سازمان جهانی بهداشت «به شدت» قرص ضد کووید شرکت فایزر را توصیه کرد

عکس تزیینی از قرص کووید ۱۹
عکس تزیینی از قرص کووید ۱۹ Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توصیه جدید طبق یافته‌های دو کارآزمایی بالینی با تقریبا ۳۱۰۰ بیمار است که نشان می‌دهد پاکسلووید خطر بستری شدن در بیمارستان را تا ۸۵ درصد کاهش می‌دهد.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) اعلام کرد که قرص ضد ویروس کرونا با نام «پاکسلووید» تولیدی شرکت فایز را به بیمارانی که همچنان در معرض خطر بالای بستری شدن در بیمارستان هستند، «به شدت توصیه می‌کند.»

با این حال این نهاد بهداشتی وابسته به سازمان ملل متحده هشدار داد، «بسیار نگران» است نابرابری‌هایی که در دسترسی به واکسن کرونا مشاهده می‌شود دوباره کشورهای با درآمد پایین یا متوسط را برای دسترسی به این قرص با مشکل روبرو کند.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در مجله پزشکی بی‌ام‌جی گفتند که ترکیب قرص‌های نیرمات رلویر و ریتو ناویر که قرص «پاکسلووید» شرکت داروسازی فایزر نامیده شده است، «انتخاب مناسب» برای افراد واکسینه نشده، مسن یا دارای نقص ایمنی مبتلا به کووید است.

سازمان جهانی بهداشت همچنین یک توصیه مشروط (ضعیف) را نسبت به داروی ضد ویروسی رمدسیویر تولیدی شرکت گیلئاد ارائه کرد. پیش از این سازمان جهانی بهداشت مخالفت خود را با این دارو اعلام کرده بود.

این سازمان تاکید کرد که «پاکسلووید» باید به مولنوپیراویر شرکت مرک یا رمدسیویر و همچنین آنتی‌بادی‌های مونوکلونال ترجیح داده شود.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت معتقدند که درمان خوراکی شرکت فایزر بیش از «جایگزین‌های موجود» از بستری شدن در بیمارستان جلوگیری می‌کند و نگرانی‌های کمتری نسبت به مولنوپیراویر از نظر عوارض دارد و نسبت به رمدسیویر و آنتی‌بادی‌ها که تزریقی هستند راحت‌تر تجویز می‌شود.

توصیه جدید طبق یافته‌های دو کارآزمایی بالینی با تقریبا ۳۱۰۰ بیمار است که نشان می‌دهد پاکسلووید خطر بستری شدن در بیمارستان را تا ۸۵ درصد کاهش می‌دهد.

نتایج بررسی‌ها جدید همچنین «هیچ تفاوت مهمی را در میزان مرگ و میر نشان ندادند».

این توصیه برای افرادی بالای ۱۸ سال اعمال می‌شود اما برای زنان باردار یا در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود.

از سوی دیگر اگر بیمار مبتلا به کووید خفیف باشد نیازی به استفاده از این دارو ندارد چراکه سود آن حداقل خواهد بود.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت همچنین به‌دلیل کمبود اطلاعات از ارائه نظر درباره بیماران مبتلا به کووید شدید خودداری کردند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین بر محدودیت‌های چنین درمان‌های ضد ویروسی تاکید کردند. آن‌ها گفتند: «این دارو تنها زمانی قابل تجویز است که بیماری در مراحل اولیه قرار دارد.»

این نهاد گفت که یعنی بیماران باید سریع تست کرونا دهند و پزشک برای آن‌ها قرص تجویز کند که همه این‌ها می‌تواند برای کشورهای با درآمد پایین و متوسط موانعی را ایجاد کند.

با این حال قرص‌های کووید به‌عنوان یک گام بالقوه بزرگ در پایان دادن به همه‌گیری دیده می‌شوند زیرا می‌توان آن‌ها را در خانه مصرف کرد.

پاکسلووید چگونه تجویز می‌شود؟

بیماران باید مصرف قرص‌های پاکسلووید را در عرض پنج روز پس از شروع علائم آغاز کنند و دوره مصرف آن نیز پنج روزه است.

رمدسیویر را می‌توان در عرض هفت روز پس از شروع علائم مصرف کرد که به صورت وریدی طی سه روز تجویز می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت از شرکت فایز خواست قیمت‌گذاری و معاملات خود را برای قرص پاکسلووید شفاف‌تر کند.

لیزا هدمن، مشاور ارشد سازمان جهانی بهداشت درباره دسترسی به این دارو گفت که دوره کامل استفاده از قرص پاکسلووید در ایالات متحده ۵۳۰ دلار هزینه در بر دارد. خبرگزاری فرانسه به نقل از منبع دیگری گفت که قیمت دوره کامل این قرص در کشورهای با درآمد متوسط به بالا ۲۵۰ دلار است. با این حال سازمان جهانی بهداشت این رقم را تایید نکرده است.

آگهی

هدمن در عین حال تاکید کرد که قیمت رمدسیویر ۵۲۰ دلار است اما نسخه هندی آن ۵۳ تا ۶۴ دلار به فروش می‌رسد.

سازمان جهانی بهداشت به فایزر توصیه اکید کرد که به تولیدکنندگان بیشتری اجازه تولید این قرص را دهد و آن را سریع‌تر با قیمت‌های مقرون به صرفه در دسترس قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرص ضد کوویدِ شرکت فایزر در چین مجوز استفاده مشروط گرفت

اسرائیل اولین محمولۀ قرص‌های ضدکووید فایزر را دریافت کرد

بیش از یک میلیارد انسان در معرض «همه‌گیری» چاقی قرار دارند