وزیر امور خارجه اوکراین: نمی‌شود روی ناتو حساب کرد

مردم در صف ثبت نام در مرکز توزیع کمک برای آوارگان در زاپوریژیا ایستاده‌اند.
مردم در صف ثبت نام در مرکز توزیع کمک برای آوارگان در زاپوریژیا ایستاده‌اند. Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز چهار شنبه ۲۵ ماه مه (۴ خرداد) را در این صفحه دنبال کنید

آگهی

با گذشت سه ماه از حمله ارتش روسیه به خاک اوکراین، جنگ همچنان در این کشور ادامه دارد و چشم انداز روشنی از زمان پایان آن وجود ندارد. این درحالیست که کرملین تمرکز خود را برای تصرف بخش هایی از شرق اوکراین قرار داده و بر شدت حملات خود در لوهانسک و دنباس افزوده است.

همزمان دانمارک اعلام کرده که  موشک‌های ضدکشتی «هارپون» در اختیار اوکراین قرار می‌دهد و هنری کسینجر هم در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس به سران اوکراین توصیه کرده تا با هدف برقرار شدن صلح و آرامش در کشورشان، اراضی مورد نظر روسیه را واگذار کنند.

این در حالیست که مقامات اوکراینی روز گذشته از پیدا شدن ۲۰۰ جسد در زمان حفاری در میان آوارهای یک ساختمان آسیب دیده در ماریوپل خبر دادند

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز چهار شنبه ۲۵ ماه مه (۴ خرداد) را در این صفحه دنبال کنید:

25.05.2022
19:33

وزیر خارجه اوکراین: روی ناتو نمی‌توان حساب کرد؛ اولویت ما عضویت در اتحادیه اروپاست

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در جریان نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، ناتو را متهم کرد که «مطلقا هیچ کاری» در برابر تجاوز روسیه به خاک اوکراین نکرده است. رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین، برعکس از تلاش‌های اتحادیه اروپا و «تصمیمات انقلابی» بروکسل تقدیر کرد.

آقای کولبا گفت :‌«ما به ناتو به چشم یک نهاد متحد که عملا یک گوشه ایستاده و کاری نمی‌کند نگاه می‌کنیم. این درحالیست که نگاه اوکراینی‌ها در ابتدای جنگ به ناتو، نگاه به یک سازمان قدرتمند بود و برعکس مردم اوکراین، اتحادیه اروپا را بیشتر در حد یک موسسه که کارش فقط بیان نگرانی‌هاست و در عمل کاری نمی‌کند، می‌دیدند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی اوکراین در ادامه اضافه کرد: « اما جنگ چهره واقعی هر دو را نمایان ساخت. اتحادیه اروپا تصمیم‌های انقلابی‌ای گرفت که انتظارش را نداشتیم. آرمان‌های اروپایی-آمریکایی اوکراین در قانون اساسی ما مندرج است و از نظر نظام فعلی، اولویت پیوستن به اتحادیه اروپاست.»

دیمیترو کولبا در پایان تاکید کرد: «همانطوری که رئیس جمهور زلسنکی در پانزدهم مارس تاکید کرد «اوکراین نمی تواند عضو ناتو شود» و من بسیار خوشحالم از اینکه می‌بینم مردم شروع کرده‌اند به درک این نکته که روی ناتو نمی‌توان حساب کرد.»

دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین
25.05.2022
18:24

اوکراین «نقض آشکار» تمامیت ارضی خود را محکوم کرد


اوکراین اعطای گذرنامه روسی به ساکنان مناطق تحت اشغال روسیه را محکوم کرد. کی‌یف می‌گوید مسکو با ایجاد یک روند ویژه، اعطای شهروندی روسیه به اوکراینی‌ها را تسهیل کرده است. اوکراین این اقدام مسکو را «نقض فاحش» تمامیت ارضی خود می‌داند.

وزارت امور خارجه اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اعطای اجباری گذرنامه به اوکراینی‌ها در خرسون و زاپوریژیا دلیل دیگری بر اعمال جنایتکارانه روسیه در خاک اوکراین است».

25.05.2022
18:07


پوتین با هدف مهار تورم از بالارفتن حقوق بازنشستگان و افزایش کمک‌ هزینه‌های اجتماعی خبر داد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با توجه به نرخ صعودی تورم به مردم این کشور اطمینان داد که حقوق مستمری‌بگیران و کمک‌های معیشتی افزایش یابد. آقای پوتین در جلسه شورای دولت پیشنهاد کرد که ۱۰ درصد بر حقوق بازنشستگان که از ابتدای ژوئن امسال کار نمی‌کنند افزوده شود. رئیس جمهوری روسیه در ادامه گفت با در نظر گرفتن همه شاخص‌ها میزان افزایش حقوق‌ها نسبت به نرخ تورم از ابتدای سال جاری بیشتر بوده است.

نرخ رسمی تورم روسیه در ماه آوریل به رکورد ۱۷.۸ درصد رسیده است. آقای پوتین به مردم کشورش اطمینان داد که طبق نظر کارشناسان آهنگ تورم تا پایان سال ۲۰۲۲ کند شود و از مرز ۱۵ درصد تجاوز نکند.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنانش وعده کرد تا حداقل کمک‌های اجتماعی از ابتدای ماه ژوئن ۱۰ درصد، بویژه برای خانواده سربازان، افزایش یابد. میزان کمک هزینه‌‌ها به نرخ فعلی ۱۵۲۷۹ روبل، معادل ۲۴۰ یورو در ماه است.

تاثیر تحریم‌های غرب بر اقتصاد روسیه کم‌کم در زندگی روزمره شهروندان این کشور نمایان می‌شود.

25.05.2022
17:41

مخالفت بریتانیا با شرط روسیه در مورد صادرات غلات اوکراین

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا با رد طرح پیشنهادی مسکو گفت غلات متعلق به همه مردم جهان است.

روسیه پیشنهاد کرده در ازای برچیده شدن تحریم‌های غرب، اجازه دهد صدور غلات اوکراین از سر گرفته شود.

اما بریتانیا می گوید روسیه باید « کار درست» را انجام دهد و با خروج از اوکراین و دست برداشتن از «سرقت» غلات، امکان دسترسی همه کشورها ی نیازمند به این محصول را فراهم کند.

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا
25.05.2022
17:29

سوئیس دارایی‌های توقیف شده نزدیکان یانوکوویچ را در اختیار سران فعلی اوکراین می‌گذارد

دولت سوئیس در نظر دارد بیش از یکصد میلیون دلار از دارایی‌های یوری ایوانش‌چنکو و خانواده‌اش، یکی از افراد نزدیک به ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور پیشین اوکراین را توقیف کند. برن هدف از این اقدام خود را کمک به رژیم فعلی کی یف عنوان کرده است.


دادگاه فدرال سوئیس باید مشخص کند که آیا این دارایی ها قابل ضبط هستند یا نه. در صورت چراغ سبز مقام‌های قضایی سوئیس، این مبلغ که از پیش مسدود شده، در اختیار کی‌یف قرار خواهد گرفت.
یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق اوکراین روابط نزدیکی با کرملین داشت.

ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور سابق اوکراین در سال ۲۰۱۸
25.05.2022
16:49

مسکو: مطرح کردن تبادل اسرا در شرایط فعلی «نابهنگام» است

قائم‌مقام وزیر خارجه روسیه مطرح شدن طرح تبادل اسرا قبل از محاکمه سربازان اوکراینی را «نابهنگام» و ناشی از «ناپختگی» دانست.

آندری رودنکو تاکید کرد که مسکو تبادل اسرا با کی‌یف را تنها بعد از محاکمه سربازان اسیر اوکراینی و محکوم شدن آن‌ها می‌تواند مد نظر قرار دهد. این مقام روسیه گفت که هر گوه صحبت از تبادل اسرا قبل از محاکمه این افراد نابهنگام است.

ولودیمیر زلسنکی، رئیس جمهور اوکراین شامگاه دوشنبه طی سخنانی از آمادگی کی‌یف برای تبادل اسرا با مسکو خبر داد و خواستار فشار جامعه بین‌الملل بر روسیه برای تن در دادن به این خواسته شد.

این درحالیست که از سرنوشت چند صد مبارز اوکراینی که با سقوط کارخانه آزوف‌ستال در حومه ماریوپل ماموریتشان به پایان رسید، اطلاع دقیقی در دست نیست.

آندری رودنکو و هیات روسی در حال مذاکره با نمایندگان اوکراین

25.05.2022
16:30

پوتین برای نخستین‌بار از آغاز جنگ با سربازان مجروح روسیه دیدار کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با سربازان مجروح این کشور دیدار کرد. این نخستین دیدار وی از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین با سربازان مجروح ارتش محسوب می شود. تلویزیون دولتی روسیه تصاویر کوتاهی مربوط به حضور آقای پوتین در یکی از بیمارستان‌های مسکو را پخش کرده. در این تصاویر رئیس جمهور روسیه ضمن احوال‌پرسی با سربازان مجروح، روپوش سفید رنگ خود را با یکی از نظامی‌ها عوض می‌کند.

25.05.2022
16:21

نبرد سوردونتسک به روزهای حساس خود نزدیک می‌شود

نیروهای روسیه به حومه شهر سوردونتسک رسیده‌اند و نبرد نهایی برای تسلط بر این شهر استراتژیک در شرق اوکراین وارد مرحله مهمی شده است.

فرماندار این شهر اوضاع را «بسیار دشوار» توصیف کرده است. یکی از معاونان شهردار هم با اشاره به این‌که شهر در حال تخریب کامل است در حساب تلگرامی خود نوشته: «نیروهای روسی به‌ حدی پیشروی کرده‌اند و به شهر نزدیک شده‌اند که امکان شلیک خمپاره هم دارند.»

نیروهای اوکراینی در حال توزیع غذا در سوردونتسک ۱۳ مه

25.05.2022
14:53

روسیه بدهی‌های خارجی خود را به روبل پرداخت می‌کند


وزارت دارایی روسیه با اشاره به اینکه آمریکا به معافیت روسیه در پرداخت بدهی‌های خارجی خود به دلار پایان داده و با تمدید مجوز مخالفت کرده از این پس مسکو بدهی‌های خارجی خود را به روبل پرداخت خواهد کرد.
در بیانیه وزارت دارایی روسیه همچنین آمده که امکان تبدیل روبل به واحد ارزی اولیه از طریق موسسه ملی ودیعه‌گذاری روسیه امکان پذیر است.

25.05.2022
14:36

سوئد؛ پول در اختیار «سازمان‌های تروریستی» قرار نمی‌دهیم

سوئد روز چهارشنبه به ترکیه اطمینان داد که نه پول در اختیار «سازمان‌های تروریستی» می‌گذارد و نه اجازه می‌دهد سلاح به دست آن‌ها برسد.
نخست وزیر سوئد در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در استکهلم در حالی این مواضع را بیان کرد که هیاتی از سوی این کشور برای متقاعد کردن ترکیه راهی آنکارا شده است.
ترکیه یکی از اعضای ناتو پیشتر گفته بود با عضویت سوئد و فنلاند در این سازمان مخالف است.

ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران شهروند اسپانیا به ناتو «نه» گفتند

دیپلمات ارشد روس در ژنو در مخالفت با حمله روسیه به اوکراین استعفا کرد

سفر غیرمنتظره مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اوکراین؛ ویدئویی از جوزپ بورل در بندر اودسا