Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ورود «کاروان آزادی» به پاریس؛ پلیس به مخالفان واکسن گاز اشک‌آور شلیک کرد

استقرار پلیس در میدان اتوال برای متفرق کردن مخالفان واکسن
استقرار پلیس در میدان اتوال برای متفرق کردن مخالفان واکسن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت کنندگان در تجمع بزرگ روز شنبه را افرادی منتسب به طیف‌های مختلف از جمله مخالفان سیاست‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و اعضای جنبش اجتماعی «جلیقه زردها» تشکیل می‌دهند.

آگهی

گروهی از مخالفان واکسیناسیون اجباری در فرانسه که در قالب کارزاری موسوم به «کاروان آزادی» از دیگر شهرهای این کشور عازم پایتخت شده بودند، با وجود ممنوعیت راهپیمایی و ممانعت پلیس، توانستند وارد پاریس بشوند.

معترضان روز شنبه ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) با حدود صد خودرو وارد خیابان شانزه‌لیزه در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری فرانسه شدند و پلیس برای متفرق کردن آنها چند بار گاز اشک‌آور شلیک کرد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر گزارش داده بود که هزاران نفر از مخالفان اجباری شدن گواهی واکسیناسیون کووید به رغم ممنوعیت‌های اعلام شده از سوی پلیس، برای شرکت در تظاهراتی بزرگ خود را به پاریس رساندند. افراد حاضر در «کاروان آزادی» شامگاه جمعه پس از مواجه شدن با موانع پلیس پشت دروازه‌های پاریس اردو زدند.

AP Photo
گاز اشک‌آور در بولوار شانزه‌لیزهAP Photo

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته ستاد فرماندهی پلیس در پایتخت فرانسه دست کم ۵۰۰ خودرو متعلق به شرکت‌کنندگان در دو «کاروان آزادی» هنگامی که قصد ورود به پاریس را داشتند با دخالت ماموران متوقف شدند.

ستاد فرماندهی پلیس شهر پاریس همچنین اعلام کرده است که هفت هزار و دویست نیروی پلیس و ژاندارمری برای اجرای دستور ممنوعیت ورود کاروان‌ وسایل نقلیه معترضان به واکسیناسیون اجباری در پایتخت مستقر شده و برای سه روز در پاریس به انجام ماموریت خواهند پرداخت.

AP Photo
خودروهای مخالفان واکسیناسیون اجباری در پاریسAP Photo

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که شرکت کنندگان در تجمع بزرگ روز شنبه را افرادی منتسب به طیف‌های مختلف از جمله مخالفان سیاست‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و اعضای جنبش اجتماعی «جلیقه زردها» تشکیل می‌دهند.

پلیس فرانسه تا عصر شنبه دست کم ۱۴ نفر را بازداشت و برای ۳۳۷ نفر از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی غیرقانونی جریمه صادر کرد.

این حرکت اجتماعی نوعی الگوبرداری از اعتراض بزرگ کامیون‌داران کانادایی به مقررات واکسیناسیون و قرنطینه اجباری است که پس از به اشغال درآوردن خیابان‌های اتاوا، گذرگاه‌های مرزی این کشور با ایالات متحده را مسدود کرده‌اند.

معترضان سوار بر خودورهای شخصی، ماشین‌های کاروان و کامیونت‌ها از شهرهای نیس، لیل، استراسبورگ، ویمی یا شاتوبور خود را به دروازه‌های پاریس رسانده و در حال تلاش برای ورود به پایتخت هستند.

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه در پاسخ به انتقادها نسبت به مسدود کردن حرکت کاروان معترضان به سوی پاریس گفته است: «شرکت در تظاهرات و ابراز عقیده یک حق تضمین شده در قانون اساسی و دموکراسی ما است؛ اما این حق برای مسدود کردن راه دیگران یا جلوگیری از آمد و شد به شهروندان اعطا نشده است.»

تظاهرات دیگر

روز شنبه همزمان با راهپیمایی مخالفان واکسن، حدود ۲ تا ۳ هزار نفر دیگر نیز در تظاهرات جداگانه‌ای در پاریس اعتراض خود را به اجباری شدن واکسن و نیز موضوع گرانی کالاها به ویژه سوخت، ابراز کردند.

در این تظاهرات که آن هم بدون مجوز و غیرقانونی اعلام شد، ژروم رودریگز، چهره معروف جنبش جلیقه‌زردها حضور داشت ولی به دست پلیس بازداشت شد.

AP Photo
پرتاب گاز اشک‌آور در خیابان شانزه‌لیزه برای متفرق کردن مخالفان واکسنAP Photo

پلیس علت بازداشت او را «سازماندهی تظاهرات غیرمجاز» اعلام کرد.

تظاهرکنندگان دو ماه پیش از برپایی انتخابات ریاست جمهوری خواستارلغو طرح اجباری شدن ارائه گواهی واکسیناسیون هستند و در اجتماع بزرگ روز شنبه تلاش کردند بار دیگر مطالبات خود در خصوص قدرت خرید و بهای انرژی دفاع کنند.

دولت فرانسه اعلام کرده که قصد دارد تا پایان ماه مارس یا اوایل آوریل الزام ارائه گواهی واکسیناسیون را لغو کند و همچنین در نظر دارد از روز بیست و هشتم فوریه استفاده اجباری از ماسک در مکان هایی که مجوز واکسیناسیون لازم است را لغو کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات علیه گواهی واکسیناسیون در شهرهای مختلف اروپا همزمان با افزایش شدید آمار مبتلایان اومیکرون

اجباری شدن «گواهی واکسیناسیون» در فرانسه؛ مجلس ملی گام اول را برداشت

طراحی ریزتراشه زیرپوستی برای ثبت گواهی واکسیناسیون کرونا در سوئد