یکسالگی جنگ در اروپا؛ ناتو:به اوکراین کمک می‌کنیم؛ مدودف: روسیه آماده استقرار نیرو در مرز لهستان است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مراسم نخستین سالگرد آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در کی‌یف پرچم یک واحد نظامی را در دست دارد و سربازی آن را می‌بوسد
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مراسم نخستین سالگرد آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در کی‌یف پرچم یک واحد نظامی را در دست دارد و سربازی آن را می‌بوسد Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امروز جمعه ۲۴ فوریه، اولین سالگرد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است. این جنگ که تقریبا هر روز سرخط خبرهای اکثر رسانه‌های جهان بوده است، معادلات بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده است.

آگهی

امروز جمعه ۲۴ فوریه، اولین سالگرد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است. این جنگ که تقریبا هر روز سرخط خبرهای اکثر رسانه‌های جهان بوده است، معادلات بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده و طی یک‌ سال گذشته زمزمه جنگ هسته‌ای نیز به گوش رسیده‌ است.

در آخرین تحولات پیرامون جنگ اوکراین که پس از جنگ جهانی دوم، شدیدترین جنگ در اروپاست، ناتو اعلام کرد که مصمم است به کی‌یف در برابر حمله روسیه کمک کند.

همزمان دمیتری مدودف اعلام که روسیه آماده است تا نیروهای خود را در مرزهای لهستان مستقر کند.

24.02.2023
16:18

کمیسر اتحادیه اروپا در امور داخلی: اتحادیه اروپا نیاز دارد کنترل مرزهایش را برای مقابله با جاسوسان روس افزایش دهد

ایلوا یوهانسون، کمیسر اتحادیه اروپا در امور داخلی می گوید که اتحادیه اروپا باید کنترل‌های ویزا و امنیت مرزهایش را برای جلوگیری از ورود جاسوسان روس به منطقه شنگن افزایش دهد. 

خانم یوهانسن در جریان کنفرانس کنترل مرزی در آتن، پایتخت یونان تاکید کرد: «ولادیمیر پوتین می‌خواهد اتحادیه اروپا را هم به نابودی بکشد. ما برای او تهدید به حساب می‌آییم چون دموکراسی، آزادی و رفاه داریم. ما به نظارت‌های سخت‌گیرانه‌تری روی درخواست‌های ویزا و امینت بیشتری در مرزهایمان نیاز داریم. امروزه تنها نیمی از افرادی که وارد اتحادیه اروپا می‌شوند توسط سیستم تبادل اطلاعات محدوده شنگن مورد بررسی قرار می‌گیرند و این یعنی روس‌های بسیاری وجود دارند که بررسی نشده‌اند.» 

24.02.2023
15:18

لهستان تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه را «سست و شکننده» خواند

ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان روز جمعه در جریان سفر به کی‌یف همزمان با سالگرد آغاز تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین، آخرین بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا علیه مسکو را بیش از حد «سست و شکننده» توصیف کرد و گفت:‌ «ما از بسته تحریمی شماره ده رضایت نداریم و آن‌ بسیار سست و شکننده می‌دانیم. مدت‌هاست پیشنهاد کرده‌ایم که افراد بیشتر و تولیدات روسیه به موارد این تحریم‌ها اضافه شوند.»

بنابر اظهارات برخی منابع، در جریان گفتگوهای روز جمعه، ورشو مانع تصویب این بسته تحریمی جدید شد. هدف از این تحریم‌ها ضربه به اقتصاد روسیه بود. 

بسته تحریمی شماره ده، شامل وضع محدویت‌های صادراتی جدید برای روسیه به ارزش تقریبی ۱۱ میلیارد دلار و مسدود کردن دارایی‌های سه بانک و شماری از نهاد‌ها از جمله سه شرکت ایرانی متهم به تامین پهپاد برای مسکو بود.

 

24.02.2023
14:43

ژاپن تصمیم دارد تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه در اجلاس گروه هفت مطرح کند

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن از تحریم‌های پیشنهادی جدید این کشور علیه روسیه به گروه هفت خبر داد. اجلاس گروه هفت متشکل از هفت قدرت اقتصادی جهان یعنی آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده و کانادا امروز در توکیو، پایتخت ژاپن برگزار می‌شود.

وی با بیان این که در اجلاس امسال از بقیه کشورها می‌خواهد که از حمایت نظامی روسیه خودداری کنند، افزود: «برای این‌که مطلقا نگذاریم تغییرات یک‌جانبه در وضعیت کنونی اتفاق بیفتد، باید به صورت قاطعانه از اوکراین و تحریم‌‌ها علیه روسیه پشتیبانی کنیم تا بتوانیم صلح و نظم بین‌المللی را بر اساس حاکمیت قانون بازیابیم. گروه هفت هسته مرکزی این تعهد بین‌المللی است.»

24.02.2023
14:19

پنتاگون از تخصیص بسته جدید کمک ۲ میلیارد دلاری به اوکراین خبر داد

پنتاگون روز جمعه در بیانیه‌ای از تخصیص بسته جدیدی از کمک‌های بلندمدت امنیتی به ارزش ۲ میلیارد دلار شامل مهمات و انواع پهپاد‌های کوچک با فناوری پیشرفته به اوکراین خبر داد.

در این بیانیه همچنین آمده است که این کمک‌ها شامل تسلیحاتی برای مقابله با انواع سیستم‌های بدون سرنشین و پهپادهای روسیه از جمله پهپاد انتحاری سوئیچ‌بلید ۶۰۰ و همچنین تجهیزات شناسایی در جنگ الکترونیک است.

24.02.2023
13:18

دبیر کل ناتو: پوتین آماده جنگ بیشتری می‌شود

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو می‌گوید که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای جنگ بیشتر آماده می‌شود و می‌خواهد مقاصدش را به اروپا دیکته کند. 

آقای استولتنبرگ و اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا برای بزرگداشت روز استقلال استونی به تالین، پایتخت این کشور حوزه بالتیک سفر کرده‌اند.

خانم فن درلاین با استناد به رای روز پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر تصویب قطعنامه غیرالزام‌آور که از روسیه می‌خواهد تا به درگیری‌ها در اوکراین پایان دهد و نیروهای خود را از این کشور خارج کند، گفت: «پس از گذشت یک سال از آغاز این نبرد وحشیانه، پوتین حتی به یکی از اهداف استراتژیک خود هم نرسیده است. او که نتوانست اوکراین را از روی نقشه حذف کند، اکنون با کشوری قدرتمندتر از همیشه روبرو است.»

دبیر کل ناتو همچنین از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برای شرکت در نشست ماه ژوئیه ناتو در لیتوانی دعوت کرد. 

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، کایا کالاس، نخست‌وزیر استونی و اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا/عکس از AP

24.02.2023
12:54

رئیس جمهور لهستان از تحویل نخستین تانک لئوپارد به اوکراین خبر داد

آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان در گفتگو با خبرگزاری این کشور اعلام کرد که ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان روز جمعه در سفر به کی‌یف، نخستین تانک آلمانی لئوپارد را به اوکراین تحویل داده است.

24.02.2023
12:28

رئیس شورای اروپا: امروز سالروزی تاریک برای اوکراین و اروپا است

شارل میشل، رئیس کمیسیون اروپا در توئیتی نوشت: «امروز سالروزی تاریک برای، اوکراین، اروپا و جهان است. یک سال است که روسیه به اوکراین هجوم برده و یک سال است که اوکراین با شجاعت در حال مبارزه است. اوکراینی آزاد و مستقل، همان اروپایی آزاد و مستقل است.»

24.02.2023
12:17

روایت والری گوریا، خبرنگار و تهیه کننده یورونیوز از مشاهدات خود در جنگ اوکراین: «قوی‌تر از همیشه از خاکسترش بر می‌خیزد»


والری گوریا، خبرنگار و تهیه کننده یورونیوز در یک‌سالگی جنگ اوکراین از تجربه‌های حضورش در این کشور پس از آغاز جنگ گزارشی تهیه کرده است. او از خاطراتی می‌گوید که هنوز جلوی چشمانش رژه می‌روند و حرف‌هایی که هنوز در سرش تکرار می‌شوند، یاد جمله‌ای از اولنا، شهروند اوکراینی می‌افتد که او گفته بود: «اوکراین روزی از خاکسترش بلند خواهد شد.»

24.02.2023
12:16

بیانیه شورای اروپا به مناسبت یک‌سالگی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین

شورای اروپا در یک‌سالگی جنگ اوکراین در بیانیه‌ای با اعلام حمایت مجدد خود از این کشور را در مقابل روسیه، اعلام کرد: «همه مردم اوکراین شایسته زندگی در صلح و انتخاب آزادانه سرنوشت خود هستند. این کشور عضو خانواده اروپایی ما است. آن‌ها تمایل خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را ابراز کردند و ما آن را با اعطای وضعیت نامزدی در این اتحادیه تصدیق کردیم. اتحادیه اروپا به حمایت از اوکراین در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، بشردوستانه، مالی و نظامی از طرق مختلف ادامه می‌دهد. ما همچنین بر اساس قوانین بین‌المللی و اروپایی با استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه، کی‌يف را در بازسازی اوکراین یاری‌ خواهیم کرد و با به کارگیری بسته تحریمی دهم علیه روسیه، فشار جمعی خود بر این کشور را با هدف پایان دادن به این جنگ افزایش می‌دهیم.» 

24.02.2023
11:38

روایت ساشا واکولینا، خبرنگار اوکراینی یورونیوز از یک سال جنگ در کشورش؛ «غریبه‌هایی که دیگر با هم غریبه نبودند»

ساشا واکولینا خبرنگار اوکراینی یورونیوز در یک سال گذشته بارها به اوکراین سفر کرد و اخبار مربوط به تهاجم نظامی روسیه به کشورش را پوشش داد. ساشا در گزارشی که به مناسبت سالگرد آغاز جنگ تهیه کرده از تجربه پناه گرفتن در ایستگاه‌های متروی شهر کی‌یف می‌گوید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدودف: روسیه حق جنگ با هرکدام از کشورهای عضو ناتو را دارد

اتحادیه اروپا ۱ میلیارد یورو از محل «تسهیلات صلح اروپایی» به تامین مهمات ارتش اوکراین اختصاص داد

یک سال جنگ در قاب تصویر؛ عکس‌هایی که ۳۶۵ روز درگیری نظامی در اوکراین را روایت می‌کنند