اعلام وضعیت اضطراری در پایتخت کانادا؛ شهردار اتاوا: اوضاع از کنترل خارج شده است

تظاهرات در تورونتو
تظاهرات در تورونتو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهردار اتاوا می‌گوید که برای برقراری آرامش در شهر به کمک مقامات و دیگر نهادهای دولتی نیاز دارد.

آگهی

شهردار اتاوا، پایتخت کانادا همزمان با ادامه اعتراض‌ها به تدابیر بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این شهر «وضعیت اضطراری» اعلام کرد.

این اعتراض‌ها روز شنبه ۲۹ ژانویه در اتاوا آغاز شد و طی روزهای گذشته به دیگر شهرهای کانادا نیز گسترش یافت. ده‌ها راننده کامیون که به واکسیناسیون اجباری برای عبور از مرز کانادا با آمریکا معترض هستند روز یکشنبه سوار بر خودروهای‌شان در کنار تظاهرکنندگان رفت و آمد در مرکز اتاوا را مختل کردند.

جیم واتسون، شهردار اتاوا وضعیت کنونی در پایتخت کانادا را «از کنترل خارج شده» توصیف کرد. او اعلام کرد که برای برقراری آرامش در شهر به کمک مقامات و دیگر نهادهای دولتی نیاز دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که انتقادها از پلیس اتاوا به دلیل ناتوانی در کنترل اوضاع افزایش یافته است. مسئولان پلیس پایتخت هشدار داده‌اند که هر کسی را که به معترضان کمک‌رسانی کند بازداشت خواهند کرد. پلیس اتاوا امیدوار است تا به این ترتیب بتواند از سوخت‌رسانی به کامیون‌ معترضان در مرکز شهر جلوگیری کند.

این اعتراض‌ها که به دلیل نقش محوری رانندگان کامیون «کاروان آزادی» نام گرفته است در ابتدا علیه واکسیناسیون اجباری رانندها در برابر بیماری «کووید ۱۹» شکل گرفت اما به تدریج به جنبشی علیه تدابیر بهداشتی دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا و سیاست‌های دولت او تبدیل شد.

تظاهرکنندگان در اتاوا اعلام کرده‌اند که تا زمان لغو محدودیت‌های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به اعتراض در مرکز اتاوا ادامه خواهند داد.

شماری دیگر از شهرهای کانادا از جمله تورونتو، کبک و وینیپگ نیز طی روزهای اخیر صحنه تظاهرات علیه تدابیر بهداشتی دولت در راستای مقابله با همه‌گیری «کووید ۱۹» بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کانادا تا سال ۲۰۲۵، حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر جدید می‌پذیرد؛ مورد متفاوت کبک

بازگشایی پل مرزی کانادا و آمریکا؛ پلیس معترضان را متفرق کرد

انسداد گذرگاه پرتردد «امباسادور»؛ پلیس کانادا کامیون‌داران را پراکند