Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شیوع اومیکرون؛ آیا واکسن‌ و داروهای رایج در برابر سویه جدید کرونا کارایی دارند؟

واکسن‌های فایزر و مدرنا علیه بیماری «کووید ۱۹»
واکسن‌های فایزر و مدرنا علیه بیماری «کووید ۱۹» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با شیوع سویه اومیکرون پرسش‌های زیادی درباره تاثیر واکسن‌ها و داروهای مختلف در برابر این نوع جدید از ویروس کرونا مطرح می‌شود. تولیدکنندگان واکسن‌هایی نظیر آسترازنکا و فایزر و داروهایی همچون رمدسیویر درباره گونه اومیکرون چه می‌گویند؟

آگهی

شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا که اومیکرون نامگذاری شده نگرانی‌هایی در زمینه احتمال مقاومت آن در برابر واکسن‌های موجود علیه بیماری «کووید ۱۹» را پدید آورده است.

انستیتوی ملی بیماری‌های مسری در آفریقای جنوبی اعلام کرده است که داده‌های اولیه از احتمال چیرگی سویه اومیکرون بر ایمنی به وجود آمده در بدن انسان حکایت دارد. با این حال به گفته این نهاد واکسن‌های موجود احتمالا همچنان از افراد در برابر ابتلا به نوع حاد بیماری «کووید ۱۹» و خطر مرگ محافظت می‌کنند.

در این گزارش واکنش‌ شرکت‌های مختلف داروسازی به شیوع سویه اومیکرون بررسی شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدرنا

استفان بانسل، مدیرعامل شرکت داروسازی مدرنا هشدار داده است که واکسن‌های کرونا احتمالا در برابر سویه اومیکرون تاثیر کمتری خواهند داشت.

به گفته وی واکسن جدید این شرکت که منطبق با سویه اومیکرون تولید خواهد شد احتمالا تا ماه مارس (اسفند/فروردین) در دسترس خواهد بود.

جانسون اند جانسون

شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون» اعلام کرده که در حال بررسی نمونه‌های آزمایشگاهی از افراد شرکت‌کننده در چند پژوهش مختلف است تا تاثیر پادتن‌ها بر روی سویه اومیکرون را بررسی کند.

این شرکت همچنین از بررسی تولید واکسن خاصی برای سویه اومیکرون خبر داده است. به این ترتیب «جانسون اند جانسون» در صورت نیاز می‌تواند طرح تولید واکسن علیه گونه اومیکرون را پیگیری کند.

«جانسون اند جانسون» همچنین نسبت به مصونیت ایجاد شده بر اثر تزریق واکسن این شرکت در برابر سویه های دیگر کرونا ابراز اطمینان کرده است.

فکر می‌کنیم که افراد [واکسینه‌شده] احتمالا مصونیت قابل توجهی در برابر بیماری ناشی از گونه اومیکرون خواهند داشت.
اوغور شاهین
مدیرعامل «بیون‌تک»

آسترازنکا

شرکت آسترازنکا اعلام کرده که در حال بررسی تاثیر سویه اومیکرون بر روی واکسن تولید شده از سوی این شرکت است. مسئولان آسترازنکا همچنین گفته‌اند که اگر مجبور شوند تا برای تولید واکسن جدید در برابر سویه اومیکرون دست به کار شوند احتمالا این روند اندکی از سیر تولید واکسن‌های پیام‌رسان «آر ان ای» بیشتر طول خواهد کشید.

آنها این دوره را بین چهار تا شش ماه تخمین زده‌اند.

فایزر و بیون-تک

اوغور شاهین، مدیرعامل شرکت «بیون-تک» گفته است: «فکر می‌کنیم که افراد [واکسینه‌شده] احتمالا مصونیت قابل توجهی در برابر بیماری ناشی از سویه اومیکرون خواهند داشت.»

دانشمندان در همین راستا در حال بررسی‌ نمونه‌های آزمایشگاهی از افراد واکسینه‌شده با واکسن‌های فایزر-بیون‌تک هستند تا دریابند که آیا پادتن‌های موجود در بدن این افراد در برابر سویه اومیکرون مصونیت ایجاد می‌کنند یا خیر.

مرک

شرکت داروسازی مرک می‌گوید که داروی مولنوپیراویر (Molnupiravir) که از سوی این شرکت برای درمان مبتلایان به «کووید ۱۹» تولید شده است در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا عملکرد مشابهی خواهد داشت.

نوواواکس

شرکت نوواواکس اعلام کرده که ممکن است روند تولید واکسنی خاص برای سویه اومیکرون را از ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی (دی/بهمن ۱۴۰۰) آغاز کند. نوواکس در عین حال گفته است که همچنان در حال آزمایش و بررسی تاثیر واکسنش در پیشگیری از بیماری «کووید ۱۹» بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون است.

آگهی

آیا رمدسیویر در برابر اومیکرون کارایی خواهد داشت؟

شرکت داروسازی گیلیاد در آمریکا اعلام کرده است که داروی رمدسیویر که از سوی این شرکت برای بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» تولید می‌شود در برابر سویه اومیکرون کارایی خواهد داشت.

گیلیاد با این حال در نظر دارد تا آزمایش‌هایی برای تائید تاثیر رمدسیویر در برابر سویه اومیکرون انجام دهد.

واکسن اسپوتنیک

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و انستیتوی گامالیا در مسکو نسبت به تاثیر واکسن «اسپوتنیک وی» و واکسن تک دوزی «اسپوتنیک لایت» ابراز اطمینان کرده‌اند. با این حال تلاش‌ها برای تولید نسخه‌ای خاص و منطبق با سویه اومیکرون از واکسن اسپوتنیک از هم‌اکنون در روسیه آغاز شده است.

سینوواک

شرکت چینی سینوواک می‌گوید که در صورت لزوم برای تولید واکسنی ویژه برای سویه اومیکرون از ویروس کرونا را دارد.

آگهی

شرکت سینوفارم که واکسن‌های آن به طور گسترده‌ای در ایران مورد استفاده قرار گرفته هنوز به شیوع اومیکرون و میزان کارایی واکسن‌های خود در برابر این نوع جدید از ویروس کرونا واکنش نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابطه بین قیمت درمان‌های موجود و میزان تاثیر آن‌ها بر بیماران کرونایی چیست؟

نبرد سیستم ایمنی انسان با کرونا؛ در ساعات اولیه نفوذ ویروس به بدن چه اتفاقی روی می‌دهد؟

ثبت اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون در بریتانیا