Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران مهاجرتیِ اتحادیه اروپا و اتهام متقابل مینسک به بروکسل؛ در مرز لهستان چه می‌گذرد؟

مرز بلاروس و لهستان
مرز بلاروس و لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Mehrdad Sadeghi با استفاده از  AFP - AP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه بلاروس روز چهارشنبه غرب را سازماندهی و تحریک بحران مهاجرتی متهم کرد و یادآور شد که هدف از راه‌اندای این بحران اعمال تحریم‌های تازه علیه مینسک است.

آگهی

بلاروس روز چهارشنبه ۱۰ نوامبر اتحادیه اروپا و غرب را به «تحریک» یک بحران مهاجرتی برای اعمال تحریم‌های تازه علیه این کشور متهم کرد.

مقامات بلاروس که از سوی بروکسل به بهره‌برداری سیاسی از پناهجویان خاورمیانه و تسهیل حرکت آنها به سوی مرزهای اتحادیه اروپا جهت اعمال فشار و گرفتن امتیاز متهم شده‌اند، چشم انتظار واکنش مسکو برای کنترل این بحران بودند.

وزیر خارجه بلاروس روز چهارشنبه غرب را به سازماندهی و تحریک بحران مهاجرتی متهم کرد و یادآور شد که هدف از راه‌اندای این بحران اعمال تحریم‌های تازه علیه مینسک است.

ولادیمیر ماکئی، رئیس دستگاه دیپلماسی بلاروس در جریان دیدار با همتای روس خود ضمن دعوت به یک واکنش مشترک با مسکو به این بحران تصریح کرد: «برای اجرای پنجمین دور تحریم ها که اکنون در غرب از آن سخن به میان می‌آید این بار بحران مهاجرتی تحریک شده توسط اتحادیه اروپا و کشورهای عضوِ هم مرز با بلاروس بهانه و دستاویز قرار گرفته است.»

از دیگر سو، سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه نیز در پایان این ملاقات تاکید کرد که مینسک و مسکو همکاری‌ میان خود را «برای مقابله با کارزار به راه افتاده از سوی واشنگتن و متحدان اروپایی علیه بلاروس در سازمان‌های بین‌المللی» تقویت کرده‌اند.

مینسک در حالی نسبت به تاثیر یک «واکنش مشترک» با مسکو برای مقابله با بحران مهاجرتی موجود ابراز امیدواری کرده که تنش‌ها در مرز این کشور با لهستان روز به روز افزایش یافته و به سمت یک رویارویی نظامی پیش می‌رود.

تازه‌ترین گزارش‌ها در خصوص این بحران از دستگیری بیش از پنجاه پناهجو در نزدیکی مرز بلاروس توسط نیروهای امنیتی و نظامی لهستان حکایت دارد.

یک سخنگوی پلیس لهستان روز چهارشنبه اعلام کرد: «در بیست و چهار ساعت گذشته بیش از پنجاه نفر پس از عبور غیرقانونی از مرز دستگیر و بازداشت شدند.»

وزیر دفاع لهستان نیز در یک گفتگوی رادیویی ضمن «ناآرام» توصیف کردن اوضاع در مرز این کشور با بلاروس گفته است: « گروه‌های کوچکی از مهاجران در حال حاضر تلاش دارند به طور غیرقانونی از مرز عبور کنند.»

از سوی دیگر شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا قرار است امروز چهارشنبه ۱۰ نوامبر در ورشو با ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان دیدار و با وی در خصوص «بحران مرزی اتحادیه اروپا» گفتگو کند.

Leonid Shcheglov/BelTA
تجمع پناهجویان پشت مرز لهستانLeonid Shcheglov/BelTA

اتهام ورشو به مسکو و پاسخ کرملین

آقای موراویسکی روز سه‌شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به حمایت از موج مهاجرانی که خواهان ورود به لهستان هستند متهم کرد و یادآور شد که که این بحران خطر بی‌ثباتیِ اتحادیه اروپا را به همراه دارد.

کرملین نیز روز چهارشنبه در واکنش به این سخنان اتهام مطرح شده مبنی حمایت مسکو از بحران مهاجرتی در مرز بلاروس و لهستان را رد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه در جریان یک کنفراس خبری تصریح کرد: «ما اظهارات نخست وزیر لهستان مبنی بر اینکه روسیه مسئول این وضعیت است را کاملا غیرمسئولانه و غیرقابل قبول می دانیم.»

تشدید تدابیر امنیتی در مرز لهستان

این تنش از اواخر ماه اوت پس از تلاش ناکام گروهی از پناهجویان که مهیای ورود به حوزه اتحادیه اروپا از طریق مرز بلاروس با لهستان بودند، افزایش یافت.

از آغاز این بحران و ممانعت از ورود پناهجویان به خاک لهستان که شماری از اتباع ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شوند، تاکنون دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند. 

از سوی دیگر لهستان نیروهای نظامی خود را برای تسلط بیشتر بر اوضاع به مرز گسیل داشته و تاکید کرده که بحران مهاجرتی موجود در مرز این کشور در صورت کنترل نشدن تبعات جبران ناپذیری برای ثبات و امنیت کل اروپا به همراه خواهد داشت.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ضمن هشدار در خصوص این بحران از کشورهای عضو خواست تا تحریم‌های تازه‌ای را علیه بلاروس برای زمینه سازی این بحران به اجرا بگذارند.

اروپایی‌ها ماه‌هاست که مینسک را به صدور داوطلبانه ویزای ترانزیت برای مهاجرانی که قصد دارند از خاورمیانه راهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند، متهم می‌کنند.

آگهی

بروکسل هدف از اجرای این سیاست را انتقام‌گیری از تحریم‌های اعمال شده در پی سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهانه فعال در این کشور پس از انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو در اوت ۲۰۲۰ و نیز دامن زدن به بی ثباتی در اتحادیه اروپا عنوان کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در لامپدوسا؛ هجوم ۷ هزار پناهجو در ۴۸ ساعت به ایتالیا؛آلمان پذیرش داوطلبانه پناهجو را معلق کرد

تمرین نظامی روسیه و بلاروس در مرز لهستان؛ بروکسل و واشنگتن از تحرکات مسکو ابراز نگرانی کردند

«پاسداری شبه‌نظامیان از آلمان»؛ پنجاه عضو گروه راست افراطی در مرز لهستان دستگیر شدند