Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بقایای ۲۱۵ کودک بومی در یک مدرسه سابق شبانه‌روزی در کانادا کشف شد

مدرسه سابق شبانه‌روزی در استان بریتیش کلمبیای کانادا
مدرسه سابق شبانه‌روزی در استان بریتیش کلمبیای کانادا Copyright Andrew Snucins/AP
Copyright Andrew Snucins/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بقایای بیش از ۲۰۰ کودک در محوطه یک مدرسه شبانه‌روزی که در اواخر قرن نوزدهم در استان بریتیش کلمبیای کانادا ایجاد شده بود تا افراد بومی را به زور جذب کند کشف شد. این اقدام بخشی از برنامه تلفیق آن‌ها در جامعه کانادا بود. آن‌ها مجبور بودند که مسیحی شوند و اجازه صحبت به زبان مادری خود را نداشتند.

آگهی

بقایای بیش از ۲۰۰ کودک در محوطه یک مدرسه شبانه‌روزی که در اواخر قرن نوزدهم در استان بریتیش کلمبیای کانادا ایجاد شده بود تا افراد بومی را به زور جذب کند کشف شد.

حدود ۱۵۰ هزار کودک می‌تیس، رنگین‌پوست و اینوئیت [اسکیموهای کانادا و گرینلند] به اجبار در این موسسات ثبت‌نام شدند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این کشف بخشی تاریک از تاریخ کانادا را به نمایش می‌گذارد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی یک جامعه بومی کانادا (Tk'emlups te Secwepemc ) روز جمعه با کمک رادارهای مخصوص بقایای ۲۱۵ کودک در این مکان در نزدیکی شهر کملوپس پیدا شد. روزان کازیمیر، رئیس این قبیله گفت: «برخی از بچه‌ها تنها سه سال سن داشتند.»

به گفته وی، مرگ این کودکان که علت و زمان آن مشخص نیست، هیچگاه از سوی مدیریت مدرسه شبانه‌روزی اعلام نشده بود. وی اضافه کرد که ممکن است اجساد بیشتری پیدا شود زیرا مناطق دیگری برای جست‌وجو در محوطه مدرسه وجود دارد.

وی تصریح کرد که یافته‌های اولیه تحقیقاتی در ماه ژوئن در گزارشی منتشر خواهد شود. این مکان زمانی بزرگترین مدرسه شبانه‌روزی کانادا بود.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در توییتی در واکنش به این ماجرا گفت: «قلب من شکست.» او که سازش با بومیان کانادا را از سال ۲۰۱۵ تا کنون در دستور کار و اولویت‌های خود قرار داده است، افزود: «این یادآوری غم‌انگیز از این فصل تاریک در تاریخ ما است. من به همه افرادی که تحت تاثیر این اخبار تکان دهنده قرار گرفته‌اند فکر می‌کنم.»

توییت جاستین ترودو

مدرسه سابق شبانه‌روزی که به نمایندگی از دولت کانادا از سوی کلیسای کاتولیک اداره می‌شد، یکی از ۱۳۹ موسسه‌ای بود که در پایان قرن نوزدهم میلادی در این کشور تاسیس شده و تا دهه ۱۹۹۰ فعالیت بودند.

مدرسه شبانه‌روزی کملوپس در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد و تا دهه ۱۹۵۰ پذیرای ۵۰۰ دانش‌آموز بود. این مدرسه در سال ۱۹۶۰ تعطیل شد.

کازیمیر گفت که معتقد است که این مرگ‌ها در جایی ثبت نشده است گرچه بخش بایگانی موزه محلی در حال همکاری با موزه سلطنتی بریتیش کلمبیا است تا بررسی کنند آیا سوابق مربوط به این مرگ‌ها را می‌توانند پیدا کنند.

حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی می‌تیس، رنگین‌پوست و اینوئیت به اجبار در این مدارس شبانه‌روزی ثبت‌نام شدند جایی که آن‌ها را از خانواده، زبان و فرهنگشان جدا می‌کرد.

این اقدام بخشی از برنامه تلفیق آن‌ها در جامعه کانادا بود. آن‌ها مجبور بودند که مسیحی شوند و اجازه صحبت به زبان مادری خود را نداشتند.

طبق یافته‌های کمیسیون تحقیق ملی در سال ۲۰۱۵، تعداد زیادی کودک در این مدارس مورد بدرفتاری یا سو استفاده جنسی قرار گرفتند و حداقل ۳۲۰۰ نفر در این مدارس کشته شده‌اند که اغلب بر اثر بیماری سل بوده است.

مدیر مدرسه کملوپس در سال ۱۹۱۰ از بودجه ناکافی دولت کانادا برای «تغذیه دانش‌آموزان» شکایت کرده بود.

اوتاوا در سال ۲۰۰۸ به ‌عنوان بخشی از توافقنامه ۱.۹ میلیارد دلار کانادا، از بازماندگان این مدارس شبانه‌روزی عذرخواهی رسمی کرده بود. دولت کانادا اعتراف کرد که آزار جسمی در این مدارس بیداد می‌کرد و بسیاری از دانش‌آموزان به خاطر صحبت به زبان مادری خود مورد ضرب و جرح قرار می‌گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با چاقو در کانادا دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

اولین بومی آمریکا در قامت یک وزیر؛ جو بایدن، دب هالند را برای اداره وزارت کشور برگزید

برای اولین‌بار در کانادا؛ یک زن فرمانده کل نیروهای مسلح شد