افشای ویدئوی «مهمانی کریسمس» کارکنان نخست وزیری بریتانیا؛ جانسون دستور تحقیق صادر کرد

اعتراض به یک مهمانی ادعایی در کریسمس سال گذشته در دفتر نخست وزیر بریتانیا
اعتراض به یک مهمانی ادعایی در کریسمس سال گذشته در دفتر نخست وزیر بریتانیا   -  Copyright  آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه هشت دسامبر (۱۷ آذر) پس از افشای یک ویدیو که نشان می‌داد اعضای ارشد دفترش درباره برگزاری جشن کریسمس همزمان با قرنطینه سال گذشته شوخی می‌کردند، دستور تحقیق داد و گفت «عصبانی» است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه هشت دسامبر (۱۷ آذر) پس از افشای یک ویدیو که نشان می‌داد اعضای ارشد دفترش درباره برگزاری جشن کریسمس همزمان با قرنطینه سال گذشته شوخی می‌کنند، دستور تحقیق داد و گفت «عصبانی» است.

این ویدئو اتهاماتی مبنی بر اینکه مقامات دولتی محدودیت‌های کرونایی را که خود بر دیگران تحمیل کرده‌اند، زیر پا گذاشته‌اند افزایش داده است.

جانسون گفت: «من عصبانیت مردم را از کارکنانی که به نظر می‌رسد قوانین قرنطینه را نادیده می‌گیرند، درک می‌کنم.»

او به قانونگذاران در مجلس عوام گفت: «من نیز از دیدن آن ویدئو عصبانی شدم.»

دفتر نخست وزیری در روزهای اخیر تلاش می‌کرد تا گزارش‌ها مبنی بر اینکه کارکنان جانسون در دسامبر ۲۰۲۰ در بحبوحه اجرای مقررات برای مهار کرونا مهمانی گرفته‌اند رد کند.

به گفته چندین رسانه بریتانیایی، این مهمانی در تاریخ ۱۸ دسامبر سال گذشته برگزار شد، زمانی که محدودیت‌ها در لندن تشدید شد و جانسون برگزاری جشن‌های خانوادگی کریسمس را برای میلیون‌ها نفر ممنوع کرد.

این ویدئو که در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ ضبط شده، از سوی یکی از شبکه‌های تلویزیونی بریتانیا منتشر شد. آلگرا استراتون، دبیر وقت مطبوعاتی در این ویدئو به نظر می‌رسد درباره یک مهمانی غیرقانونی در دفتر نخست وزیری شوخی می‌کند.

این ویدئو به نظر می‌رسد ضبط یک کنفرانس خبری تمرینی یا صرفا برای طنز و خنده باشد. یکی از افراد دفتر جانسون در این ویدئو نقش یک روزنامه‌نگار را بازی می‌کند و می‌گوید: «من به تازگی گزارش‌هایی را در توییتر دیدم که جمعه شب جشن کریسمس در داونینگ استریت برگزار شد. آیا این گزارش‌ها را تایید می‌کنید؟» در حالی که صدای خنده شنیده می‌شود استراتون می‌گوید که من به خانه رفتم و از همکاران می‌پرسد جواب چیست؟ صدای دیگری شنیده می‌شود که می‌گوید مهمانی نبود، پنیر و شراب بود.

سخنگویان جانسون در روزهای اخیر اصرار داشتند که هیچ مهمانی‌ای برگزار نشده و هیچ قانونی زیر پا گذاشته نشده است اما جانسون روز چهارشنبه به سایمون کیس، از کارمندان ارشد دولت بریتانیا دستور داد که در این مورد تحقیق کند. او گفت هر کسی که قوانین را زیر پا گذاشته باشد تنبیه خواهد شد.

هزاران نفر در بریتانیا از اوایل سال ۲۰۲۰ به دلیل نقض محدودیت‌ها یا برگزاری تجمعات غیرقانونی جریمه شده‌اند. پلیس لندن گفت که نیروهای این نهاد در حال بررسی ویدئوی افشا شده درباره «نقض ادعایی» مقررات ویروس کرونا هستند.

کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا در واکنش به این ویدئو گفت که نخست وزیر باید «خجالت» بکشد.

وی در جلسه هفتگی مجلس عوام خطاب به جانسون، افزود: «میلیون‌ها نفر اکنون فکر می‌کنند که نخست وزیر آن‌ها را احمق فرض کرده است و به آن‌ها دروغ گفته شده است. درست می‌گویند. آیا اینطور نیست؟»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا