ضرب و شتم زن پناهجوی کرد ایرانی در جریان اخراج از دانمارک؛ احضار وزیر مهاجرت به پارلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
تظاهرات در حمایت از پناهجویان در دانمارک
تظاهرات در حمایت از پناهجویان در دانمارک   -   کپی رایت  AP Photo

به گزارش شبکه تلویزیونی دانمارک ماتیاس تسفایه، وزیر مهاجرت به یک کمیته پارلمانی احضار شده تا به سوالات نمایندگان درباره « آزار فیزیکی یک پناهجوی ایرانی کرد» در زمان استرداد و اخراج از دانمارک توضیح بدهد. 

در روزهای گذشته ویدئویی توسط سازمان مردم نهاد «ترامپولین هاوس» منتشرشد که در آن این پناهجوی کرد که مادر سه فرزند است را می بینیم که روی زمین در مقابل اخراج از کمپ پناهندگان مقاومت می کند. او در این ویدئو مورد ضرب و شتم قرار می گیرد و پس از بازداشت ابتدا به قرارگاه پلیس منتقل می شود. «ترامپولین هاوس» مدعی است که برای مقابله با مقاومت این زن، به او داروی آرامبخش تزریق کرده اند.

این ویدئو در کمپ پناهندگی «آونستروپ» گرفته شده است و در آن ۴ نفر این زن را روی زمین نگاه داشته و سر او را بروی سنگفرش گرفته اند. این زن بوضوح می لرزد. مردی لباس شخصی سعی می کند از داخل خودرو دستبند و پابندی می آورد تا بوسیله این زن را از تحرک بازدارند.

مقامات آژانس رسیدگی به اخراج مهاجران غیرقانونی دانمارک ادعا می کند که به این زن داروی آرامبخش تزریق نشده اما با او برخورد «فیزیکی صورت» گرفته است. 

سازمان غیردولتی «ترامپولین هاوس» می گوید این زن قرار بوده که به همراه دو فرزندش از دانمارک اخراج شود. فرزند دیگر او که یکساله است با پدرش در دانمارک ماندگار شدند. خانواده این زن کرد می گویند که جدایی مادر از فرزند یکساله نقض قوانین حقوق بشری است. همچنین گفته می شود گذرنامه ایرانی این زن کرد پیش از این اتفاقات منقضی شده است.

اسکندر صدیق نماینده مستقل سبزها در این کشور در صفحه توییترش نوشت: «من طاقت ندارم به سرنوشتی که در انتظار زن کردی که دیروز به اجبار تبعید شد، فکر کنم. تسفایه را برای ادای پاره ای توضیحات فراخواندم تا توضیح دهد که آیا واقعاً قراراست اینگونه با مردم رفتار می‌کنیم یا نه؟»

وبسایت خبری هه‌‌ نگاو که اخبار مناطق کردنشین ایران را پوشش می‌ دهد می گوید نام این زن  قدم‌ خیر حقانی‌ زاده ۳۷ ساله اهل سرپل ذهاب است. وزارت مهاجرت دانمارک می گوید گذرنامه ایرانی این پناهجوی کرد هیچگاه منقضی نشده است و از طریق این گذرنامه به ترکیه و سپس به اروپای غربی آمده است.