ثبت اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون در بریتانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مردم برای دریافت دوز تقویتی واکسن کووید برای مقابله با  سویه اومیکرون  جلوی بیمارستان سنت توماس در لندن صف کشیدند.
مردم برای دریافت دوز تقویتی واکسن کووید برای مقابله با سویه اومیکرون جلوی بیمارستان سنت توماس در لندن صف کشیدند.   -   کپی رایت  AP Photo

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا ظهر دوشنبه اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به اومیکرون را تایید کرد. سویه جدید کووید ۱۹ روزهاست که به نگرانی‌های تازه‌ای دامن زده است و سازمان جهانی بهداشت مسری‌تر بودن آن نسبت به ‌سویه‌های قبلی را تایید کرده است.

نخست وزیر بریتانیا در همین حال از رشد تصاعدی موارد ابتلا به اومیکرون در این کشور خبر داد. آمارها نشان می‌دهد تنها در لندن ۴۰ درصد موارد جدید ابتلا، مربوط به سویه اومیکرون است.

در همین حال و در راستای مهار اومیکرون، بریتانیایی‌ها امکان دارند تا پایان سال جاری میلادی دُز سوم و یادآور واکسن خود را دریافت کنند.

آقای جانسون در پاسخ مستقیم به پرسشی در مورد وضع محدودیت‌های بیشتر کرونایی در آستانه کریسمس و روزهای پایانی سال طفره رفت و به گفتن این که مردم در این روزهای پایانی سال باید برای دریافت دُز تکمیلی واکسن خود عجله کنند، بسنده کرد. نخست وزیر بریتانیا در ادامه گفت که فکر می‌کند باید این ایده را که اومیکرون به نوعی یک نسخه خفیف‌تر از ویروس است، کنار گذاشت و فقط شتاب همه‌گیری آن را در میان مردم تشخیص داد.

این درحالیست که انتشار ویدئویی جنجالی از مراسم کریسمس در سال گذشته در مقر نخست وزیری در حالی که بسیاری از حاضران در آن بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک دیده می‌شوند، بوریس جانسون را تحت فشار زیادی قرار داده است.

در پی هشدار دولت بریتانیا نسبت به شیوع سریع ویروس اومیکرون و لزوم تزریق دوز تقویتی واکسن کووید، مردم بریتانیا در صف‌های طولانی در انتظار تزریق واکسن نوبت سوم خود در مقابل مراکز سرپایی تزریق واکسن و یا جلوی بیمارستان‌ها صف کشیده‌اند. سرویس نوبت‌دهی برای تزریق واکسن کووید با تقاضای بسیار زیاد مردم مواجه شده و از متقاضیان خواسته شده که برای گرفتن نوبت طی روزهای آینده مراجعه کنند.

طبق آمار منتشره بیش از ۱۴۶ هزار نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بریتانیا جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید