مدودف: اوکراین با موشک‌های غرب سایت‌های موشکی روسیه را بزند، واکنش مسکو هسته‌ای خواهد بود

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه
دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه و از متحدان ارشد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور، روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) هشدار داد که هرگونه حمله اوکراین به سایت‌های پرتاب موشک در داخل روسیه با تسلیحات ارائه‌شده توسط آمریکا یا متحدانش خطر «واکنش هسته‌ای» مسکو را به دنبال خواهد داشت.

آگهی

رئیس‌جمهور سابق روسیه، که اکنون نایب رئیس شورای امنیت این کشور است، گفت که برخی از فرماندهان ارتش اوکراین در حال بررسی حمله به سایت‌های پرتاب موشک در داخل روسیه با استفاده از موشک‌های دوربرد غربی هستند.

آقای مدودف بدون اینکه نامی از این فرماندهان اوکراینی ببرد یا جزئیات بیشتری از طرح ادعایی فاش کند، گفت: «این به چه معناست؟ فقط یک چیز: آنها اینگونه خود را در معرض بند ۱۹ اصول اساسی سیاست دولتی روسیه در زمینه بازدارندگی هسته‌ای قرار می‌دهند. این را باید به خاطر داشت.»

بند ۱۹ دکترین هسته‌ای ۲۰۲۰ روسیه شرایطی را مشخص می‌کند که تحت آن رئیس‌جمهور این کشور استفاده از سلاح هسته‌ای را در نظر می‌گیرد. 

آقای مدودف به طور خاص به بند «جی» این دکترین هسته‌ای روسیه اشاره کرد که می‌گوید در صورت «تهاجم به خاک روسیه با استفاده از جنگ‌افزارهای متعارف به گونه‌ای که تهدیدی برای موجودیت کشور باشد»، مسکو می‌تواند به حمله متقابل با سلاح هسته‌ای دست بزند.

هر چند زمانی که صحبت از زرادخانه عظیم هسته‌ای روسیه به میان می‌آید ولادیمیر پوتین تصمیم‌گیرنده نهایی محسوب می‌شود، با این حال دیپلمات‌ها می‌گویند دیدگاه‌های مدودف نشان‌دهنده تفکر جنگ‌طلب در حلقه قدرت کرملین است که منازعه با اوکراین را یک جنگ بنیادین با غرب تلقی می‌کنند.

منتقدان کرملین برخی از تهدیدات هسته‌ای مدودف را در گذشته رد کرده‌ و آن را تلاش برای جلب توجه یا منصرف کردن غرب از تامین تسلیحات بیشتر اوکراین دانسته‌اند. ایالات متحده و متحدانش متعهد شده‌اند نزدیک به ۲۵۰ میلیارد دلار به کی‌یف کمک نظامی ارائه دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

روسیه و ایالات متحده با اختلاف بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای جهان هستند. مسکو ۵۸۸۹ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد، در حالی که آمریکا حدود ۵۲۴۴ کلاهک هسته‌ای را کنترل می‌کند.

دمیتری مدودف که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رئیس‌جمهور روسیه محسوب می‌شد، در آن زمان خود را یک لیبرال مدرن معرفی می‌کرد. با این حال او اکنون خود را به عنوان یک شخصیت به شدت ضدغربی معرفی می‌کند و در اظهاراتش اغلب از غرب با انتقاد و حتی توهین یاد می‌کند.

دیپلمات‌ها می‌گویند دیدگاه‌های او نشانه‌ای از تفکر جاری در سطوح رده‌بالای نخبگان کرملین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکسالگی جنگ در اروپا؛ ناتو:به اوکراین کمک می‌کنیم؛ مدودف: روسیه آماده استقرار نیرو در مرز لهستان است

مدودف در واکنش به اعطای تسلیحات جدید به اوکراین: تمامی سرزمین‌های تحت حاکمیت کی‌یف در آتش خواهد سوخت

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم