روسیه هواپیماهای مجهز به موشک‌های فراصوت را به کالینینگراد فرستاد

موشک فراصوت روسیه
موشک فراصوت روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنش بین مسکو و اتحادیه اروپا طی هفته‌های اخیر بر سر منطقه محصور کالینینگراد افزایش یافته بود. لیتوانی در ماه ژوئن اجازه استفاده از خاک خود برای انتقال برخی از کالاها به کالینینگراد را لغو کرد.

آگهی

روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که همزمان تنش‌های موجود با کشورهای عضو ناتو چند هواپیمای مجهز به موشک‌های فراصوت را به منطقه کالینینگراد اعزام کرده است.

کالینینگراد بخشی جدا از خاک روسیه اما متعلق به این کشور است که کنار دریای بالتیک و بین کشورهای لیتوانی و لهستان قرار دارد. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای درباره استفاده از هواپیماهای مجهز به موشک‌های فراصوت در کالینینگراد اعلام کرد: «در چهارچوب انجام تدابیر راهبردی بازدارنده جدید سه فروند هواپیمای میگ-۳۱ با موشک‌های فراصوت کینژال به پایگاه هوایی چکالوفسک درکالینینگراد اعزام شدند.»

Canva
کالینینگرادCanva

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که سه هواپیمای اعزام‌ شده به کالینینگراد واحدی رزمی تشکیل می‌دهند که در طول کل شبانه‌روز آماده انجام عملیات خواهد بود. 

موشک‌های بالستیک و فراصوتی کینژال و موشک‌های زیرکون از جمله سلاح‌های جدید ارتش روسیه هستند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری این کشور آنها را «شکست‌ناپذیر» خوانده است. مسکو مدعی است که سامانه‌های دفاعی قادر به رهگیری این موشک‌ها نخواهد بود. 

روسیه از زمان آغاز تهاجم نظامی به اوکراین تاکنون چند بار اعلام کرده که در عملیات نظامی خود از موشک‌های فراصوت استفاده کرده است. 

تنش بین مسکو و اتحادیه اروپا طی هفته‌های اخیر بر سر منطقه محصور کالینینگراد افزایش یافته بود. لیتوانی در ماه ژوئن اجازه استفاده از خاک خود برای انتقال برخی از کالاها به کالینینگراد را لغو کرد. اتحادیه اروپا به دنبال اعتراض‌ها و تهدیدهای روسیه از لیتوانی خواست تا به استثنای تجهیزات نظامی اجازه انتقال دیگر کالاها به کالینینگراد را بدهد. 

دولت روسیه برای ارسال کالا به کالینینگراد اغلب از خطوط ریلی که از خاک لیتوانی می‌گذرد استفاده می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسیل مهاجران از مسیر کالینینگراد؛ «سلاح» جدید روسیه در مقابل اتحادیه اروپا؟

ویدئوی خوشگذرانی همسر سخنگوی کرملین در یک مهمانی در یونان جنجالی شد

گزارش اندیشکده بریتانیایی: روسیه به دنبال افزایش ظرفیت خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی است