مقابله با مهاجران؛ لهستان هزاران نیروی نظامی روانه مرز بلاروس کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران در تلاش برای ورود به خاک لهستان
مهاجران در تلاش برای ورود به خاک لهستان   -  Copyright  AP Photo

وزیر دفاع لهستان روز سه شنبه از حضور ۶ هزار نیروی نظامی این کشور در مرز مشترک با بلاروس و تشدید مراقبت‌ها و مقابله با مهاجران غیرقانونی خبر داد.

ماریوش بواشچاک روز شنبه تعداد نیروهای نظامی این کشور که در مرز با بلاروس مستقر شده بودند را ۳ هزار نفر عنوان کرده بود که نشان می‌دهد مقامات لهستانی در ظرف روزهای اخیر ۳ هزار نیروی تازه را به سمت مرزها اعزام کرده‌‌اند.

وزیر دفاع لهستان در توییتی افزایش نیروها را برای حمایت از نیروهای گارد مرزی و مقابله با مهاجرت غیرقانونی عنوان کرد.

گارد مرزی لهستان اعلام کرده است که تنها در روز دوشنبه ۶۱۲ مورد تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز رخ داده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا و دولت لهستان می‌گویند که جریان مهاجرت از بلاروس، تلاشی است از سوی دولت بلاروس برای اعمال فشار بر لهستان و اتحادیه اروپا و پاسخی است از سوی بلاروس به تحریم‌های اتحادیه اروپا، دولت بلاروس اما این اتهامات را رد می‌کند.

دولت لهستان در تلاش برای توقف ورود غیرقانونی مهاجران، برنامه‌ای برای ساخت یک دیوار در مرزش با بلاروس دارد.

گارد مرزی لهستان اعلام کرده است تا از ابتدای ماه اکتبر تا روز شنبه ۱۶ اکتبر بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ تلاش برای ورود غیرقانونی مهاجران به خاک این کشور صورت گرفته است.

رسانه‌های لهستانی همچنین گزارش داده‌اند که مقامات پلیس آلمان از وزیر کشور آلمان درخواست کرده‌اند تا به طور موقت مرز با لهستان بسته شود. بخش زیادی از مهاجران غیرقانونی از لهستان خود را به آلمان می‌رسانند.

به نقل از رسانه‌های لهستان، مقامات براندنبورگ ، ایالت شرقی آلمان که بیشتر مهاجران جدید را در خود جای داده است نیز خواستار برخورد شدیدتر با دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس هستند.

اتحادیه اروپا حدود سه ماه پیش در واکنش به سرکوب‌ مخالفین نتایج اعلام شده در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، این کشور اروپای شرقی را تحت تحریم‌های شدید قرار داد. دولت لوکاشنکو نیز در اقدامی متقابل مرزهای بلاروس با لهستان، لیتوانی و لتونی را باز کرد تا مهاجرانی که اغلب از سوریه، افغانستان و عراق هستند بتوانند وارد اتحادیه اروپا بشوند.