Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۵ میلیون دلار برای رانندگان کامیون در کانادا جمع شد؛ ترودو: اعتراض را تمام کنید

تجمع اعتراضی کامیون‌داران کانادایی به واکسیناسیون اجباری/ اتاوا ۷ فوریه ۲۰۲۲
تجمع اعتراضی کامیون‌داران کانادایی به واکسیناسیون اجباری/ اتاوا ۷ فوریه ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این درحالیست که برخی از معترضان خواستار برخورد با شخص نخست وزیر به‌دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی دولت بر مردم شده اند. بر روی یکی از این بنرها تصویری از میله‌های زندان دیده می‌شود که کنار آن نوشته شده:‌ «خانه جدید ترودو اینجاست.»

آگهی

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا خواستار پایان اعتراضات در اتاوا، پایتخت شد. صدها راننده کامیون محدودیت‌های کرونایی و واکسیناسیون اجباری با حضور خود در اتاوا موجب فلج شدن اوضاع در این شهر شده‌ و شهردار اتاوا را مجبور کرده‌اند تا دست به‌دامان نیروهای فدرال شود.

آقای ترودو که پس قرنطینه ناشی از ابتلا به کووید در نشست اضطراری مجلس عوام حضور پیدا کرده بود، گفت:‌ «اعتراض‌ها باید متوقف شود. این همه‌گیری شیره جان همه کانادایی‌ها را مکیده و این اعتراضاتی که یک هفته است اتاوا را به حالت تعطیل درآورده به‌وضوح مردم را ناامید کرده است.»

نخست وزیر کاناد در ادامه تاکید کرد که مردم شیوه‌های لازم برای ادامه پیروی از نظرات علمی و آموختن از یکدیگر را می‌دانند.

جاستین ترودو در ادامه بر اجابت درخواست شهردار اتاوا و ارائه منابع مورد نیاز استان برای تامین امنیت تاکید کرد. او درباره این منابع توضیح بیشتری نداد.

این درحالیست که برخی از معترضان خواستار برخورد با شخص نخست وزیر به‌دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی دولت بر مردم شده‌اند. بر روی یکی از این بنرها تصویری از میله‌های زندان دیده می‌شود که کنار آن نوشته شده:‌ «خانه جدید ترودو اینجاست.»

دامنه اعتراضات رانندگان کامیون که ابتدا ۹ ژانویه در غرب این کشور شروع شده بود از حدود ۱۲ روز به اتاوا کشیده شده است. آن‌ها به واکسیناسیون اجباری برای عبور از مرز با آمریکا اعتراض دارند.

جیم واتسون، شهردار اتاوا پیش‌تر با اعلام وضعیت فوق العاده خواستار اعزام ۱۸۰۰ نیروی پلیس و تعیین یک میانجی برای مذاکره با تظاهرکنندگان و پایان دادن به تحصن آن‌ها شده بود که با بوق زدن‌های ممتد و دود گازوئیل کامیون‌های خود، زندگی ساکنان پایتخت را مختل کرده‌اند.

از روز یکشنبه حمل سوخت به محل اعتراضات و آتش درست کردن در محل ممنوع شده است. پلیس با انتشار بیانیه‌ای توئیتری از برخورد قانونی با ناقضان خبر داده است. تاکنون چندین معترض در این رابطه بازداشت شده‌اند.

در همین حال سازمان‌دهندگان این اعتراض برای تامین مالی تحصن‌کنندگان روی سایت GiveSendGo یک کارزار اینترنتی راه انداخته‌اند. این کارزار جذب کمک با استقبال زیادی روبرو شده و به‌گفته سازمان‌دهندگان تا دوشنبه شب موجب جمع‌آوری بیش از ۵ میلیون دلار شده است. تامارا لیچ، یکی از سازمان‌دهندگان این اعتراضات می‌گوید: «همه فعالان خواهان توافق با دولت و پیدا شدن راهی برای خروج از بحران هستند اما در عین حال بر کاسته شدن از محدودیت‌های کرونایی هم اصرار داریم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق آمارهای رسمی تنها ۱۰ درصد جمعیت بزرگسال کانادا واکسن نزده‌اند این درحالیست که طبق یک نظرسنجی تازه بیش از ۳۲ درصد از شهروندان این کشور از اعتراض به واکسیناسیون اجباری حمایت می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی پل مرزی کانادا و آمریکا؛ پلیس معترضان را متفرق کرد

واشنگتن خواستار استفاده اُتاوا از اختیارات فدرال برای پایان دادن به اعتراض کامیون‌داران شد

برای اولین‌بار در کانادا؛ یک زن فرمانده کل نیروهای مسلح شد