روسیه در کالینینگراد موشک های بالستیک مستقر می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روسیه در کالینینگراد موشک های بالستیک مستقر می کند

مسکو قصد دارد موشک های اس ۴۰۰ و موشک های بالستیک به نام اسکندر را در پایگاه نظامی کالینینگراد مستقر کند. این نخستین بار نیست که مسکو در این منطقۀ بندری که میان لهستان و لیتوانی قرار دارد و جزو خاک روسیه محسوب می شود، موشک های خود را مستقر می کند.

روسیه می گوید این موشک ها در پاسخ به استقرار سپر موشکی توسط آمریکا در شرق اروپا به پایگاه نظامی کالینینگراد مسقتر می شوند.

آمریکا این اقدام روسیه را تشدید بی ثباتی منطقه دانسته است. جان کربی، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا در این باره به خبرنگاران گفت: « استقرار موشک های اسکندر و اس ۴۰۰ در کالینینگراد امنیت اروپا را شکننده می کند. روسیه طی دهۀ گذشته بارها تهدید کرده بود که موشک های اسکندر خود را در کالینینگراد در پاسخ به تحولات در اروپا مستقر خواهد کرد اما هیچ کدام از این تحولات در حد چنین پاسخ نظامی نیست.»

ولادیمیتر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همزمان با استقرار این موشک ها در نیروگاه نظامی کالینینگراد تاکید کرده است در مورد تحرکات ناتو در پایگاه های نظامی در رومانی نیز اقدامات لازم را به زودی صورت خواهد داد.

ناتو در ماه مه گذشته سامانه های سپر موشکی در نیروگاه دیویسیلو در جنوب رومانی کرده و هدف از آن را نیز محافظت از کشورهای عضو این پیمان عنوان کرده است.