قوانین سختگیرانه در کانادا؛ ترودو: غیر از ورزش و شکار دلیلی برای داشتن اسلحه نیست

نخست وزیر کانادا، روز دوشنبه قانون جدید کنترل اسلحه را در اتاوا اعلام کرد.
نخست وزیر کانادا، روز دوشنبه قانون جدید کنترل اسلحه را در اتاوا اعلام کرد. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این قوانین در صورت تصویب، یکی از سخت‌گیرانه‌ترین اقدامات کنترل سلاح در دهه‌های اخیر خواهد بود که شامل ممنوعیت خرید، فروش و انتقال اسلحه‌ می‌شود.

آگهی

به فاصله کمتر از یک هفته از حادثه تیراندازی در یک دبستان در تگزاس آمریکا و کشته‌شدن ۱۹ دانش‌آموز و دو معلم، نخست وزیر کانادا روز دوشنبه ۳۰ مه (۹ خرداد) یکی از سختگیرانه‌ترین مقررات نگهداری و حمل اسلحه را در قالب یک لایحه به پارلمان این کشور ارائه کرد.

این قوانین در صورت تصویب، یکی از سخت‌گیرانه‌ترین اقدامات کنترل سلاح در دهه‌های اخیر خواهد بود که شامل ممنوعیت خرید، فروش و انتقال اسلحه‌ می‌شود.

براین‌اساس، دارندگان سلاح‌های گرم نیمه اتوماتیک مجبور می‌شوند از پایان سال جاری میلادی سلاح‌های خود را به دولت کانادا بفروشند.

همچنین این لایحه پیشنهادی، به دادگاه‌های کانادا این امکان را خواهد داد تا در صورت صلاحدید قاضی مبنی بر امکان خطرآفرینی برای صاحب سلاح یا سایر افراد، به دارندگان اسلحه دستور تسلیم آن را بدهد و به مقامات اجازه می‌دهد تا مجوزهای اسلحه گرم را از افرادی که در اعمال خشونت خانگی دخیل هستند، سلب نماید.

ازآنجائی‌که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، پیش‌تر با یک حزب چپ کوچک‌تر برای حمایت از قوانین دولتی تا سال ۲۰۲۵ به توافق رسیده بودند، لایحه جدید پیشنهادی کنترل اسلحه احتمالاً بدون مشکل از سوی پارلمان تصویب خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در آمریکا اما اوضاع متفاوت است. در واشنگتن، رهبران احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه حمایت خود را از لزوم گفتگو در مورد سیاست‌های جدید حمل اسلحه ابراز کرده‌اند، اما باتوجه‌به شکاف فاحش بین دو حزب بر سر کنترل سلاح، هرگونه اقدام پیشنهادی با مشکلات سختی روبرو خواهد شد.

آقای ترودو در کنفرانس مطبوعاتی در پایتخت کانادا با مقایسه کشورش با همسایه جنوبی آن آمریکا گفت: «غیر از ورزش تیراندازی و شکار، چه دلیلی دارد کسی در کانادا در زندگی روزمره خود به اسلحه نیاز داشته باشد؟ ما نمی‌توانیم صبر کنیم بحث اسلحه آن‌قدر قطبی شود که دیگر کاری از دست کسی بر نیاید. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این اتفاق در کشور ما بیفتد.»

بر اساس آخرین داده‌های آماری کانادا، در سال ۲۰۲۰، حدود سه درصد از جرایم خشونت‌آمیز گزارش شده به پلیس، در ارتباط با سلاح گرم بوده است و میزان جرایم مرتبط با این موضوع در مناطق روستایی در مقایسه با مناطق شهری بیشتر است. با این‌حال، در کانادا استفاده از سلاح گرم در جرایم خشن افزایش‌ یافته است، به‌طوری‌که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ در مقایسه با دوره بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ بیست درصد افزایش داشته است.

برخی از بندهای این لایحه سال گذشته نیز ارائه شده بود که به تصویب نرسید. لایحه ۲۰۲۱ اختیار ممنوعیت سلاح‌های گرم را به شهرداری‌ها می‌داد که این بند در لایحه جدید تغییر کرده است.

به گفته مقامات، این قانون پیشنهادی صدور مجوزهای جدید خرید، فروش یا حمل اسلحه را مگر در شرایط محدود ممنوع می‌کند. هرچند افرادی که از قبل اسلحه داشته‌اند می‌توانند به داشتن و استفاده از سلاح گرم خود ادامه دهند.

مجوزهای حمل اسلحه در کانادا باید هر پنج سال یکبار آن هم به‌شرط قبولی در آزمون‌های لازم تمدید شوند.

در کانادا، در حال حاضر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مجوز صادر و یک میلیون و ۲۰۰ هزار اسلحه ثبت شده است که سالانه به طور میانگین تعداد ۵۵ هزار مجوز جدید به این تعداد اضافه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با چاقو در کانادا دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

تیراندازی در مقابل ساختمان بنیاد شهید در تهران؛ «مهاجم ۲۴ ساله کشتار شهریار بازداشت شده است»

تظاهرات میلیونی جوانان آمریکایی برای اصلاح قوانین اسلحه