Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج یک تحقیق: جنگ هسته‌ای تمام عیار می‌تواند باعث مرگ ۵ میلیارد نفر شود

انفجار هسته‌ای
انفجار هسته‌ای Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان می‌گویند، در صورت وقوع جنگ جهانی هسته‌ای، پنج میلیارد نفر بر اثر قحطی جهانی از بین خواهند رفت. مرگ و میر این قحطی جهانی بسیار بیشتر از تلفات ناشی از انفجارهای مرگبار خواهد بود

آگهی

طبق بررسی محققان یک دانشگاه آمریکایی در صورت وقوع جنگ جهانی هسته‌ای، پنج میلیارد نفر بر اثر قحطی جهانی جان خود را از دست می‌دهند. این قحطی به خاطر ایجاد مانع در تابش نور خورشید از سوی دوده‌هایی در اتمسفر خواهد بود که حاصل از انفجارهای اتمی هستند. مرگ و میر این قحطی جهانی بسیار بیشتر از تلفات ناشی از انفجارهای مرگبار خواهد بود.

محققان دانشگاه راتگرز آمریکا اثرات شش سناریوی احتمالی درگیری هسته‌ای را بررسی کردند. بر اساس این تحقیق که در مجله نیچر فود Nature Food منتشر شد، یک جنگ تمام عیار هسته‌ای بین ایالات متحده و روسیه، در بدترین حالت بیش از نیمی از جمعیت جهان را نابود خواهد کرد. 

این تخمین‌ها بر اساس محاسبات میزان دوده‌ای است که به خاطر طوفان‌های آتشین ناشی از انفجار سلاح‌های هسته‌ای وارد اتمسفر می‌شود. محققان از ابزاری که به آنها اجازه تخمین بهره‌وری محصولات عمده کشاورزی را بر حسب هر کشور می‌دهد و توسط مرکز ملی تحقیقات جوی پشتیبانی می‌شود برای پیش‌بینی آب و هوا استفاده می‌کنند.

البته حتی درگیری‌های هسته‌ای در مقیاس نسبتاً کوچک هم عواقب بسیار مخربی برای تولید جهانی غذا خواهد داشت. مطالعه مذکور نشان می‌دهد که جنگ هسته‌ای میان هند و پاکستان در طی پنج سال منجر به کاهش ۷ درصدی تولید محصولات کشاورزی می‌شود و این در حالی است که درگیری هسته‌ای ایالات متحده و روسیه، طی سه تا چهار سال کاهش ۹۰ درصدی در تولید این محصولات به وجود خواهد آورد.

محققان همچنین امکان جبران خسارات ناشی از درگیری هسته‌ای را با استفاده از محصولاتی که در حال حاضرغذای حیوانات هستند یا کاهش غذای دورریز را بررسی کردند، اما دریافتند که این صرفه‌جویی‌ها در تبعات ناشی از یک درگیری بزرگ هسته‌ای تاثیرات حداقلی خواهد داشت.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این تحقیق پس از طرح احتمال درگیری هسته‌ای میان ایالات متحده و روسیه متعاقب تهاجم نظامی ولادیمیر پوتین به اوکراین انجام شد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در ماه آوریل نسبت به خطر«جدی» آغاز جنگ هسته ای هشدار داد.

آلان روبوک، محقق و استاد علوم اقلیم‌شناسی دانشگاه راتگرز می‌گوید: «اطلاعات بدست آمده کاملا نشان می‌دهند که ما باید به هر صورت از جنگ هسته‌ای پرهیز کنیم».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داستان نظامیانی که با سرپیچی از دستور قهرمان شدند

آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای؛ اروپا: در حال مطالعه پاسخ ایران به متن پیشنهادی هستیم

طرح چابک‌سازی ارتش ایالات متحده؛ پنتاگون چگونه برای جنگ‌ با دشمنان پیشرفته‌تر آماده می‌شود؟