تردید درباره اثر رمدسیویر روی بیماران کرونا؛ اروپا قرارداد میلیونی امضا کرد

داروی ضد ویروسی رمدسیویر
داروی ضد ویروسی رمدسیویر Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با این حال محققانی که در مجله پزشکی بریتانیا نظر خود را درباره این دارو ارائه کرده‌اند می‌گویند که استفاده از داروی گرانی مانند رمدسیویر ممکن است بودجه، زمان، توجه و نیروی کار را به از سایر درمان‌های با ارزش دیگر در دنیا دور کند.

آگهی

طبق پژوهش گروهی از محققان که در مجله پزشکی بریتانیا (بریتیش مدیکال ژورنال) منتشر شده است، داروی رمدسیویر تولیدی شرکت داروسازی گیلئاد، ارزش تجویز برای بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ را دارد گرچه شواهد از فواید آن همچنان بی نتیجه مانده است.

نویسندگان این تحقیق گفته‌اند که تاثیر اکثر تداخلات با رمدسیویر نامشخص است چرا که بیشتر آزمایش‌ها در مقیاس کوچک انجام شده و با محدودیت‌هایی همراه بوده است.

داروهای ضد ویروسی توجه جهانی را به‌عنوان یک درمان بالقوه برای نوع حاد کووید-۱۹ به خود جلب کرده است و در حال حاضر این داروها در برخی مراکز درمانی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کمیسیون اروپا این هفته قراردادی به ارزش ۶۳ میلیون یورو با شرکت داروسازی گیلئاد امضا کرد تا داروی رمدسیویر (برند Veklury) از ماه اوت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به علاوه بریتانیا در دسترس قرار گیرد.

متخصصان در تحقیق اخیر گفته‌اند که رمدسیویر در کاهش زمان بهبودی در بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ موثر است. آن‌ها با این حال تاکید دارند که این دارو احتمالا تاثیر ویژه‌ای در نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی ندارد و ممکن است تاثیر کمی در طول مدت بستری بودن بیماران در بیمارستان داشته باشد و یا حتی بی اثر باشد.

شرکت داروسازی گیلئاد در ماه ژوئن گفت بهای مقدار مورد نیاز این دارو در یک دوره درمانی پنج روزه ۳۱۲۰ دلار خواهد بود.

مجوز تجویز این دارو در موارد اضطراری از ماه مه توسط سازمان تنظیم مقررات دارویی آمریکا صادر شد و در یک آزمایش بالینی گسترده، اعلام شد که این دارو باعث بهبود درصد بالایی از بیماران گرفتار در شرایط حاد بیماری کووید-۱۹ شده است.

با این حال محققانی که در مجله پزشکی بریتانیا نظر خود را درباره این دارو ارائه کرده‌اند می‌گویند که استفاده از داروی گرانی مانند رمدسیویر ممکن است بودجه، زمان، توجه و نیروی کار را از سایر  شیوه های درمانی با ارزش دیگر در دنیا دور کند. آن‌ها پیشنهاد کردند که تحقیقات آینده باید روی مواردی مانند مقدار بهینه دارو، مدت زمان درمان و اینکه روی چه گروه‌ خاصی از بیماران تاثیر می‌گذارد، متمرکز شود.

قرارداد کمیسیون اروپا برای خرید رمدسیویر

یک روز پیش از انتشار این تحقیق جدید، کمیسیون اروپا اعلام کرد که در قراردادی با شرکت آمریکایی گیلئاد، داروی رمدسیویر را برای ۳۰ هزار بیمار تامین کرده است.

پیش از این اعلام شده بود که آمریکا بیش از ۵۰۰ هزار دوز داروی رمدسیویر را که کل تولید «گیلئاد» برای ماه ژوئیه (تیر/مرداد) است خریداری کرده است. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین ۹۰ درصد از دوزهای این دارو برای ماه های اوت و سپتامبر (مرداد/شهریور/مهر) را پیش خرید کرده است.

کمیسیون اروپا نیز در اوایل ماه ژوئیه استفاده از داروی رمدسیویر برای درمان موارد شدید ابتلا به کووید۱۹ را در کشورهای عضو اتحادیه مجاز اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: شمار قربانیان کرونا از ۱۷ هزار نفر گذشت، وضعیت مازندران نگران‌کننده است

یک سوم بیماران حاد کرونایی در کره جنوبی با رمدسیویر بهبود یافتند

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد