Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت آمریکا اعطای ویزا به نیروی کار ماهر را «به‌شدت» محدود می‌کند

Mark Schiefelbein
Mark Schiefelbein Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تخمین‌های اولیه حاکی از آن است که با اجرایی شدن مقررات جدید، حدود یک سوم از درخواست‌های متقاضیان کار در آمریکا رد شود.

آگهی

دولت آمریکا روز سه‌شنبه از برنامه جدید خود برای محدود كردن اعطای ویزا به نیروی کار ماهری خبر داد که از خارج از كشور می‌آیند.

واشنگتن اعلام کرد که این کار با هدف اولویت دادن به افرادی انجام می‌شود که در داخل این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، شغل خود را از دست داده‌اند.

وزارتخانه‌های کار و امنیت داخلی آمریکا اعلام کردند به‌زودی جزئیات قوانین جدید در این باره که چه کسی می‌تواند ویزا دریافت کند را منتشر خواهند کرد و به این ترتیب امکان استفاده از ویزای H-1B توسط شرکت‌ها محدود خواهد شد.

تخمین‌های اولیه حاکی از آن است که با اجرایی شدن مقررات جدید، حدود یک سوم از درخواست‌های متقاضیان کار در آمریکا رد شود.

پیش از این در ماه ژوئیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دستورالعملی را صادر کرده بود تا صدور ویزای H-1B به‌طور موقت تا پایان سال به حالت تعلیق درآید.

پاتریک پیزلا، معاون وزیر کار آمریکا نیز ضمن حمایت از مقررات جدید اعلام کرد که تا کنون از برنامه H-1B سوء استفاده‌های زیادی می‌شده؛ از جمله اینکه به شرکت‌ها اجازه داده شده بود تا به جای نیروی کار آمریکایی از نیروی کار ارزان خارجی استفاده کنند.

او گفت: «نیروی کار آمریکایی از پستهای رده‌های میانی با درآمد خوب اخراج می‌شوند و نیروی کار غیر آمریکایی جایگزین آنها می‌گردند...این کار باعث شده تا سطح دستمزدها در ایالات متحده نیز پایین باقی بماند که اشتباه است.»

برنامه H-1B که در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش راه اندازی شد، به بسیاری از شرکت‌ها کمک کرد تا نیروی کار مورد نیاز خود برای پست‌های تخصصی را پیدا کنند.

این برنامه به‌ویژه در دورانی که رشد سریع صنایع، يافتن نیروی کار واجد شرايط را بسیار سخت کرده بود، به کمک شرکت‌های آمریکایی آمد. بسیاری از شرکت‌ها اصرار دارند که هنوز برای پر کردن پست‌های مهم خود، به این برنامه نیاز دارند.

ایالات متحده برای مشاغلی مانند برنامه‌نویسی رایانه، حسابداری، معماری و مدیریت پایگاه داده‌ها می‌تواند سالانه تا ۸۵ هزار ویزای H-1B صادر کند. این ویزاها معمولاً در ابتدا برای یک دوره سه ساله صادر می‌شوند و قابل تمدید نیز هستند. شهروندان هند و چین بخش قابل توجهی از حدود ۵۰۰ هزار دارنده این ویزا را در ایالات متحده تشکیل می‌دهند.

قرار است شرح کامل قوانین جدید در هفته جاری منتشر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارت آبی اتحادیه اروپا؛ مقررات جذب نیروی کار دارای «مهارت بالا» آسان‌تر می‌شود

کمیسیون اروپا پیشنهاد تلافی‌جویانه الزام ویزا برای شهروندان آمریکایی را نپذیرفت

استونی پیش‌قدم شد؛ شرایط دریافت ویزای «خانه ‌به‌دوشی دیجیتالی» چیست؟