حمله با چاقو در کانادا دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

پلیس کانادا عکس مظنونان حمله را منتشر کرد
پلیس کانادا عکس مظنونان حمله را منتشر کرد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس تصاویر دیمین و مایلز سندرسون را منتشر کرده و از شهروندان خواسته در صورت دیدن آن‌ها، فورا از محل دور شوند و به ماموران اطلاع دهند.

آگهی

پلیس کانادا می‌گوید در چندین حمله با چاقو در استان ساسکاچوان دست‌کم ۱۰ نفر کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند. 

رئیس پلیس سواره شهر رجینا در ساسکاچوان در نخستین کنفرانس خبری در پی وقوع این جرایم اعلام کرد دو نفر به ظن دست داشتن در این حملات تحت تعقیب هستند.

مهاجمان در چندین منطقه با چاقو به قربانیان حمله کرده‌اند. به‌گفته پلیس ۱۰ جسد در منطقه عمدتا بومی نشین جیمز کری نیشن (ملت/قوم جیمز کری) پیدا شده‌اند. این منطقه در میان سه استان کانادا و با جمعیت حدود ۲۵۰۰ نفر یکی از بزرگ‌ترین مناطق محل تجمع بومیان این کشور است. 

 پلیس تصاویر دیمین و مایلز سندرسون ۳۰ و ۳۱ ساله را منتشر کرده و از شهروندان خواسته در صورت دیدن آن‌ها، فورا از محل دور شوند و به ماموران اطلاع دهند. به‌گفته مقامات امنیتی این دو با یک خودروی نیسان روگ مشکی رنگ متواری شده‌اند. 

AP/Royal Canadian Mounted Police
دیمین (سمت چپ) و مایلز (سمت راست) سندرسونAP/Royal Canadian Mounted Police

به گزارش رسانه‌های محلی، از زمان انتشار آگهی پیگرد این دو مظنون، نخستین بار حضور آن‌ها در رجینا،‌ مرکز استان ساسکاچوان به پلیس اعلام شد. پس از آن هم شهروندان دیگر حضور احتمالی این دو نفر را در استان‌‌های همسایه مونیتوبا و آلبرتا گزارش کردند. به این ترتیب پلیس باید در منطقه‌ای به وسعت نیمی از قاره اروپا جست‌وجو برای یافتن مظنونان را ادامه دهد. 

هنوز هیچ گزارشی درباره انگیزه احتمالی مهاجمان منتشر نشده است. با این حال و براساس گفته‌های شماری از شاهدان عینی به نطر می‌رسد قاتلان تصمیم به قتل چند نفر داشتند و باقی قربانیان تصادفی کشته شده‌اند. 

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با انتشار پیامی این حملات را «هولناک» و «دلخراش» خواند و قربانیان و خانواده‌ آنها ابراز همدردی کرد. 

نخست وزیر کانادا همچنین تاکید کرد که اوضاع را «از نزدیک» پیگیری می‌کند.

اسکات موئه، رئیس دولت محلی استان ساسکاچوان با انتشار پیامی گفت: «واژه‌ای برای توصیف غم و اندوه ناشی از این جنایت بی معنی ندارم.»

کانادا در سال‌های اخیر شاهد رشته‌ای از حوادث خشونت‌بار کم سابقه در تاریخ خود بوده است. در ژانویه ۲۰۱۷ و در جریان یک حمله با انگیزه تنفر قومی و مذهبی، شش مسلمان در مسجدی در کبک کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند. در سال ۲۰۱۸، یک نفر با کامیون به میان عابران در تورنتو رفت و ۱۰ نفر را کشت و ۱۶ نفر را زخمی کرد. در سال ۲۰۲۰، یک تک‌تیرانداز با پوشیدن لباس پلیس ۱۶ نفر را در نیواسکاتلند به قتل رساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوانین سختگیرانه در کانادا؛ ترودو: غیر از ورزش و شکار دلیلی برای داشتن اسلحه نیست

بقایای ۲۱۵ کودک بومی در یک مدرسه سابق شبانه‌روزی در کانادا کشف شد

رئیس جمهوری اوکراین به دنبال کمک‌های بیشتر در آمریکای شمالی؛ زلنسکی از واشنگتن وارد اتاوا شد