Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لهستان برای مقابله با «جنگ ترکیبی» روسیه در مرز با کالینینگراد «مانع» می‌سازد

مرز لهستان با منطقه کالینینگراد متعلق به روسیه
مرز لهستان با منطقه کالینینگراد متعلق به روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کالینینگراد به دلیل اینکه از نظر جغرافیایی از دیگر مناطق روسیه جدا افتاده و بین لهستان و لیتوانی محصور شده است از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بارها خبرساز شده است.

آگهی

ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع لهستان روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش مانعی در مرز با کالینینگراد، منطقه متعلق به روسیه خواهد ساخت.

ورشو هدف از ساخت این مانع در مرز ۲۱۰ کیلومتری با کالینینگراد را جلوگیری از ورود غیرقانونی پناهجویان عنوان کرده است. لهستان دولت روسیه را به تلاش برای انتقال پناهجویان به مرز خود متهم می‌کند.

لهستان پیش از این مانعی در مرز با بلاروس، متحد نزدیک روسیه ساخته بود. منطقه کالینینگراد که بخشی از خاک روسیه محسوب می‌شود با لهستان و لیتوانی هم‌مرز است و در کنار ساحل دریای بالتیک قرار دارد. این منطقه به دلیل اینکه از نظر جغرافیایی از دیگر مناطق روسیه جدا افتاده و بین لهستان و لیتوانی محصور شده است از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بارها خبرساز شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر دفاع لهستان تاکید کرده است که ساخت مانع در مرز با کالینینگراد به دنبال برقراری پروازهایی بین منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی با این منطقه صورت خواهد گرفت. 

ورشو انتقال پناهجویان به مرز را بخشی از «جنگ ترکیبی» می‌داند که روسیه و بلاروس علیه لهستان آغاز کرده‌اند. مقامات لهستان از دولت اوکراین در برابر تهاجم نظامی روسیه حمایت می‌کنند. 

مانع مرزی بین لهستان و منطقه کالینینگراد قرار است مجهز به سیم خاردار، دوربین و سامانه نظارت الکترونیک باشد. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه در واکنش به آغاز ساخت این مانع از اظهارنظر در این باره خودداری کرد. ورشو در حالی ساخت این مانع را آغاز کرده است که به گفته مقامات لهستان هیچ‌گونه تلاش غیرقانونی برای عبور از مرز طی ماه گذشته صورت نگرفت. 

منطقه کالینینگراد که حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد پس از جنگ جهانی دوم به عنوان بخشی از خاک اتحاد جماهیر شوروی درآمد. ناوگان نیروی دریایی ارتش روسیه در دریای بالتیک در کالینینگراد مستقر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ دمیتری مدودف لهستان را «دشمن خطرناک» خواند

گسیل مهاجران از مسیر کالینینگراد؛ «سلاح» جدید روسیه در مقابل اتحادیه اروپا؟

تلاش بلاروس برای اعزام مهاجران بیشتر به اروپا سبب تنش مرزی با لهستان و لیتوانی شد