Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا: طالبان محدودیت‌ها علیه زنان را لغو نکند فشار بر آنها افزایش می‌یابد

زنان در افغانسنان
زنان در افغانسنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از طالبان خواست به محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان در افغانستان پایان دهد در غیر این صورت این گروه باید منتظر عواقب چنین تصمیم‌هایی باشد.

آگهی

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید اگر طالبان سیاست‌های تند و محدود کننده اخیر خود در قبال زنان و دختران را لغو نکند، ایالات متحده اقداماتی برای افزایش فشار بر این گروه انجام خواهد داد. 

آقای پرایس روز دوشنبه در یک نشست خبری ضمن اشاره به این مسئله تاکید کرد که واشنگتن نگرانی‌های خود در این رابطه را به صورت مستقیم با طالبان مطرح کرده است. او همچنین افزود: «ما ابزارهایی داریم که اگر احساس کنیم رفتارهای طالبان در قبال زنان و دختران تغییر نکند، از آنها برای فشار بر این گروه استفاده خواهیم کرد.» 

او در مورد اقدامات احتمالی آمریکا توضیح بیشتری نداد و مشخص نیست در صورتی که طالبان از فشارهای خود بر زنان افغان نکاهد با چه برخوردی از سوی واشنگتن رو به رو خواهد شد. 

طالبان روز شنبه در دور تازه اعمال محدودیت برای زنان و دختران دستور داد تا خود را به صورت کامل بپوشانند و حتی از برقع  استفاده کنند. 

جامعه جهانی در ماه‌های اخیر فشار زیادی بر طالبان وارد کرده تا مسئله آموزش دختران را به عنوان یک خواسته کلیدی در افغانستان به رسمیت بشناسد با این حال رفتارهای طالبان نشان می‌دهد که این گروه قصد ندارد از سیاست‌های رادیکال خود در قبال زنان عقب‌نشینی کند. 

آقای پرایس در بخش دیگری از نشست خبری خود تاکید کرد که کاخ سفید در این رابطه با متحدان و شرکای نزدیک خود رایزنی کرده است. 

دولت آمریکا می‌گوید یکی از اهرم‌های کلیدی واشنگتن در قبال طالبان، ۷ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی افغانستان در خاک آمریکا است که توسط دولت جو بایدن مسدود شده است. ایالات متحده و سایر کشورهای جهان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت سال ۲۰۲۱، سیستم بانکی افغانستان را تحریم کرده و کمک‌های بین‌المللی خود را به شکل قابل توجهی کاهش داده‌اند؛ اقداماتی که همگی در کنار هم اقتصاد افغانستان را به سمت ویرانی سوق داده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از ند پرایس دیگر مقام‌های آمریکایی نظیر تام وست، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان و همچنین لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز اقدام جدید طالبان در خصوص محدود کردن پوشش زنان افغان را به شدت محکوم کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: برقع اجباری نیست، می‌توان چادر هم سر کرد

ساندرا کالیگارو: تمام حرفه عکاسی و خبرنگاری خود را مدیون افغانستان هستم

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند