جنگ اوکراین؛ دمیتری مدودف لهستان را «دشمن خطرناک» خواند

جنگ در اوکراین
جنگ در اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که رابطه مسکو و ورشو در پی جنگ در اوکراین به به پایین‌ترین سطح خود رسیده است، رئیس‌جمهور سابق روسیه حملات لفظی خود به لهستان را شدت بخشیده است.

آگهی

دمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه، روز پنجشنبه ۲ نوامبر (۱۱ آبان) لهستان را «دشمن خطرناک» خواند و به این کشور هشدار داد که ادامه سیاست کنونی می‌تواند به «مرگ حکومت» این کشور منجر شود.

آقای مدودف که یکی از متحدان ارشد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه محسوب می‌شود، در مقاله‌ای بلند درباره رابطه مسکو و ورشو نوشت: «ما با لهستان دقیقاً به عنوان یک دشمن تاریخی رفتار خواهیم کرد. وقتی امیدی به آشتی با دشمن وجود نداشته باشد، روسیه در قبال سرنوشت خود تنها می‌تواند یک موضع بسیار سخت‌گیرانه اتخاذ کند.»

رئیس‌جمهور سابق روسیه در این مقاله که در روزنامه «روسیسکایا گازتا» منتشر شد اقدامات لهستان را «شیطانی» خواند و اضافه کرد: «تاریخ بیش از یک بار حکم بی‌رحمانه‌ای را برای لهستانی‌های متکبر صادر کرده است؛ مهم نیست که برنامه‌های تجاوزکارانه چقدر بلندپروازانه باشد، شکست آنها می‌تواند منجر به مرگ حکومت لهستان در کل آن شود.»

مقامات لهستان هنوز به اظهارات دیمیتری مدودف واکنشی نشان نداده‌اند.

جنگ در اوکراین روابط پرتنش بین روسیه و لهستان را به پایین‌ترین سطح خود رسانده است.

لهستان، از اعضای ناتو و اتحادیه اروپا، از سرسخت‌ترین حامیان دفاع از اوکراین در برابر حمله روسیه به شمار می‌رود و علاوه بر پذیرفتن تعداد بالایی از پناهجویان اوکراینی محموله‌های عظیمی از سلاح و تجهیزات از جمله تانک و جت جنگنده را در اختیار کی‌یف گذاشته است.

مقامات ورشو به دفعات روسیه را به تلاش برای بی‌ثبات کردن کشور با کارزارهای اطلاعات نادرست و جاسوسی متهم کرده‌اند. پارلمان لهستان پیشتر قانونی را از تصویب گذراند که به موجب آن افرادی که تحت نفوذ روسیه اقداماتی انجام داده باشند، به مدت ۱۰ سال از داشتن مشاغل دولتی محروم خواهند شد و از آنان سلب صلاحیت می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل کرملین موضع خصمانه ورشو در قبال خود و منافع روسیه در لهستان را محکوم کرده است.

دمیتری مدودف که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس‌جمهور روسیه محسوب می‌شد، در آن زمان خود را یک لیبرال مدرن معرفی می‌کرد. با این حال او اکنون خود را به عنوان یک شخصیت به شدت ضدغربی معرفی می‌کند و در اظهاراتش اغلب از غرب با انتقاد و حتی توهین یاد می‌کند.

دیپلمات‌ها می‌گویند دیدگاه‌های او نشانه‌ای از تفکر جاری در سطوح رده‌بالای نخبگان کرملین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکسالگی جنگ در اروپا؛ ناتو:به اوکراین کمک می‌کنیم؛ مدودف: روسیه آماده استقرار نیرو در مرز لهستان است

لهستان برای مقابله با «جنگ ترکیبی» روسیه در مرز با کالینینگراد «مانع» می‌سازد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد