Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرگ پناهجویان در مرز بلاروس؛ لهستان ۵۰۰ مأمور تازه‌نفس به مرز می‌فرستد

مرزبانان لهستانی در مرز بلاروس
مرزبانان لهستانی در مرز بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر لهستان گفت مهاجران که غالبا اهل خاورمیانه و آفریقا هستند، با «توهم» انتقال به آلمان پولی زیاد، چیزی در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دلار در بلاروس می‌پردازند، اما بعد از آن، سربازان بلاروس آنها را در میان جنگل‌ها و باتلاق‌های مرز با لهستان رها می‌کنند.

آگهی

لهستان می‌گوید ۵۰۰ سرباز دیگر به منطقه مرزی خود با بلاروس می‌فرستد تا بتواند این مرز را در برابر افزایش هجوم مهاجرانی که بلاروس و روسیه به هدف بی‌ثبات‌سازی اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی کرده‌اند، تقویت کند.

ماتئوش موارویتسکی، نخست وزیر لهستان روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در جریان یک نشست خبری، این رویداد را یک «حمله مرزی به لهستان» خواند و گفت: «ما با اقدامی سازماندهی شده به دست مینسک و مسکو سر و کار داریم.»

موراویتسکی که پس از دیدار با وزیر کشور و رئیس گارد مرزی لهستان سخن می‌گفت، تأکید کرد: «ما با عزمی راسخ از مرزهای لهستان دفاع خواهیم کرد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مأموران لهستانی روز یکشنبه جسد سه مهاجر از جمله یک مرد عراقی را در نقطه‌ای در شرق این کشور در نزدیکی مرز بلاروس پیدا کردند. این سه تن در اثر خستگی و سرمازدگی جان خود را از دست داده بودند. به گفته ژنرال توماش پراگا، فرمانده گارد مرزی لهستان، مرزبانان این کشور همچنین جسد زنی را که در نقطه مرزی دیگری در سمت بلاروس افتاده بود مشاهده کرده‌اند.

لهستان و لیتوانی عضو اتحادیه اروپا هستند و مرزهای شرقی آنها بخشی از مرزهای شرقی این اتحادیه را تشکیل می‌دهد. هر دو این کشورها در ماه‌های اخیر مرزهای خود با بلاروس با فشارهای مهاجرتی رو به افزایش روبرو هستند. آنها می‌گویند این اقدام رژیم الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در مینسک است که با هدف بی ثبات سازی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

نخست وزیر لهستان گفت مهاجران که غالبا اهل خاورمیانه و آفریقا هستند، با «توهم» انتقال به آلمان پولی زیاد، چیزی در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دلار در بلاروس می‌پردازند، اما بعد از آن، سربازان بلاروس آنها را در میان جنگل‌ها و باتلاق‌های مرز با لهستان رها می‌کنند.

گفته می‌شود بلاروس سفر بدون روادید را برای برخی کشورهای خاورمیانه که بالقوه مهاجرفرست هستند، آزاد کرده تا بتواند آنها را پس از ورود به خاک این کشور به سمت لهستان و لیتوانی هدایت کند.

لهستان و لیتوانی در حال نصب سیم خاردار در مرز خود با بلاروس بوده و گشت‌های مرزی را افزایش داده‌اند. آنها همچنین برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، در مرزهای خود وضعیت اضطراری موقت اعلام کرده‌اند.

مقامات لهستان می‌گویند امسال بیش از ۸ هزار مهاجر به هدف رسیدن به این کشور غیرقانونی از مرز بلاروس گذشته‌اند که بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ مورد آن تنها مربوط به ماه سپتامبر بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پاسداری شبه‌نظامیان از آلمان»؛ پنجاه عضو گروه راست افراطی در مرز لهستان دستگیر شدند

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت