Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هزاران شهروند اسپانیا به ناتو «نه» گفتند

تظاهرات مخالفان ناتو در مادرید
تظاهرات مخالفان ناتو در مادرید Copyright Paul White/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Paul White/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران شهروند اسپانیا در آستانه برگزاری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در مادرید، علیه این سازمان نظامی تظاهرات کردند.

آگهی

هزاران شهروند اسپانیا در آستانه برگزاری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در مادرید، علیه این سازمان نظامی تظاهرات کردند.

این تظاهرات که روز یک‌شنبه در مادرید، پایتخت اسپانیا برگزار شد، توسط احزاب و سازمان‌های چپ‌گرا سازماندهی شده بود. تظاهرکنندگان در این تجمع اعتراضی که با شعار «برای صلح، نه به جنگ» برگزار شد، به ناتو «نه» گفتند.

این تجمع اعتراضی عملا یک حرکت خلاف جریان به شمار می‌رود. از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، چهره ناتو در میان افکار عمومی اروپا به شدت بهبود یافته است؛ بودجه نظامی آلمان به شدت افزایش پیدا کرده و کشورهای سنتا بی‌طرب نظیر فنلاند و سوئد درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را به دبیرخانه این نهاد تحویل داده‌اند. منتقدان این روند می‌گویند فضای اروپا از فوریه امسال به شدت میلیتاریزه (نظامی) شده است. 

قرار است که رهبران ۳۰ کشور عضو ناتو در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژوئن در مادرید، پایتخت اسپانیا گردهم آیند.

معترضان اسپانیایی دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها جمله‌هایی مانند «نه به جنگ»، «نه به ناتو» و «ساخت مدارس و بیمارستان‌ها به جای هزینه‌های نظامی» نوشته شده بود.

تظاهرکنندگان در مادرید همچنین خواستار انجام گفتگوهای صلح برای پایان دادن به جنگ اوکراین شدند. آنها با ابراز مخالفت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بر این نظر بودند که ناتو راه حل پایان جنگ اوکراین نیست.

سازمان‌دهندگان تظاهرات روز یک‌شنبه مادرید اعلام کردند که حدود ۳۰ هزار نفر در این تجمع اعتراضی حضور داشته‌اند اما پلیس بر این نظر است که شمار شرکت‌کنندگان فقط ۲ هزار و ۲۰۰ نفر بوده است.

بر اساس یک نظرسنجی انجام شده، ۳۰ درصد اسپانیایی‌هایی که به احزاب چپ گرایش دارند، با گسترش ناتو به این دلیل که «به تشدید درگیری‌ها کمک می‌کند»، مخالف هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

چپ رادیکال اسپانیا به طور سنتی مخالف ناتو بوده است. آنها در دوران جنگ سرد و موجودیت اتحاد جماهیر شوروی، ناتو را مشت آهنین «امپریالیسم آمریکا» می‌دانستند. در حال حاضر هم برخی از چپ‌ها بر این باورند که ناتو ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های آمریکا است.

اینک تظاهرات روز یک‌شنبه مادرید در حالی برگزار شده است که احزاب چپ‌گرا در دولت ائتلافی اسپانیا به نخست‌وزیری پدرو سانچز حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان پیش از نشست ناتو با رهبران سوئد و فنلاند دیدار خواهد کرد

رئيسی در دیدار با لاوروف: تحریک‌های ناتو و آمریکا، عامل اصلی جنگ اوکراین است

وزیر امور خارجه اوکراین: نمی‌شود روی ناتو حساب کرد