Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

موج ورود پناهجوها به لیتوانی؛ اتحادیه اروپا بلاروس را به تشدید تحریم‌ها تهدید کرد

گشت‌زنی گارد مرزی لیتوانی در مرز با بلاروس
گشت‌زنی گارد مرزی لیتوانی در مرز با بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس می‌گوید: «به وضوح این [حوادث] تلاشی برای انتقامگیری از لیتوانی و کل اتحادیه اروپا به دلیل حمایتشان از جامعه مدنی بلاروس است.»

آگهی

صدها پناهجو و مهاجر طی هفته های گذشته از بلاروس وارد خاک لیتوانی، کشور حاشیه دریای بالتیک در شمال شرق اروپا شده اند.

این کشور عضو اتحادیه اروپا اکنون با معضل اسکان این پناهجویان دست و پنجه نرم می کند. مقامات لیتوانی مدرسه ای در یکی از روستاهای جنوب این کشور را به اردوگاهی برای اسکان پناهجوها و مهاجرها تبدیل کرده اند.

یک جوان عراقی که خود را بلاروس رسانده بود یکی از صدها پناهجویی است که طی هفته های گذشته وارد خاک لیتوانی شده است. او می گوید: «از بغداد آمده ایم. در مینسک [پایتخت بلاروس] ۱۴۰۰ دلار پرداختم تا من را به جنگلی ببرند که فکر کنم در مرز واقع شده بود. مسیری را که باید طی می کردم به من نشان دادند. از آنجا با پای پیاده آمدم.»

وی می افزاید: «۱۵ اسکناس ۱۰۰ دلاری خرج کردم. از درون یک جنگل عبور کردم. داخل باتلاقی افتادیم که آبش خیلی بالا آمده بود. با این حال به مسیرمان ادامه دادیم. رساندن خودمان به اینجا دشوار بود. با حیوانات وحشی و معضلات دیگر مواجه شدیم. فکر می کردم در آن جنگل می میریم اما به لطف خدا توانستیم به اینجا برسیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک پناهجوی اهل کامرون نیز می گوید: «در رسانه ها دیدم که خیلی ها به اینجا آمده اند در نتیجه فکر کردم که مرز باز است و به همین دلیل بخت خودم را آزمودم.»

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس معتقد است دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور از پناهجویان به عنوان ابزار فشار بر اتحادیه اروپا استفاده می کند. او که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در بلاروس به لیتوانی پناه برده است می گوید: «به وضوح این [حوادث] تلاشی برای انتقامگیری از لیتوانی و کل اتحادیه اروپا به دلیل حمایتشان از جامعه مدنی بلاروس است.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داده است که بروکسل وضع تحریم های اقتصادی جدید علیه بلاروس را مد نظر دارد تا به این ترتیب بتواند روند مهاجرت غیرقانونی از بلاروس به خاک اتحادیه را متوقف کند. وی روز دوشنبه گفت: «حکومت رئیس جمهور لوکاشنکو باید درک کند که موظف به پایبندی به تعهدات بین المللی خود است. اگر [بلاروس] بر ادامه این روند اصرار ورزد اتحادیه اروپا مجبور خواهد شد تا در تحریم هایش تجدیدنظر کند و تحریم های اقتصادی شدیدتری را در دستور کار قرار دهد.»

بنا به اعلام گارد مرزی لیتوانی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۵۰۰ پناهجو و مهاجر وارد خاک این کشور شده اند. این در حالی است که این رقم سال گذشته میلادی تنها ۸۱ نفر بود.

دولت بلاروس ادعای لیتوانی مبنی بر نقش مینسک در ورود مهاجران به خاک اتحادیه اروپا را رد کرده است. دولت لیتوانی هفته گذشته طرح ۴۱ میلیون یورویی احداث حصار در مرز با بلاروس را آغاز کرد تا مانع از ورود پناهجوها و مهاجران به خاک خود شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

المپیک توکیو؛ دونده زن اهل بلاورس پس از توقف در وین به لهستان رفت

اتحادیه اروپا برای مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی به لیتوانی وعده کمک داد

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟