درخواست ۴ کشور اروپایی از سازمان ملل:‌ درمقابل موج جدید مهاجرت و ترغیب دولت بلاروس بایستید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پناهجوی افغان در مرز بلاروس و لهستان
پناهجوی افغان در مرز بلاروس و لهستان   -  Copyright  Michal Kosc/The Associated Press

۴ کشور شرقی عضو اتحادیه اروپا از سازمان ملل متحد خواستند تا علیه دولت بلاروس که مهاجران را به عبور غیرقانونی از خاک اتحادیه اروپا ترغیب می‌کند، اقدامی انجام دهد. آنها دولت لوکاشنکو را متهم به «حملات ترکیبی علیه سرزمین‌هایشان» کردند.

رهبران استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان در بیانیه مشترکی اعلام کردند که هجوم مهاجران «توسط رژیم الکساندر لوکاشنکو برنامه‌ریزی و به طور سیستماتیک سازماندهی شده است.»

در این بیانیه می‌خوانیم:‌ «ما از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌خواهیم اقدامات موثری را برای تسهیل حل این وضعیت انجام دهد و از بلاروس بخواهد تا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.»

این چهار کشور می‌گویند که مطابق قوانین بین‌المللی از پناهجویانی که از مرز عبور می‌کنند، حمایت کامل خواهند کرد، اما همچنین خواستار «اقدامات محدود کننده احتمالی بیشتر اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی بیشتر با حمایت دولت بلاروس» هستند. چهار رهبر ۴ کشور شرق اروپا در این بیانیه نوشتند: «استفاده از پناهندگان و مهاجران به عنوان سلاح، امنیت منطقه‌ای اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند و نقض جدی حقوق بشر محسوب است.»

همزمان وزیر دفاع لهستان به نوبه خود در توییتر خود از ساخت «حصار محکم به ارتفاع ۲.۵ متر در مرز لهستان و بلاروس»‌ گفت. این دیوار در مرز ۴۰۷ کیلومتری بین دو کشور ساخته می‌شود.

هزاران پناهجو، عمدتاً از خاورمیانه، در ماه‌های اخیر از مرز بلاروس با اتحادیه اروپا عبور کرده اند که بسیاری از مقامات اروپایی آن را نوعی تلافی رژیم در مواجهه با تحریم‌های شدیدتر می دانند.

ویدئوهای منتشر شده است که نشان می‌دهد بیشتر از دو هفته است ده‌ها پناهجوی افغان در مرز بلاروس با لیتوانی و لهستان گرفتار شده‌اند. آنها نه راه پیش دارند و نه راه پس.