شرط تولید قرص کرونای فایزر در ایران؛ آیا «پاکسلووید» هم ممنوع می‌شود؟

بسیاری از متخصصان معتقدند که تولید قرص‌های ضد کووید می‌توانند پاندمی را در جهان پایان ببخشند
بسیاری از متخصصان معتقدند که تولید قرص‌های ضد کووید می‌توانند پاندمی را در جهان پایان ببخشند Copyright canva pro
Copyright canva pro
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درحالی بسیاری همچنان منتقد سیاست ممنوعیت ورود واکسن ضد کرونا تولیدی شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بیون‌تک» به ایران هستند، این سوال مطرح است که با موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های بالینی قرص تولیدی فایزر، آیا ایران این قرص ضد بیماری کوووید-۱۹ را تولید می‌کند؟

آگهی

درحالی بسیاری همچنان منتقد سیاست ممنوعیت ورود واکسن ضد کرونا تولیدی شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بیون‌تک» به ایران هستند، این سوال مطرح است که با موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های بالینی قرص تولیدی فایزر، آیا ایران این قرص ضد بیماری کوووید-۱۹ را تولید می‌کند؟

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت شرط و شروطی را برای این موضوع تعیین تعیین کرد.

شرکت آمریکایی فایزر در اوایل ماه نوامبر اعلام کرد که قرص کووید-۱۹ این شرکت که با نام «پاکسلووید» معرفی شده است، در آزمایش‌های بالینی خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ برای بزرگسالان را به شدت کاهش می‌دهد.

این شرکت داروسازی طی توافقی اجازه تولید و فروش داروی خود برای درمان کووید-۱۹ در ۹۵ کشور را صادر کرده است. ایران نیز در فهرست این کشورها قرار دارد.

با این حال یک مقام مسئول در وزارت بهداشت ایران در گفت‌وگو با روزنامه همشهری راه‌اندازی خط تولید و دسترسی به قرص فایزر در ایران را نیازمند چهار شرط عنوان کرد. وی که نخواست نامش منتشر شود این چهار شرط را اینگونه ذکر کرد: «تأیید کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو، بر هم نخوردن نظام دارویی کشور، جمع‌بندی حقوق مالکیت فکری و ثبت در فهرست دارویی کشور.»

بنابراین به نظر می‌رسد عبور از تمام این شرط و شروط تولید پاکسلووید را در ایران با تاخیر روبرو کند.

با این حال وی تاکید کرد که با همه این شروط، تولید این دارو در ایران مانعی ندارد. وی با اشاره به حق مالکیت معنوی هر دارو در جهان گفت که «با توجه به این که ایران عضو WTO (سازمان تجارت جهانی) نیست ما امکان تولید این دارو را مانند دیگر داروها در کشور خواهیم داشت.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سال گذشته در یک سخنرانی ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» را به کشور ممنوع اعلام کرد.

وی تاکید زیادی روی فایزر داشت و گفته بود: ««اینها اگر واکسن بلدند درست کنند، اگر کارخانه فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند، چرا به ما می‌خواهند بدهند؟ خوب خودشان مصرف کنند تا این همه مرگ و میر نداشته باشند.»

زمانی‌که رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی سخن گفت، برخی از مسئولان دیگر هم با وی همصدا شدند. به طوریکه محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر علی خامنه‌ای در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ گفت: «آنچه را که آمریکایی‌ها به نام فایزر درست کردند، تاکنون چند نفر را کشته و یا جواب نداده و برخی‌ از کشورها اصلا از قبول این واکسن خودداری کردند و قبول نکردند.»

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا قرص فایزر نیز به سرنوشت واکسن تولیدی این کشور در ایران دچار می‌شود و ممنوع خواهد شد؟

بسیاری معتقدند قرص شرکت فایزر به همراه قرص شرکت داروسازی مرک یعنی «مولنوپیراویر» می‌تواند همه‌گیری کرونا را به پایان ببرد. نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران، هفته گذشته به مجوز قرص تولیدی شرکت مرک اشاره کرد و گفت: «اگر مولنوپیراویر از سوی کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تأیید شود، وارد پروتکل درمانی کشوری شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرد.»

با این حال هنوز مقامات ایرانی به طور رسمی درباره تولید قرص فایزر در ایران سخنی نگفته‌اند. از سوی دیگر جلیل رحیمی جهان آبادی، نماینده تربت جام در مجلس ایران در توییتی گفت: «خط و نشان کشیدن های برخی مسئولان و مافیای داروی کشور برای ممانعت از ورود قرص درمانی کرونا به کشور شروع شده! باید هر فردی که مانع دسترسی مردم به دارو و واکسن کرونا شود را به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت و قتل عمد تحت تعقیب داخلی و بین المللی قرار داد تا بدانند ملت بی پناه نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهار اسرارآمیز کرونا؛ چرا برخلاف پیش‌بینی‌ها کووید-۱۹ در آفریقا بیداد نکرد؟

کارزار واکسیناسیون در آلمان؛ زیر ۳۰ ساله‌ها فقط فایزر بزنند

تصاویری از آمریکا؛ گردباد کارولینای شمالی را در هم کوبید و بام خانه‌ها را کند