اتحادیه اروپا: ترانزیت کالا با قطار به کالینینگراد روسیه ممنوع نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کالینینگراد مرز روسیه و لیتوانی
کالینینگراد مرز روسیه و لیتوانی   -  کپی رایت  AP Photo

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه دستورالعمل جدیدی را در مورد ترانزیت کالا از روسیه به منطقه کالینینگراد منتشر کرد که به عنوان تلاشی برای کاهش تنش تلقی می‌شود.

کالینینگراد منطقه‌ای با ۳۰۰ کیلومتر فاصله جدا از خاک اصلی روسیه در میان دو کشور لهستان و لیتوانی در ساحل دریای بالتیک واقع است. هر دو کشور لهستان و لیتوانی عضو اتحادیه اروپا هستند.

از آنجا که کالینینگراد با این دو کشور عضو اتحادیه اروپا احاطه شده‌ است، ساکنان آن برای تردد به روسیه نیاز به ویزای شنگن نیاز دارند که از بدو تولد به آن‌ها داده می‌شود.

بر اساس دستورالعمل جدید اتحادیه اروپا کالاهای تحریم شده روسی به مقصد کالینینگراد می‌توانند از طریق خطوط ریلی وارد خاک اتحادیه اروپا شوند و ترانزیت شوند. این تصمیم کمیسیون پس از آن اعلام می‌شود که در هفته‌های اخیر تنش بین مسکو و لیتوانی بر سر تجارت با منطقه کالینینگراد بالا گرفته بود. 

در بیانیه منتشر شده کمیسیون اروپا آمده است: «ترانزیت کالاهای تحریم شده از طریق جاده با اپراتورهای روسی تحت تدابیر اتحادیه اروپا مجاز نیست اما چنین ممنوعیتی برای حمل و نقل ریلی وجود ندارد.» در عین حال کمیسیون تاکید کرده کشورهای اتحادیه اروپا باید چنین قطارهایی را با دقت مورد بررسی قرار دهند. 

کمیسیون ضمن تاکید بر اهمیت نظارت بر جریان‌های تجاری دوطرفه بین روسیه و کالینینگراد تاکید کرده که کشورهای عضو اتحادیه باید اطمینان حاصل کنند که کالاهای تحریم‌شده وارد قلمرو گمرگی اتحادیه اروپا نخواهند شد. این کمیسیون همچنین افزوده که حمل و نقل کالاهای نظامی و همچنین وسایلی با کاربردهای دوگانه تحریم شده به توجه به نوع و مدل حمل و نقل، ممنوع است. 

در هفته‌های اخیر اقدام لیتوانی برای محدود کردن تجارت از طریق قلمرو خود به منطقه بالتیک روسیه خشم مسکو را برانگیخته بود، اقدامی که لیتوانی با هدف پیروی از تحریم‌های اتحادیه اروپا در دستور کار خود قرار داده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار داشته مذاکرات با اتحادیه اروپا برای صدور مجوز ترانزیت برخی از کالاهای تحریم‌شده به کالینینگراد به نتیجه بیانجامد اما از نظر مسکو این مشکل هنوز حل نشده است.