Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کانادا تا سال ۲۰۲۵، حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر جدید می‌پذیرد؛ مورد متفاوت کبک

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت کانادا می‌گوید برنامه دارد تا سال ۲۰۲۵ سالانه ۵۰۰ هزار مهاجر جدید در کشورش بپذیرد. مهاجرانی که البته بیشتر آنها، از طریق توانایی‌های شغلی و مهارتی وارد این سرزمین سردسیر در آمریکای شمالی خواهند شد.

آگهی

دولت کانادا می‌گوید قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر جدید بپذیرد. 

دولت فدرال کانادا با اعلام این مطلب تاکید کرده این برنامه که طی آن سالانه ۵۰۰ هزار مهاجر جدید وارد این کشور خواهد شد با هدف پر کردن شکاف خلا اقتصادی که در پی سالخوردگی جمعیت این کشور در حال روی دادن است صورت می‌گیرد. 

این برنامه البته مخالفین جدی هم در این کشور دارد و گروه‌های مخالف دولت بر این باورند نباید سالانه اینهمه مهاجر از خارج وارد این کشور شوند. 

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که حتی برخی از مهاجران که خود از این طریق وارد کانادا شده‌اند با این طرح مخالفند و نگران تنگ شدن جای خود در صورت ورود مهاجران جدید هستند. 

سال گذشته کانادا برای ۴۰۵ هزار نفر «اقامت دائم» صادر کرده که بیشترین تعداد در تاریخ این کشور به شمار می‌رود. کانادا مانند بسیاری از کشورهای غربی جمعیت سالخورده قابل توجهی دارد در حالی‌که نرخ تولد بسیار پایین است. در نتیجه این کشور چاره‌ای ندارد که مهاجران بیشتری را بپذیرد اگر می‌خواهد به جای کوچک شدن، رشد کند. 

دولت فدرال کانادا اوایل ماه جاری میلادی از برنامه خود برای پذیرش سالانه ۵۰۰ هزار مهاجر جدید رونمایی کرد. برنامه‌ای که نسبت به طرح پیشین در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵ درصد افزایش ظرفیت داشته است. 

در حال حاضر تقریبا از هر چهار کانادایی یک نفر به عنوان مهاجر وارد این کشور شده و این مسئله در شکل‌گیری دولت این کشور هم قابل مشاهده است به طوری که حتی برخی از وزرای کابینه جاستین ترودو مهاجرانی هستند که از دیگر کشورها به این منطقه سردسیر در آمریکای شمالی مهاجرت کرده‌اند. میزان افراد مهاجر در این کشور مهاجرپذیر در مقایسه با دیگر کشورها گروه ۷ بالاترین است به طوری که به عنوان مثال در آمریکا و بریتانیا تنها ۱۴ درصد افراد مهاجران هستند. 

مورد متفاوت کبک

در عین حال گروهی از جریان‌های سیاسی دست راستی به شدت با این رویکرد دولت کانادا مشکل دارند و خواهان مشکل‌تر کردن روند ورود خارجی‌ها به کشور هستند. همچنین میزان ورود افراد به استان‌های مختلف کانادا متفاوت است. به عنوان مثال استان کبک که خود میزان ورود افراد را به این منطقه تعیین می‌کند اعلام کرد که نمی‌تواند بیش از سالانه ۵۰ هزار نفر را بپذیرد. این بدان معناست که کبک که ۲۳ درصد از جمعیت کانادا را به خود اختصاص داده تنها میزبان ۱۰ درصد از مهاجران جدید خواهد بود. 

این استان همواره بر حفظ و تقویت زبان فرانسوی تاکید دارد و تلاش می‌کند با برنامه‌های متنوع از افول این زبان در این ایالت جلوگیری کند. فرانسوا لگو، نخست وزیر کبک در این رابطه می‌گوید: «حتی با ۵۰ هزار نفر مهاجر جدید هم جلوگیری از افول زبان فرانسوی برای ما دشوار است.» 

مقام‌های استان کبک همچنین تاکید کرده‌اند که از تمام اهرم‌هایی که دارند برای جذب حداکثر مهاجرانی که بتوانند به زبان فرانسه صحبت کنند استفاده خواهند کرد.  کبک همچنین اقدامات بیشتری برای حفظ و تقویت بیشتر زبان فرانسه در این استان انجام داده‌است. از آن جمله می‌توان به لایحه ۹۶ اشاره کرد که در ۱ ژوئن ۲۰۲۲ به ثبت رسید. بر اساس این قانون مهاجران تنها ۶ ماه فرصت خواهند داشت تا زبان فرانسه را یاد بگیرند تا بتوانند بیشتر خدمات دولتی را که به زبان فرانسه ارائه می‌شود، دریافت کنند. 

افزایش قیمت‌ها و بحران هزینه مسکن

هرچند کانادا فرصت‌های قابل توجهی برای رشد دارد اما در برخی از حوزه‌ها مشکلات بروز کرده و از آن جمله می‌توان به وضعیت مسکن اشاره کرد. در شهرهایی چون تورنتو و ونکوور که حدود ۱۰ درصد از جمعیت کانادا در آنجا زندگی می‌کنند اخیرا با بحران یافتن مسکن مقرون به صرفه رو به رو شده‌اند. 

در یک نظرسنجی اخیر از ۱۵۳۷ کانادایی که توسط انجمن مطالعات کانادایی انجام شده تقریبا از هر چهار، سه نفر گفته‌اند که تا حدودی یا به مقدار زیادی نگران تاثیر طرح دولت جدید دولت بر وضعیت مسکن و خدمات اجتماعی هستند. در عین حال حدود نیمی از مشارکت کنندگان در این تحقیق تاکید کرده‌اند که این اهداف بیش از حد بلندپروازانه هستند. 

رویکرد کانادایی

جنبه دیگری که کانادا را منحصر به فرد کرده تاکید این کشور بر مهاجرت اقتصادی است. حدود نیمی از کسانی که در این کشور اقامت دائم دارند به دلیل مهارت‌هایی که دارند و نه تحت برنامه «الحاق به خانواده» توانستند این مجوز را دریافت کنند. دولت کانادا امیدوار است این عدد تا سال ۲۰۲۵ به ۶۰ درصد افزایش یابد. 

در کانادا داشتن یک پیشنهاد شغلی از شرکتی در این کشور می‌تواند به عنوان یک امتیاز مثبت قابل توجه به حساب آید هرچند نداشتن آن نمی‌تواند مانع از حضور افراد در این کشور شود. 

کانادا هم در پذیرش مهاجران اقتصادی نسبت به دیگر کشورها سهم بزرگ‌تری دارد هم یکی از کشورهای برتر در زمینه اسکان به پناهجویان است. این کشور در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۰ هزار پناهجو را پذیرفته است. این در حالی‌است که هدف کانادا این بود که در آن سال حدود ۵۹ هزار پناهجو را بپذیرد و عدد واقعی حدودا سه برابر میزان برنامهٰ‌ریزی شده بوده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت کانادا می‌گوید برنامه دارد تا سال ۲۰۲۳ به حدود ۷۶ هزار نفر پناهندگی اعطا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در تورنتو شش کشته و یک زخمی برجای گذاشت؛ از این حادثه چه می‌دانیم؟

اعلام وضعیت اضطراری در پایتخت کانادا؛ شهردار اتاوا: اوضاع از کنترل خارج شده است

واکنش‌ها به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در کانادا؛ ایران اقدام اتاوا را «مشمئز کننده» خواند