تظاهرات میلیونی جوانان آمریکایی برای اصلاح قوانین اسلحه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
تظاهرات در واشنگتن
تظاهرات در واشنگتن   -  کپی رایت  رویترز

تظاهرات گروهی از دانش آموزان دبیرستانی در ایالت فلوریدا که تیراندازی در آن ماه گذشته ۱۷ کشته بر جا گذاشت روز شنبه با شرکت بیش از یک میلیون نفر در سراسر آمریکا برگزار شد.

دانش آموزانی که از این تیراندازی مرگبار جان به در برده اند از پنج هفته پیش کارزاری برای وضع مقررات سختگیرانه تر در مورد خرید و مالکیت سلاح به راه انداخته اند.

برگزارکنندگان تظاهرات روز شنبه شمار شرکت کنندگان در تجمع واشنگتن را ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند. تظاهرکنندگان در خیابانهای بین کاخ سفید و ساختمان کنگره ایالات متحده حضور داشتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با تظاهرات در واشنگتن بیش از ۸۰۰ تجمع و راهپیمایی دیگر در شهرهای آمریکا و جهان برگزار شد. بیل دوبلازیو، شهردار نیویورک شمار شرکت کنندگان در تظاهرات این شهر را ۱۷۵ هزار نفر اعلام کرد.

درخواست شرکت کنندگان از مقامات اجرایی و قانونگذاران آمریکا واکنش عملی در برابر تیراندازی های مکرر در این کشور بود.

عامل تیراندازی روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) در دبیرستان «مارجوری استونمن داگلاس» در ایالت فلوریدا نیکولاس کروز نام داشت. او که به «دلایل انضباطی» از این دبیرستان اخراج شده بود با سلاح نیمه خودکار خود به دانش آموزان و مسئولان این موسسه آموزشی تیراندازی کرد.

شماری از ستاره های سینما، موسیقی و برنامه های تلویزیونی از جمله حامیان کارزار دانش آموزان آمریکایی برای وضع قوانین سختگیرانه تر در مورد فروش سلاح هستند. آریانا گرانده، جنیفر هادسون، مایلی سایروس، جاستین بیبر، جورج کلونی، استیون اسپیلبرگ، جاستین تیمبرلیک و اپرا وینفری از جمله این شخصیت ها هستند.

بیشتر بخوانید: