Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واشنگتن خواستار استفاده اُتاوا از اختیارات فدرال برای پایان دادن به اعتراض کامیون‌داران شد

اعتراض کامیون‌داران کانادایی به مقررات واکسیناسیون اجباری
اعتراض کامیون‌داران کانادایی به مقررات واکسیناسیون اجباری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای دولت فدرال کانادا اقدام معترضان به بستن مرزها و گذرگاه‌های کشور را غیرقانونی خوانده و از آنها خواسته اند که به خانه بازگردند.

آگهی

ایالات متحده از کانادا خواست برای پایان دادن به اعتراض‌های مرزی رانندگان کامیون از اختیارات دولت فدرال این کشور استفاده کند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که کانادا باید از اختیارات فدرال برای کاستن از اختلالات اقتصادی بیشتر در پی مسدود شدن یک مسیر تجاری مهم میان ایالات متحده و این کشور توسط کامیون‌داران معترض بهره ببرد.

کامیون‌داران کانادایی در اعتراض به مقررات واکسیناسیون مرزهای این کشور با ایالات متحده را مسدود کرده و خواهان برداشتن الزام واکسیناسیون اجباری برای عبور و مرور از مرز هستند.

معترضان در این راستا پل «امباسادور» که شلوغ ترین گذرگاه مرزی زمینی بین المللی در آمریکایی شمالی و شاهراه تجاری مهم میان ایالات متحده و کانادا است را مسدود کرده‌اند.

این پل که یک چهارم مبادلات تجاری میان دو کشور از آن می‌گذرد همچنین مسیری کلیدی برای صادرات خودروهای آمریکایی از ایالت دیترویت به کانادا است که مسدود شدن آن خساراتی به تولید کنندگان در ایالات متحده و تجار صنعت خودرو در کانادا وارد کرده است.

دولت بایدن اعلام کرده که تحولات مربوط به اعتراض کامیون‌داران کانادایی را به دقت دنبال می‌کند و از اتاوا خواسته است که از اختیارات دولت فدرال برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر اقتصادی ناشی از مسدود شدن مرزها میان دو کشور استفاده کند.

جنبش اعتراضی کامیون‌داران به مقرارت واکسیناسیون اجباری و قرنطینه رانندگان پس از عبور از مرز که به «کاروان آزادی» شهرت یافته ابتدا از اتاوا و با اشغال خیابان‌های پایتخت آغاز شد.

معترضان از روز دوشنبه اقدام به مسدود کردن پل «امباسادور» کردند و از آن زمان تاکنون دو گذرگاه مرزی کوچک‌تر میان کانادا و ایالات متحده در استان‌های آلبرتا و منیتوبا نیز توسط معترضان مسدود شده است.

به گزارش کاخ سفید، وزاری امنیت، کشور و حمل و نقل ایالات متحده برای ترغیب به استفاده از اختیارات دولت فدرال جهت خاتمه دادن به اعتراض‌های مرزی با همتاهای کانادایی خود گفتگو کرده‌‌‌اند.

به گفته یک مقام کاخ سفید، آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده و پیت بودجج، وزیر حمل و نقل، روز پنجشنبه در این خصوص با همتایان کانادایی خود گفتگو کردند.

به گفته این منبع: «مقامات مرزی و گمرکی ایالات متحده و کانادا برای اطمینان از جریان مداوم کالاها و خدمات در سراسر مرز بین‌المللی میان دو کشور، استفاده از مسیرهای زمینی جایگزین، و همچنین گزینه‌های هوایی و دریایی را در دستور کار قرار داده‌اند.»

وزرای دولت فدرال کانادا اقدام معترضان به بستن مرزها و گذرگاه‌های کشور را غیرقانونی خوانده و از آنها خواسته اند که به خانه بازگردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه در توئیتی اعلام کرد که با شهردار ویندزور در انتاریو که هم مرز با ایالت دیترویت آمریکا است، صحبت کرده و به او گفته است که دولت فدرال آماده است تا به این شهر و دیگر نقاط استان انتاریو برای تحت کنترل گرفتن اوضاع کمک کند.

با بسته شدن ترافیک در هر دو جهت، شرکت‌های خودروسازی جنرال موتورز و کرایسلر اعلام کرده‌اند که به دلیل کمبود قطعات مجبور به لغو یا کاهش برخی شیفت‌های کاری خود شده‌اند.

تویوتا اعلام کرد که تولید را تا روز شنبه در کارخانه‌های خود در انتاریو و کنتاکی متوقف می‌کند؛ مسئه‌ای که بر تولید «کمری»، «راو ۴» و سایر مدل‌های محبوب این شرکت تأثیر می‌گذارد.

آگهی

یکی از مسئولان اتحادیه صنفی فورد نیز اعلام کرده که این شرکت به دنبال ارسال هوایی برخی قطعات خودرو به کارخانه ای در ویندزور است که موتورهایی برای مدل‌های محبوب این برند تولید می کند.

بیش از دو سوم از ۵۱۱ میلیارد دلار کالایی که سالانه بین کانادا و ایالات متحده مبادله می شود، از طریق جاده میان دو کشور حمل می شود.

شرکت «دیترویت اینترنشنال بریج» که مالک پل امباسادور است، از کانادا خواسته با لغو مقررات واکسیناسیون اجباری به اعتراض‌ها پایان دهد تا زمینه از سر گیری تبادلات تجاری از سر گرفته شود.

گفتنی است اگر چه موج عفونت‌های ویروسی ناشی از ابتلا به سویه جهش یافته اومیکرون در برخی نقاط رو به فروکش گذاشته اما به تازگی اعتراضاتی با الگو برداری از جنبش کامیون‌داران کانادایی موسوم به «کاروان آزادی» در استرالیا، نیوزلند و فرانسه نیز پا گرفته است.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۵ میلیون دلار برای رانندگان کامیون در کانادا جمع شد؛ ترودو: اعتراض را تمام کنید

آیا اجباری کردن واکسیناسیون از سوی دولت‌ها نتیجه معکوس خواهد داشت؟

جریمه مالی یا مرخصی اجباری؛ سیاست‌های تشویقی یا تنبیهی کشورها در مقابل مخالفان واکسیناسیون چیست؟