Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گسیل مهاجران از مسیر کالینینگراد؛ «سلاح» جدید روسیه در مقابل اتحادیه اروپا؟

Kaliningrad
Kaliningrad Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو که از اکتبر ۲۰۲۲ میلادی فرودگاه کالینینگراد را روی خطوط هوایی خارجی باز کرده، به تازگی اعلام کرد که شمار پروازها از شمال آفریقا و خاورمیانه به مقصد این فرودگاه را افزایش داده است.

آگهی

گزارش جدید مرکز بین‌المللی توسعه سیاست مهاجرت (ICMPD) حاکی از آن است که روسیه سعی دارد امسال از موج مهاجرانی که از شمال آفریقا و خاورمیانه رهسپار اتحادیه اروپا هستند، به عنوان ابزاری برای بی‌ثبات کردن و تضعیف این اتحادیه استفاده کند.

مسکو که در چهارچوب سیاست «آسمان‌های باز» از اکتبر ۲۰۲۲ میلادی فرودگاه کالینینگراد را روی خطوط هوایی خارجی باز کرده، به تازگی اعلام کرد که شمار پروازها از شمال آفریقا و خاورمیانه به مقصد این فرودگاه را افزایش داده است.

استان کالینینگراد به مساحت ۲۲۳ کیلومتر مربع، در سواحل دریای بالتیک و به دور از سرزمین اصلی روسیه قرار دارد و با لهستان و لیتوانی همسایه است.

این منطقه را به سختی می‌توان یک منطقه محبوب گردشگری دانست؛ به همین دلیل مرکز بین‌المللی توسعه سیاست مهاجرت بر این باور است که این تصمیم جدید مسکو احتمالا منجر به افزایش شمار مهاجرانی خواهد شد که به دنبال مسیری متفاوت برای ورود به اتحادیه اروپا هستند.

لهستان نیز از ماه نوامبر درباره وجود چنین خطری هشدار داده بود و وزیر دفاع لهستان اعلام کرده بود که در حال ساخت دیواری به ارتفاع ۲.۵ متر در منطقه مرزی خود با کالینینگراد است.

این اولین بار نیست که روسیه از ابزار مهاجرت برای ایجاد هرج و مرج در اتحادیه اروپا استفاده می‌کند؛ پیش از این در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز مسکو هزاران مهاجر را که عمدتاً از کشورهای خاورمیانه و آفریقا بودند، تشویق کرد تا از مسیر بلاروس (متحد نزدیک روسیه) به لهستان بروند.

نگرانی از هجوم مهاجران غیرقانونی از مسیر کالینینگراد در حالی است که بنا بر آخرین گزارش مرکز بین‌المللی توسعه سیاست مهاجرت، احتمالا در سال ۲۰۲۳ میلادی تا حدود ۴ میلیون اوکراینی دیگر وارد اتحادیه اروپا خواهند شد که می‌تواند فشار زیادی بر اتحادیه اروپا وارد کند و وحدت سیاسی آن را بار دیگر به بوته آزمایش بگذارد.

بر اساس همین گزارش، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، حدود ۸ میلیون اوکراینی به اروپا گریخته‌اند. اگرچه در ماههای آغازین این حمله، استقبال گرم کشورهای اروپایی از مهاجران اوکراینی درخور توجه بود، اما افزایش تورم و هزینه‌های زندگی و بحران‌های اقتصادی متعددی که کشورها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند باعث شده که این استقبال به تدریج جای خود را به خستگی بدهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لهستان برای مقابله با «جنگ ترکیبی» روسیه در مرز با کالینینگراد «مانع» می‌سازد

روسیه هواپیماهای مجهز به موشک‌های فراصوت را به کالینینگراد فرستاد

روسیه در کالینینگراد موشک های بالستیک مستقر می کند