Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مدودف: روسیه حق جنگ با هرکدام از کشورهای عضو ناتو را دارد

دمیتری مدودف
دمیتری مدودف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad MirmohammadsadeghiJoshua Askew
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دمیتری مدودف، نخست‌وزیر پیشین روسیه و معاون رئیس شورای امنیت ملی این کشور روز سه‌شنبه گفت که مسکو می‌تواند حق جنگ با هرکدام از دولت‌های عضو ناتو را داشته باشد.

آگهی

آقای مدودف در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «جنایت‌کاران اوکراینی اعلام کردند که هر هجومشان علیه اهداف روسیه، برای مثال در کریمه، مورد تایید ناتو قرار گرفته است. اگر این درست باشد و شکی نیست که درست است، آن‌وقت این ادله مهم مستقیم حقوقی مبنی بر همدستی غرب در جنگ با روسیه است. این یک "بهانه جنگ" جدید است و برای روسیه فرصتی است تا اقداماتی را در چارچوب "حقوق جنگ" علیه هر یک از کشورهای عضو ناتو انجام دهد.» 

 «بهانه جنگ» به معنای اقدامات یا شرایطی است طبق آن‌ اخلاقیات، درگیری را بر اساس «حقوق جنگ» توجیه می‌کند. بهانه جنگ  بخشی از نظریه «جنگ مشروع» است. خاستگاه این نظریه به یونان باستان باز می‌گردد اما در دوران قرون وسطی در کلیسای کاتولیک رومی توسعه یافت. حقوق جنگ شرایطی است که کشور تحت آن می‌تواند به جنگ متوسل شود. 

نخست‌وزیر پیشین روسیه که در اذهان عمومی به عنوان «جانشین موقت» ولادیمیر پوتین شناخته می‌شود، تا کنون بارها درباره جنگ اوکراین اظهاراتی تحریک‌کننده و آتشین در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

وی در توئیت روز سه‌شنبه خود با این هشدار که «آخرالزمان نزدیک‌تر شده است»، آیه‌ای ازکتاب مکاشفه یوحنی، آخرین کتاب «عهد جدید» مسیحیان نقل کرد و نوشت: «و در آن روز مردم به جستجوی مرگ بر می‌خیزند و آن را نخواهند یافت؛ آن‌ها آرزوی مرگ خواهند کرد و مرگ از آن‌ها فرار خواهد کرد.»

او همچنین جمله‌ای را از ولادیمیر لنین، رهبر انقلاب بولشویکی روسیه نقل کرد و نوشت: «ما تا زمانی که بر سر راه دیگران بایستیم به یاد می‌مانیم.» 

آقای مدودف توئیت خود را با نقل قولی از نیکیتا خروشچف، رهبر اتحادیه جماهیر شوروی که به سفرای دولت‌های غربی در سال ۱۹۵۶ و در گرماگرم جنگ سرد بیان کرده بود پایان داد و نوشت: «چه دوست‌ داشته باشید و چه نه، تاریخ در سمت ما است. شما را دفن می‌کنیم.»

آقای مدودف پیشتر بارها اوکراین و دولت‌های غربی را به استفاده از سلاح هسته‌ای و مقابله‌های دیگر تهدید کرده است، اما در اکثر مواقع تهدیدات او طبل توخالی بوده و مورد تمسخر کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکسالگی جنگ در اروپا؛ ناتو:به اوکراین کمک می‌کنیم؛ مدودف: روسیه آماده استقرار نیرو در مرز لهستان است

مدودف: «پرونده کریمه از نظر روسیه برای همیشه بسته شده است»

روسیه نخست وزیر استونی را به اتهام «تخریب بناهای یادبود جنگ جهانی دوم» تحت تعقیب قرار داد