Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای؛ اروپا: در حال مطالعه پاسخ ایران به متن پیشنهادی هستیم

پرچم ایران و اتحادیه اروپا
پرچم ایران و اتحادیه اروپا Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌ کننده ایران در توییتی نوشت که «ایران نگرانی‌های خود را ابراز کرده است، اما حل مسائل باقی مانده چندان دشوار نیست.» وی افزود: « نمی‌توانم بگویم که توافقی حاصل خواهد شد، اما نسبت به قبل به توافق نزدیک‌تر هستیم.»

آگهی

سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرد که در حال «مطالعه» پاسخ ایران به «متن نهایی» تدوین شده از سوی اتحادیه اروپا برای احیای برجام هستند. 

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد: «ما پاسخ ایران را دوشنبه شب دریافت کردیم. در حال بررسی آن هستیم. اروپا در حال رایزنی با سایر شرکای توافق (ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه) درباره چگونه پیشرفت در این مسیر قرار داریم.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) صبح امروز در گزارشی نوشت: «ایران در پاسخ به آخرین نسخه از پیش‌نویس توافق وین که از سوی اتحادیه اروپا ارائه شده است، نظرات خود را منتقل کرده است. آنطور که از لابلای مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات بر سر سه موضوع است که ایالات متحده در دو مورد انعطاف شفاهی خود را بیان کرده اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم هم به تضمین تداوم اجرای برجام برمی‌گردد، که به واقع‌بینی آمریکا برای تامین نظر ایران بستگی دارد.»

از سوی دیگر ایسنا به نقل از یک منبع مطلع نوشت که انتظار است تا دو روز آینده ایران به‌طور متقابل پاسخ طرف مقابل را دریافت کند.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌ کننده ایران در توییتی نوشت که «ایران نگرانی‌های خود را ابراز کرده است، اما حل مسائل باقی مانده چندان دشوار نیست.»

وی افزود: « نمی‌توانم بگویم که توافقی حاصل خواهد شد، اما نسبت به قبل به توافق نزدیک‌تر هستیم.»

واکنش روسیه: پاسخ ایران به متن اروپا سازنده بود

میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه درباره پاسخ ایران به متن پیشنهادی اروپا، آن را سازنده توصیف کرد و گفت که دیدار قریب‌الوقوع در سطح وزرای خارجه بعید نیست.

وی با این حال تاکید کرد که در حال حاضر توپ در زمین آمریکا است.

این مقام روس تصریح کرد «ایران پیشنهاد کرده در جریان اصلاح پیش‌نویس احیای توافق، تضمین‌های مربوط به حفظ آن در آینده تقویت شود. »

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پیش‌تر روز دوشنبه گفته بود که سه موضوع وجود دارد که اگر برطرف شود می‌توان در روزهای آینده به توافق رسید.

رسانه‌های ایران نیز اعلام کردند که روز گذشته شورای امنیت ملی جلسه‌ای ویژه برای بررسی این موارد داشته است.

واکنش آمریکا: ایران خواسته‌های فرا برجامی را رها کند

با این حال ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد که تنها راه برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، این است که تهران از خواسته‌های فرا برجامی دست بکشد. وی افزود: «واشنگتن معتقد است که هر چیزی که می‌توان درباره آن مذاکره کرد قبلا انجام شده است.»

وی در یک نشست خبری گفت که ایالات متحده پاسخ خود به متن «نهایی» اتحادیه اروپا را به‌صورت خصوصی ارائه خواهد کرد. وی زمان مشخصی را در این باره معین نکرد.

از سوی دیگر دیپلمات‌ها و برخی مقامات به رویترز گفته‌اند چه تهران و واشنگتن پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا بپذیرند یا قبول نکنند هیچ کدام پایان این توافق را اعلام نمی‌کنند زیرا زنده نگه داشتن آن، منافع هر دو طرف را تامین می‌کند.

امیرعبداللهیان نیز با اشاره به اینکه «روزهای آینده بسیار مهم است» گفت: «اگر آن‌ها [آمریکایی‌ها] انعطاف‌پذیری نشان ندهند آخر دنیا نخواهد بود. آن‌گاه برای حل مسائل باقی مانده به تلاش و گفت‌وگوی بیشتری نیاز داریم.»

وی اضافه کرد که تهران نیز مانند واشنگتن در صورت شکست مذاکرات طرح بی خود را دارد.

طبق گزارش‌ها مسائل پادمانی و پیشینه برنامه هسته‌ای ایران، یکی از اصلی‌ترین محور اختلاف طرفین بر سر رسیدن به توافق احیای برجام بوده است. تهران انتظار دارد همراه با پذیرش متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام تکلیف پرونده تحقیقات و پرسش‌های آژانس نیز بسته شود تا ایران از روند اجرایی شدن برجام اطمینان حاصل کند.

این در حالیست که اروپا و آمریکا تاکید دارند تا زمانی که تهران به پرسش‌های آژانس به صورت شفاف پاسخ ندهد و نگرانی‌های این نهاد بین‌المللی رفع نشود، نمی‌توان تضمینی در خصوص مختومه کردن این پرونده به ایران ارائه کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق: جنگ هسته‌ای تمام عیار می‌تواند باعث مرگ ۵ میلیارد نفر شود

اتحادیه اروپا: جایی برای مصالحه نمانده؛ پاسخ به پیش‌نویس توافق احیای برجام یا «آری» است یا «نه»

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد