Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موزه‌ای متفاوت در شمال اروپا؛ پناهندگان تاریخ مهاجرت به دانمارک را روایت می‌کنند

موزه پناهجویان در دانمارک
موزه پناهجویان در دانمارک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سختگیری‌های مهاجرتی اخیر دانمارک تا آنجا پیش رفت که سال ۲۰۱۶ با تصویب قانونی به مقامات اجازه داد جواهرات و سایر اموال ارزشمند پناهجویان را برای کمک به تامین مالی مسکن و سایر خدمات به آنها مصادره کنند.

آگهی

مارگرته دوم، ملکه دانمارک به همراه معاون صدراعظم آلمان روز شنبه موزه جدیدی را افتتاح کردند که به موضوع تاریخ مهاجرت و پناهندگی در این محدوده از شمال اروپا اختصاص یافته است.

آثار و اسنادی به نمایش گذاشته در این موزه روایتگر تاریخ نسل‌های متفاوتی از پناهجویانی است که جامعه دانمارک را شکل داده‌اند.

در این روایت تاریخی از آلمانی‌هایی که در پی پیش‌روی‌های شوروی در جنگ دوم جهانی از کشورشان گریخته بودند به عنوان نخستین پناهجویان خارجی به دانمارک نام برده شده است.

موزه پناهندگان که به تازگی در دانمارک افتتاح شده «فلوگته» نام دارد که در محل اردوگاهی در اوکسبیل، شهر در جنوب غرب این کشور واقع شده است.

این شهر در سال‌های پس از جنگ دوم جهانی بیش از ۱۰۰ هزار پناهجوی آلمانی گریخته از کشورشان را در خود جای داده بود.

«فلوگته» نام موزه تازه افتتاح شده پناهندگان در زبان دانمارکی به معنای فرار و گریز است. در این موزه همچنین روایت‌هایی در قالب آثار هنری و اسناد جمع‌آوری شده از پیشینه مهاجران و پناهجویانی که از ایران، لبنان، مجارستان، ویتنام و دیگر نقاط جهان به این کشور اسکاندیناوی گریخته‌ بودند به نمایش گذاشته شده است.

روایت‌های تصویری

در این موزه تصاویر ویدیویی از پناهندگان کشورهای مختلف که داستان مهاجرت به دانمارک را به زبان خودشان روایت می‌کنند در صفحه‌های بزرگ نمایش داده می‌شود.

JOHN RANDERIS/John Randeris, www.johnranderis.dk, randeris@me.com
روایت‌های تصویری مهاجران از دوران پناهجویی به دانمارکJOHN RANDERIS/John Randeris, www.johnranderis.dk, randeris@me.com

در یکی از این ویدیو‌ها داستان مهاجرت یک زن فلسطینی که در اردوگاه پناهندگان در لبنان متولد شده و تا زمان فرار و رسیدن به دانمارک در سال ۱۹۸۵ در آنجا زندگی می کرده، روایت می‌شود.

این زن فلسطین در بخشی از روایت خود می‌گوید: «پناهنده بودن چیزی نیست که شما در باره آن تصمیم بگیرید. این یک انتخاب شخصی نیست، چیزی است که اتفاق می‌افتد.»

کلاوس ینسن، مدیر این موزه هدف از شکل‌گیری آن را «تبدیل اعداد به افراد، انتقال مشکلات و احساسات و نیز انگشت گذاشتن روی تفاوت‌های بسیار ظریف و کاملا همه شمول که به ویژگی‌های افراد در حال فرار مرتبط می‌شود» عنوان می‌کند.

ساختمان این موزه توسط بیارکه اینگلس، معمار مطرح و سرشناس دانمارکی طراحی شده و شامل بنایی منحنی شکل مدرن از چوب و شیشه است.

دو ساختمان قدیمی که در سال‌های پس از جنگ دوم جهانی از آنها به عنوان بیمارستان استفاده می‌شده به بنای اصلی موزه متصل شده است.

بیارکه اینگلس می‌گوید از آنجایی که دانمارک اخیراً پناهندگان فراری از جنگ روسیه در اوکراین را نیز پذیرفته است، این موزه اهمیت بیشتری پیدا کرده، اگرچه هنوز بخش ویژه‌ای به طور خاص به آنها اختصاص داده نشده است.

این موزه که قرار است روز چهارشنبه ۲۹ ژوئن به روی عموم باز شود با کمک‌های مالی بخش خصوصی و مساعدت‌های مالی دولت آلمان تامین اعتبار و ساخته شده است.

شهری که موزه در آن بنا شده در ۲۷۵ کیلومتری غرب کپنهاگ واقع شده و تنها ۹۵ کیلومتر با مرز دانمارک و آلمان فاصله دارد.

Bo Amstrup/Bo Amstrup
ملکه اتریش هنگام افتتاح موزه پناهجویان در اوکسبیلBo Amstrup/Bo Amstrup

انتقاد‌های بین‌المللی از سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌های مهاجرتی دانمارک

دانمارک زمانی محلی امن برای پناهندگان بود. از جمعیت ۵.۸ میلیون نفری دانمارک، بیش از ۶۵۰ هزار نفر مهاجر هستند؛ این در حالیست که بنا به سرشماری‌های ایالتی در این کشور حدود ۲۰۸ هزار نفر از شهروندان دانمارک را نیز فرزندان و نوادگان مهاجران تشکیل می‌دهند.

آگهی

با این حال مقامات دانمارکی طی سال‌های اخیر در مواجهه با موج گسترده مهاجرت به غرب به دنبال سخت‌گیری بیشتر و محدود کردن پذیرش پناهجویان بوده‌اند.

دانمارک همچنین به دلیل تلاش در جهت منصرف کردن پناهجویان از تصمیم خود برای مستقر شدن در این کشور اغلب با انتقادهایی از سوی جامعه بین‌‌المللی و نها‌های مدافع حقوق پناهجویان روبرو شده است.

در همین راستا، دانمارک که بین آلمان و سوئد واقع شده، تنها بخش کوچکی از یک میلیون پناهویی را که سال ۲۰۱۵از آفریقا و خاورمیانه به اروپا روی آوردند در خاک خود پذیرفت.

بیش از یازده هزار و پانصد نفر در دانمارک درخواست پناهندگی داده‌اند، در حالی که شمار این درخواست‌ها در آلمان بیش از یک میلیون و در سوئد بیش از ۱۶۳ هزار نفر بوده است.

آگهی

بسیاری از پناهجویان به دلیل سخت‌گیری‌های دولت دانمارک، به این کشور تنها به عنوان نقطه ترانزیت و محل عبور به دیگر نقاط اروپا نگاه می‌کنند.

سختگیری‌های دانمارک حتی تا آنجا پیش رفت که در سال ۲۰۱۶ با تصویب قانونی به مقامات اجازه داد جواهرات و سایر اموال ارزشمند پناهجویان را برای کمک به تامین مالی مسکن و سایر خدمات به آنها مصادره کنند.

دانمارک همچنین ضمن «امن» تلقی کردن بخش‌هایی از سوریه، مجوز اقامت شماری از پناهجویان این کشور را لغو و ایده گشایش کمپ‌هایی برای پناهجویان در رواندا را به تازگی مطرح کرده است.

طبق آمار رسمی که در دانمارک منتشر شده در سال جاری میلادی تاکنون تنها نزدیک به ۲ هزار و هفتصد نفر موفق به ثبت درخواست پناهندگی در این کشور شده‌اند.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به سیاستمداران اروپایی در گرماگرم انتخابات؛ نخست‌وزیر دانمارک در کپنهاگ مورد سوءقصد قرار گرفت

پادشاه آینده دانمارک پس از کناره گیری غیرمنتظره ملکه مارگرته کیست؟

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی