Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلاش بلاروس برای اعزام مهاجران بیشتر به اروپا سبب تنش مرزی با لهستان و لیتوانی شد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در حال صحبت با فرماندهان ارتش
الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در حال صحبت با فرماندهان ارتش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با برگزاری نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا برای مقابله با مهاجرات غیرقانونی، تنش مرزی لهستان و لیتوانی با بلاروس بر سر روند فزاینده ورود پناهجویان غیرقانونی تشدید شد.

آگهی

همزمان با برگزاری نشست وزرای کشور اتحادیه اروپا برای مقابله با مهاجرات غیرقانونی، تنش مرزی لهستان و لیتوانی با بلاروس بر سر روند فزاینده ورود پناهجویان غیرقانونی، تشدید شد.

لیتوانی روز چهارشنبه مرزبانان بلاروس را متهم کرد که ۳۵ پناهجوی غیرقانونی را به عبور از مرز دو کشور واقع در جنوبی شرقی این کشور وادار کرده‌‌اند. مرزبانی لیتوانی برای اثبات ادعای خود ویدیویی از این اقدام بلاروس در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

در این ویدیو دیده می‌شود که گروهی از ماموران مسلح بلاروسی که به سپر نیز مجهز هستند مانع از بازگشت مهاجران رانده شده به خاک لیتوانی می‌شوند.

لیتوانی می‌گوید این نخستین حادثه از این دست نیست که در مرز مشترک این کشور با بلاروس رخ داده ولی در آخرین آنها که تصاویر آن منتشر شده، مرزبانان بلاروس وارد خاک لیتوانی شده‌اند و پس از اعلام هشدارهای مکرر به محدوده مرزی قانونی عقب‌نشینی کرده‌اند.

لیتوانی می‌گوید، شمار پناهجویان غیرقانونی وارد شده به این کشور در حالی طی سال ۲۰۲۱ به چهار هزار و ۱۲۴ نفر رسیده که این تعداد در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ تنها ۷۴ نفر بوده است.

لهستان صدها سرباز به مرز فرستاد

همچنین دولت راستگرا و ضدمهاجرت لهستان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که فقط در ماه جاری میلادی دو هزار و ۱۰۰ مهاجر غیرقانونی تلاش کرده‌اند تا از مرز این کشور با بلاروس عبور کنند.

در همین حال، لهستان خبر داد که ۹۰۰ سرباز در مرز خود با بلاروس مستقر کرده و با کشیدن سیم‌خاردار در امتداد ۱۰۰ کیلومتر از مرز ۴۱۸ کیلومتری خود با بلاروس، دور تازه‌ای از مقابله با تلاش مینسک برای گسیل کردن مهاجران غیرقانونی به داخل خاک خود را آغاز کرده است.

دولت ورشو همچنین مستقل از اتحادیه اروپا در حال تدوین قوانینی برای مقابله با هجوم مهاجران غیرقانونی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که در تلافی تحریم‌های وضع شده علیه مینسک، مهاجران عراقی، سوری و افغانستانی را از طریق لیتوانی به اتحادیه اروپا گسیل می‌کند. وزرای کشور اتحادیه اروپا امروز(۱۸ اوت) برای بررسی ابعاد تازه بحران مهاجرت در بروکسل گرد هم آمدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لهستان برای مقابله با «جنگ ترکیبی» روسیه در مرز با کالینینگراد «مانع» می‌سازد

درخواست ۴ کشور اروپایی از سازمان ملل:‌ درمقابل موج جدید مهاجرت و ترغیب دولت بلاروس بایستید

رئیس شورای اروپا بلاروس را به «استفاده ابزاری از پناهجویان» برای فشار به اتحادیه متهم کرد