احتمال اجرای احکام اعدام‌های دیگر در روزهای آینده هشدار دهند.


08.12.2022
22:04

جوزپ بورل: از اعدام محسن شکاری وحشت‌زده شدم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم به جمع شخصیت‌های اروپایی پیوست که اعدام محسن شکاری را محکوم کردند.

آقای بورل در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که از اعدام محسن شکاری، «وحشت‌زده» شده است.

او در ادامه نوشت: « ما در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره ایران بحث خواهیم کرد. ما بر رسیدگی به اعتراض‌ها توسط مقام‌ها و لزوم رعایت حقوق اساسی مردم تأکید داریم.»

آقای بورل در پایان تصریح کرد که اتحادیه اروپا در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است.

08.12.2022
21:46

آمریکا: به همکاری با متحدان خود برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران ادامه می‌دهیم

آمریکا اعدام محسن شکاری را نشانه «تشدید سبعانه» تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفت‌ها و اعتراض‌ها ارزیابی کرد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که حکومت ایران هزاران نفر از مردم را به‌دلیل شرکت در اعتراض‌ها بازداشت کرده است و برای بسیاری از آن‌ها احکام سنگین از جمله مجازات اعدام در «دادگاه‌های فرمایشی که فاقد روند دادرسی بوده»، صادر شده ‌است.  وزارت خارجه آمریکا این «احکام ظالمانه» و «فقدان دادرسی شفاف و عادلانه برای متهمان» را «به شدت» محکوم کرد.

این وزارتخانه، هدف از احکام صادر شده توسط دستگاه قضایی ایران را «ترساندن مردم» و سرکوب مخالفان دانسته است، موضوعی که «نشان می‌دهد رهبران ایران از مردم خود و حقیقت می‌ترسند.»

وزارت خارجه آمریکا در ادامه تصریح کرده است که رهبری ایران در حالی که به سرکوب «خشونت‌آمیز» معترضان «مسالمت‌جو» ادامه می‌دهد، باید بداند که جهان نظاره‌گرش است.

وزارت خارجه آمریکا در پایان تأکید کرده است که این کشور به همکاری با متحدان و شرکای خود برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که اعدام «ناعادلانه و بی‌رحمانه» محسن شکاری، تلاش برای ارعاب مردم شجاع ایران است.

او در ادامه تأکید کرد که آمریکا حکومت ایران را به خاطر خشونت‌های «وحشیانه‌ای» که علیه مردم خود اعمال می‌کند، پاسخگو خواهد کرد.

08.12.2022
20:45

وزیر خارجه ایرلند: روز دوشنبه در اتحادیه اروپا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران تصمیم می‌گیریم

سایمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند پیش‌بینی کرد که در جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده، تحریم‌ها علیه ایران افزایش یابد.

کاونی پس از گفتگو با آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان گفت: «من فکر می‌کنم که ما شاهد اقدامات قوی و متحد اتحادیه اروپا خواهیم بود و این اتحادیه تحریم‌ها را به اشخاص و نهادهای بیشتر گسترش دهد.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته بود که اتحادیه اروپا به زودی بسته تحریمی جدیدی را علیه نهادها و اشخاصی که در سرکوب معترضان دست دارند، ارائه خواهد داد.

سرکوب گسترده اعتراض‌ها در ایران باعث شده است تا اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای غربی برخی از اشخاص و نهادهای ایرانی را به اتهام دست داشتن در سرکوب‌ معترضان تحریم کنند.

08.12.2022
20:16

استرالیا: به تلاش برای پاسخگو کردن ایران ادامه می‌دهیم

استرالیا هم به جمع کشورهایی پیوست که اعدام محسن شکاری را محکوم کردند.  پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا گفت که کشورش از گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اعدام یک معترض در ایران «به شدت ناراحت» است.

او در ادامه با درخواست از ایران برای توقف فوری اعدام‌ها، گفت که استرالیا به تلاش برای پاسخگو کردن ایران، از طریق سیستم چندجانبه و با همکاری شرکای خود، ادامه خواهد داد.


08.12.2022
19:23

پیام میرحسین موسوی از حصر: چوبه‌های دار جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد

میرحسین موسوی که در حصر خانگی به سر می‌برد در پیامی خواستار پایان دادن به «اعدام‌های پشت پرده و سیاست‌زده» شد.

آقای موسوی در پیام خود که در پی انتشار خبر اعدام محسن شکاری منتشر شده است، نوشت: «به این‌گونه اعدام‌های پشت پرده و سیاست‌زده خاتمه دهید. حقوق ملت را پاس بدارید و تلاش برای خوارکردن شهروندان و جوانان را متوقف کنید.»

او در ادامه با بیان اینکه «وظیفه‌ شما حفظ جان آحاد ملت بود نه گرفتن جان شهروندان»، نوشت: «مطمئن باشید با این روش‌های ظالمانه و خون‌آلود، طول عمر حکومت شما تضمین نخواهد شد.»آقای موسوی همچنین در پیام خود نوشت که «نه تیربارها و مسلسل‌ها و نه چوبه‌های دار، جنبش مردم برای آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خویش را متوقف نخواهد کرد.»

او در ادامه پیام خود نوشت: «انقلاب ۵۷ برای خالی کردن زندان‌ها بود و نه پر کردن و آتش زدن آنها. برای استقلال کشور از یوغ ابرقدرت‌ها بود، نه قبول این یکی و طرد آن دیگری. برای وحدت بود و نه تفرقه‌ی خانمان‌سوز بین خودی و ناخودی. و برای حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بود نه تضمین حاکمیت ظالمانه‌ی یک عده‌ی معدود بر مردم.»


آقای موسوی در پایان پیام خود از حصر نوشت: «این‌گونه حکمرانی به کشتار و ویرانی و از دست دادن همه سرمایه ملی می‌انجامد و لاجرم مردم نیز در مقابل آن یکپارچه مقاومت خواهند کرد.»

08.12.2022
19:05

اتریش از ایران خواست که اجرای همه احکام اعدام را متوقف کند

اتریش هم به جمع کشورهایی پیوست که اعدام محسن شکاری را محکوم کردند. وزارت خارجه اتریش در حساب کاربری خود در توئیتر، اعدام محسن شکاری را اقدامی «نامتناسب و غیرانسانی» دانست و آن را «به شدت» محکوم کرد.

این وزراتخانه در ادامه از دولت ایران خواست که اجرای همه احکام اعدام دیگری که در رابطه با اعتراض‌های اخیر صادر شده‌اند را متوقف کند. اتریش همچنین مخالفت صریح خود را با مجازات اعدام «تکرار» کرد.

08.12.2022
18:21

یک میلیون هشتگ محسن شکاری در عرض چند ساعت

نام محسن شکاری در توئیتر ترند شد. هشتگ محسن شکاری پس از انتشار خبر اعدام این معترض زندانی در عرض چند ساعت از یک میلیون توئیت گذشت.

08.12.2022
18:11

واکنش کشورهای اروپایی به اعدام محسن شکاری

بریتانیا، فرانسه و نروژ به جمع کشورهایی پیوستند که اعدام محسن شکاری را محکوم کردند.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در حساب کاربری خود در توئیتر با ابراز «خشم» از خبر «غم‌انگیز» نخستین اعدام معترضان بازداشت‌شده، نوشت: «جهان نمی‌تواند چشم خود را به خشونت نفرت‌انگیز رژیم ایران علیه مردم خود ببندد.» او در ادامه تأکید کرده که بریتانیا در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است.

آنیکن هیتفلدچ، وزیر خارجه نروژ هم در حساب کاربری خود در توئیتر با محکوم کردن اعدام «یکی از افرادی که در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده است»، از ایران خواست که «دیگر» از مجازات اعدام استفاده نکند و به سرکوب معترضانی که به دنبال «حقوق اساسی خود» هستند، پایان دهد. او نیز مانند وزیرخارجه بریتانیا تأکید کرد که کشورش با هرگونه مجازات اعدام مخالف است.

در همین زمینه آن‌کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعدام محسن شکاری را «قویا» محکوم کرد و گفت:‌ «این اعدام در صدر دیگر خشونت‌های جدی و غیرقابل قبول قرار می‌گیرد.»

08.12.2022
17:29

فرانسه: اتحادیه اروپا افزایش تحریم‌ها علیه ایران را بررسی می‌کند

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که اتحادیه اروپا «به زودی» افزایش تحریم‌ها علیه ایران را به دلیل سرکوب معترضان بررسی خواهد کرد.

آن‌کلیر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره اینکه کدام نهادها یا اشخاص در ایران به دلیل دست داشتن در سرکوب‌ معترضان تحریم شوند، به زودی مذاکره خواهند کرد.

او همچنین خبر داد که مساله افزایش تحریم‌ها علیه ایران به دلیل ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین هم در این جلسه بررسی خواهد شد.

رویترز به نقل از دو منبع دیپلماتیک خبر داد که بسته جدید تحریم‌ها علیه ایران در روز دوشنبه آینده تایید و اعمال می‌شود.

اتحادیه اروپا از ماه اکتبر تاکنون ۲ دور، تحریم‌هایی را علیه ایران به دلیل سرکوب‌ معترضان و ارسال پهپاد به روسیه وضع کرده است.

عکس از کانواپرو