جنگ اوکراین؛ بایدن: پوتین به ناتویی کردن اروپا کمک کرد

جنگ اوکراین و گسترش ناتو
جنگ اوکراین و گسترش ناتو Copyright Antonia Sehlstedt/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز جمعه ۲۷ ماه مه برابر با ۶ خرداد را در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

ارتش روسیه به شدت حملات خود در مناطق شرقی اوکراین افزوده‌ است و جدایی‌طلبان هوادار کرملین هم ادعا کرده‌اند شهر استراتژیک «لیمان» را به تصرف خود آورده‌اند. 

همزمان مسکو می‌گوید آماده است در ازای لغو تحریم‌های غرب دست از محاصره بنادر اوکراین در دریای سیاه بردارد تا غلات اوکراین صادر شود.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا نیز که به سارایوو سفر کرده با تاکید بر اینکه نباید با پوتین مصالحه کرد یا در برابر خواسته‌های او کوتاه آمد، گفت غرب باید شکست پوتین را تضمین کند. تراس کرملین را به «باج‌خواهی» متهم می‌کند.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حملۀ روسیه به اوکراین در روز جمعه ۲۷ ماه مه برابر با ۶ خرداد را در این صفحه دنبال کنید.

27.05.2022
22:33

واشنگتن پست: آمریکا برای تحویل سامانه‌های دوربرد راکت به اوکراین آماده می‌شود

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه به نقل از مقامات آمریکایی و کارکنان اعضای کنگره این کشور گزارش داد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای ارسال سامانه‌های پیشرفته و دوربرد پرتاب راکت به اوکراین آماده می‌شود.

بنا به همین گزارش دولت آمریکا احتمالا هفته آینده تحویل این سامانه‌ها به اوکراین را اعلام خواهد کرد. 

دریافت این سامانه‌های پیشرفته از جمله خواسته‌های اصلی مقامات اوکراین از آمریکا است. 

سامانه پیشرفته و دوربرد پرتاب راکت (عکس از آرشیو)
27.05.2022
22:11

وزیر روس: بخشی از درآمد فروش هیدروکربن‌ها را به ادامه نبرد اوکراین اختصاص می‌دهیم

آنتون سیلوآنوف، وزیر دارایی روسیه می‌گوید کشورش در سال ۲۰۲۲ هزار میلیارد روبل درآمد بیشتر از صدور هیدروکربن‌ها خواهد داشت.

وی گفت که بخشی از این درآمد به عملیات نظامی کشورش در اوکراین اختصاص خواهد یافت. به گفته وزیر دارایی روسیه پیش از این مازاد درآمد حاصل از صدور نفت و گاز پس‌انداز می‌شد اما امسال این مازاد درآمد خرج خواهد شد. 

نفت و گاز روسیه از اغلب تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور به دلیل حمله نظامی به اوکراین مستثنی شده است. مسکو با توجه به قیمت بالای گاز درآمد چشمگیری از فروش هیدروکربن‌ها کسب می‌کند. 

روبل روسیه
27.05.2022
20:34

بایدن: پوتین به ناتویی کردن اروپا کمک کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به «ناتویی» کردن اروپا کمک کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفت: «هدف اقدامات پوتین این بود که کل اروپا مدل فنلاندی (بی‌طرف) بشود اما در مقابل اروپا ناتویی شد.»

فنلاند و سوئد طی هفته‌های اخیر اعلام کردند که به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به دنبال الحاق به ناتو هستند. جو بایدن در همین راستا اخیرا با رئیس‌جمهوری فنلاند و نخست‌وزیر سوئد در کاخ‌سفید دیدار کرد. 

رئیس‌جمهوری آمریکا
27.05.2022
20:10

کلیسای ارتدکس اوکراین از کلیسای روسیه اعلام «استقلال کامل» کرد

 کلیسای ارتدوکس اوکراین روز جمعه از کلیسای ارتدوکس روسیه اعلام «استقلال کامل» کرد. این تصمیم به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که سه ماه از آغاز آن می‌گذرد اتخاذ شد. 

کلیسایی در اوکراین

27.05.2022
19:54

رمضان قدیروف: بعد از اوکراین نوبت لهستان است

رمضان قدیروف، رهبر منطقه چچن در روسیه روز جمعه با انتشار ویدئویی تهدید کرد که پس از اوکراین نوبت لهستان فرا می‌رسد.

 متحد نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در این ویدئو تاکید کرد که کار اوکراین «تمام شده» است. وی افزود: «اگر پس از اوکراین دستور صادر شود در عرض شش ثانیه به شما (لهستان) نشان خواهیم داد که ماهیت‌تان چیست.» 

لهستان به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با ارسال سلاح کمک زیادی به کی‌یف کرد. آندری دودا، رئیس‌جمهوری لهستان نیز چند روز پیش به کی‌یف سفر کرده بود. 

رمضان قدیروف
27.05.2022
19:31

زلنسکی پیشنهادش برای دیدار با پوتین را تکرار کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز جمعه بار دیگر از آمادگی خود برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سخن گفت. 

رئیس‌جمهوری اوکراین در عین حال با اشاره به عدم تمایل روسیه به گفتگو با اوکراین گفت که نسبت به دیدار قریب الوقوع با ولادیمیر پوتین خوش‌بین نیست. او همچنین گفت که «تمایل» چندانی در کشورش برای مذاکره با مسکو وجود ندارد اما از نظر او گفتگو با رئیس‌جمهوری روسیه «تنها راه بازگشت به زندگی عادی» در کشورش است. 

رئیس‌جمهوری اوکراین

27.05.2022
19:05

زلنسکی روز دوشنبه در نشست رهبران اتحادیه اروپا سخنرانی می‌کند

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه به طور مجازی برای شرکت‌کنندگان در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل سخنرانی خواهد کرد.

اجلاس سران اتحادیه اروپا در حالی برگزار خواهد شد که طرح تحریم نفت روسیه از سوی ۲۷ کشور عضو این اتحادیه به دلیل مخالفت مجارستان به نتیجه نرسیده است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان تاکید کرده که کشورش تا زمانی که «مذاکرات درباره موضوعات مرتبط» به نتیجه نرسیده است نمی‌تواند با بسته ششم تحریم‌ها علیه مسکو موافقت کند. مجارستان به عنوان کشوری که به دریا دسترسی ندارد به واردات نفت از روسیه وابسته است. 

تصمیم‌های سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شورای این اتحادیه تنها با موافقت همه کشورهای عضو اعتبار می‌یابد. 

سخنرانی رئیس‌جمهوری اوکراین در نشست داووس
27.05.2022
18:39

پوتین: اتهامات مطرح شده علیه مسکو درباره بحران غذایی بی‌اساس است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه در گفتگوی تلفنی با صدراعظم اتریش گفت که اتهامات مطرح‌شده علیه کشورش مبنی بر مسئولیت روسیه در بحران غذایی در سطح جهان «بی‌اساس» است. 

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین در این مکالمه تلفنی از «تحریم‌های ضدروس ایالات متحده و اروپا» به عنوان عامل بحران غذایی در سطح جهان یاد کرد. تولید غلات در اوکراین به دلیل درگیری‌ها در این کشور مختل شده است. روسیه نیز به عنوان یکی از مهمترین تولیدکنندگان غلات در سطح جهان به دلیل تحریم‌های وضع شده علیه این کشور برای صدور این محصولات با مشکل روبرو است. 

روسیه و اوکراین پیش از این یک سوم گندم جهان را تامین می‌کردند.

رئیس‌جمهوری روسیه
27.05.2022
14:00

شرط ترکیه برای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

ترکیه می‌گوید سوئد و فنلاند در صورت تمایل برای عضویت در ناتو باید «گام‌های مشخصی» برای کاهش نگرانی‌های آنکارا بردارند. مولود چاووش آغلو، وزیر خارجه ترکیه روز جمعه گفت نمایندگان دو کشور فنلاند و سوئد با آگاهی از درخواست‌‌های ترکیه به کشورهایشان بازگشته‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه با تاکید بر اینکه آنکارا نگرانی‌های امنیتی هلسینکی و استکهلم را درک می کند متقابلا خواستار در نظر گرفته شدن «ملاحظات امنیتی مشروع ترکیه» از سوی همگان شد.

پیوستن اعضای جدید به ناتو نیازمند موافقت کلیه اعضای فعلی است و بنابراین ترکیه می تواند مانع پیوستن این دو کشور حوزه اسکاندیناوی به ناتو شود.

علیرغم موضع وزیر خارجه ترکیه، وزرای خارجه لهستان و رومانی که روز جمعه در استانبول نسبت به پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو ابراز خوشبینی کردند.

27.05.2022
13:21

اوکراین: ده‌ها نفر در حمله موشکی روسیه به دنیپرو کشته و مجروح شدند

یکی از مقام‌های دفاعی دنیپرو می‌گوید در نتیجه حمله موشکی روسیه به یکی از تاسیسات نظامی این شهر دست‌کم ۱۰ نفر کشته و بیش از ۳۰ نفر مجروح شده‌اند.

اوکراین می‌گوید روسیه با استفاده از ۳ فروند موشک اسکندر که از رُستوف پرتاب شده‌اند، پایگاه گارد ملی را هدف قرار داده است. این درحالیست که نیروهای اوکراینی بصورت پراکنده در این پایگاه استقرار داشتند تا در صورت حمله میزان تلفاتشان پایین باشد.

در ساعات اولیه صبح جمعه فرماندار این شهر صنعتی در حساب تلگرامی خود از حملات موشکی شبانه روس‌ها خبر داده بود.

عکس مربوط به اصابت موشک در حومه دنیپرو در ماه آوریل است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بقای دولت سوئد در گروی رای نماینده کرد ایرانی تبار قرار گرفت

نیروهای اوکراین زیر آتش سنگین توپخانه روسیه در سیورودونتسک مقاومت می‌کنند

جنگ اوکراین؛ وزرای خارجه آمریکا و ترکیه بر سر پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو مذاکره کردند