آژانس دارویی اتحادیه اروپا قرص ضد کووید تولیدی شرکت فایزر را تایید کرد

قرص ضد کووید تولیدی شرکت فایزر
قرص ضد کووید تولیدی شرکت فایزر Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اولین داروی خوراکی برای مهار ویروس کووید ۱۹ است که در اتحادیه اروپا مجوز استفاده می‌گیرد. شرکت فایزر پیش‌تر گفته بود این قرص تا حدود ۹۰ درصد احتمال بستری شدن افراد در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

آگهی

آژانس دارویی اتحادیه اروپا قرص ضد کووید تولیدی شرکت فایزر را بصورت مشروط تایید کرد. نهاد ناظر و کنترل کننده وضعیت توزیع و استفاده از دارو در اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۷ ژانویه با تجویز از قرص «پکسلووید» (Paxlovid) در سطح ۲۷ کشور عضو موافقت کرد. این اولین داروی خوراکی برای مهار ویروس کووید ۱۹ است که در اتحادیه اروپا مجوز می‌گیرد و در خارج از بیمارستان‌‌ها هم در دسترس خواهد بود.

آژانس دارویی اروپا تجویز این قرص را برای آندسته از بیماران گروه سنی بزرگسال که در درمان خود به اکسیژن اضافی نیاز پیدا نکرده‌اند اما ریسک این را دارند که بیماری در آن‌ها شکل «سخت» و جدی‌تری به‌خود بگیرد مجاز دانسته است. تصمیم امروز آژانس را در واقع باید مهر تاییدی بر تصمیم قبلی همین نهاد دانست. در ماه دسامبر هم بالاترین مرجع دارویی اروپا استفاده ار این دارو را مجاز اعلام کرده بود.

این دارو با نسخه پزشک در داروخانه‌ها در دسترس خواهد بود. افراد دارای علایم باید در ۵ روز نخست بعد از مثبت شدن تست کووید از این قرص مصرف کنند. فایزر می‌گوید این دارو بر ضد اومیکرون هم موثر است.

این قرص تولیدی شرکت فایزر که در ترکیب با داروی دیگری به نام ریتوناویر تجویزمی‌شود با نام تجاری Paxlovid در بازار شناخته می‌شود. این دارو شامل سه قرص است و دو بار در روز مصرف می‌شود. شرکت فایزر می‌گوید قرص تولیدی این شرکت تا حدود ۹۰ درصد احتمال بستری شدن افراد در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

بریتانیا پیش‌تر مجوز استفاده از این قرص را صادر کرده بود.

بالاترین مرجع دارویی اتحادیه اروپا پیش‌تر و در ماه نوامبر نیز مجوز استفاده از دو داروی مبتنی بر پادتن مونوکلونال برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ را صادر کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرص ضد کوویدِ شرکت فایزر در چین مجوز استفاده مشروط گرفت

اعتراض رانندگان کامیون در کانادا؛ ترودو: این اقدام غیرقابل قبول و مخرب اقتصاد است

رابطه بین قیمت درمان‌های موجود و میزان تاثیر آن‌ها بر بیماران کرونایی چیست؟