Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا از لهستان و لتونی خواست به مهاجران گرفتار در مرز بلاروس کمک کنند

Migrants are seen after crossing the border from Belarus into Poland in the village of Usnarz Gorny
Migrants are seen after crossing the border from Belarus into Poland in the village of Usnarz Gorny Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه حقوق بشر اروپا در حکم جدید خود از دو کشور لهستان و لتونی خواست تا «برای همه متقاضیان غذا، آب، لباس، مراقبت‌های پزشکی کافی و در صورت امکان سرپناه موقت فراهم کنند.»

آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا روز چهارشنبه از لهستان و لتونی خواست به مهاجران گرفتار در مرزهای خود با بلاروس کمک کنند.

ده‌ها مهاجر افغان و عراقی که راه اروپای غربی و شمالی را در پیش گرفته بودند، در بحبوحه کشمکش سیاسی میان بلاروس و کشورهای اتحادیه اروپا گیر کرده‌اند.

یک سال از برگزاری انتخابات بحث برانگیز بلاروس می‌گذرد؛ انتخاباتی که نتیجه‌اش پیروزی الکساندر لوکاشنکو آنهم برای ششمین بار بود. اعتراضات گسترده به نتایج این انتخابات، نیروهای امنیتی بلاروس را میدان آورد و به دستور رهبران کشور، سرکوب شدید معترضان آغاز شد.

اتحادیه اروپا در واکنش به این سرکوب‌ها، تحریم‌هایی را علیه برخی مقامات بلاروس وضع کرد و اکنون کشورهای همسایه آن ادعا می‌کنند که مینسک با هدف انتقام گرفتن از اتحادیه اروپا، مهاجران را از مرزهای خود به درون خاک آنها می‌فرستد.

لهستان و لتونی از ورود ده‌ها مهاجر به درون کشورهایشان خودداری کرده‌اند و همزمان بلاروس نیز اجازه بازگشت آنها به خاک خود را نمی‌دهد.

این وضعیت، مهاجران گریخته از جنگ و نابسامانی را بیش از پیش در تنگنا قرار داده است؛ بگونه‌ای که به گفته یک سازمان غیردولتی در روز چهارشنبه، یک مهاجر گرفتار در مرز لهستان و بلاروس در آستانه مرگ قرار دارد.

بر این اساس دادگاه حقوق بشر اروپا در حکم جدید خود از دو کشور لهستان و لتونی خواست تا «برای همه متقاضیان غذا، آب، لباس، مراقبت‌های پزشکی کافی و در صورت امکان سرپناه موقت فراهم کنند.»

در ادامه حکم آمده است: «دادگاه بطور روشن اعلام می دارد که نباید اینگونه برداشت شود که انجام این اقدامات به معنای اجبار لهستان یا لتونی برای پذیرش این متقاضیان و دادن اجازه ورود آنها به قلمرو خود است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لتونی دچار بدترین سیل چند دهه اخیر شد

بالاگرفتن تنش اتحادیه اروپا و لهستان؛ بروکسل ورشو را برای تقدم قانون اروپا تهدید کرد

ده‌ها پناهجوی افغان در مرز لهستان و بلاروس سرگردان شدند