«پاسداری شبه‌نظامیان از آلمان»؛ پنجاه عضو گروه راست افراطی در مرز لهستان دستگیر شدند

تصویر آرشیوی از پلیس آلمان
تصویر آرشیوی از پلیس آلمان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس ایالت برندنبورگ اعلام کرد که اعضای این گروه راست افراطی به اسپری فلفل، سرنیزه، قمه و باتوم مسلح بودند.

آگهی

پلیس آلمان اعلام کرد که پنجاه عضو یک گروه شبه‌نظامی راست افراطی را در حال گشت‌زنی در مرز این کشور با لهستان دستگیر و بازداشت کرده است.

این افراد به گفته پلیس آلمان برای ممانعت از ورود مهاجران به کشور در طول نوار مرزی با لهستان پراکنده شده و اقدام به گشت‌زنی می‌کردند.

سی‌ان‌ان در گزارشی به نقل از دفتر اطلاع رسانی پلیس ایالت برندنبورگ اعلام کرد که اعضای این گروه راست افراطی به اسپری فلفل، سرنیزه، قمه و باتوم مسلح بودند.

اعضای این گروه به گفته پلیس به فراخوان یک جریان راست افراطی موسوم به «راه سوم» که در جنوب و شرق آلمان فعال است پاسخ مثبت داده و اقدام به گشت‌زنی مرزی کرده‌اند.

این اقدام در حالی صورت گرفته که شمار زیادی از پناهجویان به تازگی با تسهیلاتی که میسنک برای مهاجرت به سوی مرزهای شرقی اتحادیه اروپا در اختیار افراد قرار داده، در صدد ورود به این اتحادیه از طریق مرز بلاروس هستند.

مقامات پلیس در ایالت برندنبورگ که به همراه «زاکسن» و «مکلنبورگ-فورپومرن» سه ایالت مرزی آلمان با لهستان را تشکیل می‌دهند به سی‌ان‌ان گفته‌اند که چندین عضو گروه مراقبان این جریان راست افراطی را در این ایالت و مناطق اطراف دستگیر کرده‌‌اند.

به گزارش رویترز، برخی از افرادی که توسط پلیس آلمان در ایالت برندنبورگ دستگیر شده‌اند از سایر نقاط کشور به این منطقه سفر کرده بودند.

سی‌ان‌ان سپس در گزارش خود با استناد به اطلاعاتی که از شاخه فعال یک تشکل مذهبی و بشردوستانه بین‌المللی موسوم به «سپاه رستگاری» در آلمان دریافت کرده می‌افزاید: حدود ۱۲۰ نفر روز شنبه برای نشان دادن مخالفت خود با گشت‌زنی‌های مرزی برنامه ریزی شده توسط راست افراطی در «گوبن»، از شهرهای ایالت برندنبورگ دست به تظاهرات زده بودند.

از سوی دیگر یک مقام ارشد در ایالت زاکسن نیز روز یکشنبه در مصاحبه‌ای گشت‌زنی‌های مرزی را محکوم کرده و علیه افراط‌گرایان دست راستی موضع گرفته بود.

وی در یک گفتگوی تلویزیونی یاد آور شد: «آلمان یک کشور مسیحی است و باید با پناهندگان منصفانه رفتار شود - حتی اگر آنها حق اقامت در آلمان را نداشته باشند. ما همگی انسان هستیم و باید با دیگران نیز مانند انسان رفتار کنیم.»

این مقام مسئول در ایالت زاکسن سپس تاکید کرده بود که در آلمان باید موضع روشنی در برابر افراط‌گرایی‌ جناح راست اتخاذ شود.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان روز یکشنبه در گفتگو با رسانه‌های این کشور گفته بود که ۸۰۰ مامور مضاعف پلیس برای کمک به ایمن‌سازی مرز با لهستان به مناطق مرزی اعزام شده‌اند.

وی همچنین یادآور شده بود که در حال حاضر صدها مامور پلیس در مرز لهستان مشغول انجام وظیفه هستند و در صورت لزوم شمار آنها باز هم افزایش خواهد یافت.

آقای زیهوفر با اشاره به این نکته که تاکنون بیش از شش هزار نفر به صورت غیرمجاز از بلاروس و لهستان وارد آلمان شده‌اند، تاکید کرد که کشورش برنامه ای برای بستن مرزها ندارد اما ممکن است کنترل‌ها افزایش یابد.

گفتنی است که دولت آلمان به تازگی با تایید تلویحی طرح برخی کشورها برای کشیدن حصار و سیم‌‌های خاردار در مناطق مرزی به منظور جلوگیری از ورود پناهجویان این اقدام را مشروع توصیف کرده است.

چندین کشور عضو اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم کرده‌اند که به تلافی تحریم‌های اعمال شده توسط بروکسل علیه این کشور، مهاجران را به مرزهای اتحادیه روانه می‌کند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران مهاجرتیِ اتحادیه اروپا و اتهام متقابل مینسک به بروکسل؛ در مرز لهستان چه می‌گذرد؟

مقابله با مهاجران؛ لهستان هزاران نیروی نظامی روانه مرز بلاروس کرد

مرگ پناهجویان در مرز بلاروس؛ لهستان ۵۰۰ مأمور تازه‌نفس به مرز می‌فرستد